Fed na červencovém zasedání potvrdil nastavení měnové politiky. Podle ekonomů ale naznačil, že začne omezovat nákupy aktiv

Měnový výbor americké centrální banky v červenci ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. V prohlášení Fed zopakoval, že je připraven k dosažení svých cílů využívat všechny nástroje, které má k dispozici. Americká ekonomika se podle banky dále zotavuje z dopadů pandemie nemoci covid-19 a Fed pokračuje v plnění svých cílů v oblasti zaměstnanosti a inflace. To je podle analytiků možné hodnotit jako mírný krok směrem k omezování nákupů aktiv.

Centrální banka USA potvrdila, že bude pokračovat v nákupech aktiv minimálně dosavadním tempem. Měsíčně by tedy měl Fed kupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů. Sazby mají zůstat na současné nebo nižší úrovni do doby, než bude banka přesvědčena, že se ekonomika zvládá vypořádat s dopady pandemie covidu-19 a je na cestě k zajištění maximální zaměstnanosti a cenové stability.

"Díky pokroku v očkování a silné podpoře, kterou poskytuje měnová politika, se ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti nadále zlepšují," uvedl Fed. Ekonomika podle něj učinila pokrok směrem ke zlepšení situace na trhu práce, které chce banka vidět dříve, než sníží měsíční objem nákupů dluhopisů.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci řekl, že trh práce v USA má stále co dohánět, než nastane čas, aby bylo možné ustoupit od podpory ekonomiky, kterou Fed zavedl loni na jaře kvůli zmírnění dopadu ekonomických šoků způsobených pandemií. Novinářům řekl, že několik měsíců předtím, než Fed začne omezovat nákupy dluhopisů, chce vidět příznivá čísla o zaměstnanosti. Nezmínil se ovšem, že by viděl riziko, že by nakažlivější varianta koronaviru delta ohrozila ožívání ekonomiky nebo plány Fedu na snižování nákupu dluhopisů.

Powell již dříve uvedl, že Fed sdělí v dostatečném předstihu, že se chystá snižovat nákupy aktiv. Mnozí ekonomové se nyní domnívají, že by se tento signál mohl objevit již koncem srpna nebo v září.

Americké akcie, které před zprávou Fedu mírně oslabovaly, po prohlášení převážně posílily. Výnosy amerických dluhopisů vzrostly, dolar ke koši měn pak mírně oslabil.

Tisková konference Jeromea Powella po červencovém zasedání

Měnový výbor chce dosáhnout stavu, kdy se inflace dostane na určitou dobu v přiměřené míře nad dvě procenta, aby v průběhu času dosáhla dvouprocentního průměru a v delším horizontu se udržela právě na cílované úrovni dvou procent.

Přestože je míra inflace mnohem vyšší, než jaká byla k vidění od dob finanční krize, Fed to zatím nechává klidným. Vedení centrální banky se domnívá, že je to přechodný jev a že růst cen bude v dalších měsících polevovat. Za vysokými čísly je i nízká srovnávací základna z předchozího roku, kdy se ekonomika vinou protipandemických opatření téměř zastavila. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červnu meziročně vzrostly o 5,4 %, nejvíce od srpna 2008. Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavější ceny energií a potravin, stoupla meziročně o 4,5 %, nejvíce od roku 1991.

Červnová prognóza: PCE inflace letos dosáhne 3,4 %, HDP stoupne o 7 %

Červnový výhled Fedu počítá s tím, že PCE inflace letos dosáhne 3,4 %, v březnu banka čekala 2,4 %. Celková hospodářská expanze by podle Fedu měla letos dosáhnout 7 %. Oproti březnovému výhledu banka v červnu odhad zvýšila o půl procentního bodu. V prosinci banka letošní růst ekonomiky odhadovala pouze na 4,2 %. Výhled naznačuje, že oživení z dopadů pandemie bude rychlejší, než se čekalo. To podle Fedu opodstatňuje diskuzi ohledně změny měnové politiky.

Fed - makroekonomická projekce (červen 2021)
Fed - makroekonomická projekce (červen 2021)

Americký HDP v prvním čtvrtletí anualizovaně stoupl o 6,4 %

Růst ekonomiky Spojených států začátkem roku citelně zrychlil, zejména díky vládním stimulačním opatřením pro firmy i rodiny. Hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil o 6,4 %. Je to druhý nejrychlejší růst od třetího čtvrtletí roku 2003. V posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika vzrostla o 4,3 %.

USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace
USA - vývoj HDP (anualizovaně) a meziroční inflace
Zdroj:
Fed, CNBC, Bloomberg, ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat

Videotéka

22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat