Inflace přijde. Jak se na ni investičně připravit?

Vysoká inflace nebyla zatím pro Česko – až na relativně krátká období – větší problém. Stejně tomu může být podle odborníků letos a příští rok. Ani oni však nevylučují možné inflační šoky spojené hlavně s růstem cen komodit. Víte, jak se inflaci bránit a které investice preferovat?
Brali byste investici s ročním výnosem 10–15 %? Za běžných okolností nejspíš ano, ale při inflaci 15–20 % by to asi byl problém. V Česku ani ve vyspělých zemích včetně sousedního Německa snad zatím tak velká inflace nehrozí. Řada komodit, které jsou jejím hlavním hybatelem, je však nadále drahá a zůstává hrozbou, již není radno podceňovat.
Vysoké ceny komodit, které již přispěly k rychlému růstu inflace v některých rozvíjejících se zemích, nejsou přitom hrozbou jedinou. Historické zkušenosti ukazují, že vysoká inflace bývá také jedním ze způsobů, jímž vlády rády "umazávají" velké dluhy. A to je aktuální problém řady zemí.
V Česku činila v březnu meziroční míra inflace 1,7 % a analytici oslovení serverem Peníze.cz zatím její další možný růst spíše bagatelizují. "Nemyslím si, že české ekonomice hrozí v blízké budoucnosti vysoká inflace," říká například hlavní ekonom Patria Finance David Marek, podle něhož má letos průměrná inflace činit 1,5 % a příští rok 2,2 %.
"Podle našeho základního scénáře se má letos inflace v průměru pohybovat nad dvě a v příštím roce nad tři procenta," uvedl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Varuje ovšem, že při naplnění či souběhu několika rizik může inflace překročit pět procent. Inflaci v ČR podle obou analytiků ovlivní spíše zahraniční vývoj. "Rizikem je růst cen ropy a dalších energetických komodit kvůli krizi na Blízkém východě, obavám z jaderné energie či cen potravin při neúrodě," dodává Navrátil.
Pozor na cenové šoky
Investor Jan Dvořák považuje inflaci za větší riziko než oba analytici. "Podle mě se pomalu, v horizontu měsíců, maximálně roku, blíží rozjezd inflace," uvedl Dvořák.
Za impulz pokládá zrychlující se inflaci v Číně, nyní již více než pětiprocentní. Inflace v USA je zatím nízká a investoři a média její výrazné zrychlování – růst z 1,1 na 2,1 % během tří měsíců – ignorují. "V ČR může dosáhnout inflace pěti procent někdy na jaře příštího roku, při inflačním šoku ze zahraničí i dříve. Během tří až čtyř let let nás čeká více než desetiprocentní a možná i patnáctiprocentní inflace," míní Dvořák.
Nákladové šoky – někdy za ně může počasí, jindy války –, které přinášejí vysokou inflaci, se ovšem podle Marka předpovídají obtížně. Jde o externí faktory, a centrální banky proto obvykle reagují na růst inflace způsobený třeba dražší ropou méně agresivně, než když stoupá kvůli rostoucím cenám. Firmám i domácnostem je ovšem jedno, proč ceny rostou.
Vydělat při inflaci není lehké
"Ekonomice a finančním trhům dlouhodobě nejvíc prospívá inflace kolem dvou až tří procent. Až do zhruba pěti procent nepředstavuje vážnou hrozbu," soudí David Marek. Co ale pak?
"V době inflace samozřejmě ztrácejí hotovost nebo depozita na běžných účtech. Nikdo by neměl mít veškeré úspory ve velmi konzervativních produktech, které ho před inflací nechrání," varuje David Navrátil.
Podle Marka inflace investicím obecně neprospívá. Pokud se netrefíte do jejího zdroje, tedy komodit. Je možné těžit z růstu nejen jejich cen, ale i akcií těžebních firem nebo firem, jimž zdražení komodit prospívá.
Jinou alternativou jsou inflačně indexované dluhopisy, jejichž hodnota se mění podle růstu inflace. V korunách je však nikdo nevydává. Korunový investor by si tak musel koupit eurové či dolarové dluhopisy a podstoupit měnové riziko.
Zavedení těchto cenných papírů v korunách by mělo podle Navrátila dvojí efekt. Pomohlo by investorům a stát by byl vydáním těchto cenných papírů mnohem méně motivován k tomu, aby řešil své fiskální problémy snižováním inflace. Kvůli pohyblivé úrokové sazbě by ho totiž při rostoucí inflaci stálo splácení těchto cenných papírů daleko více, než kdyby nebyla tak vysoká.
Oblíbenou "pojistkou" proti inflaci je samozřejmě zlato, podle Marka však nelze vyloučit, že se u něj právě vytváří určitá cenová bublina. Za alternativu pro retailové investory označuje ETF (exchange traded funds, fondy obchodované na burze, které často kopírují vývoj vybraného indexu či trhu), navázané na americké TIPS, tedy dluhopisy chránící proti inflaci, nebo třeba na zlato.
Komodity a nic víc?
"Někdo, třeba provozovatel restaurace, se může bránit před růstem cen tím, že se předzásobí alkoholem. Je to velmi individuální. Právě snaha o předzásobení však bude spouštěčem dalšího kola (hyper)inflace," říká Jan Dvořák.
Aktuality
