ČEZ uvažuje o nabídce na teplárenské aktivity EDF v Polsku, ve hře je kvůli legislativě i odepsání polských projektů obnovitelných zdrojů

Česká elektrárenská společnost ČEZ uvažuje o předložení nabídky na převzetí polských teplárenských aktivit francouzské firmy EDF. Uvedl to ve středu podle agentury Reuters člen představenstva ČEZ Ivo Hlaváč na ekonomickém kongresu v polských Katovicích. Mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová ČTK zájem firmy potvrdila, uvedla ale, že v první fázi by zatím šlo pouze o nezávaznou nabídku.
"Možnost investice do polských teplárenských aktiv, která francouzská společnost EDF nabídla k prodeji, nyní nezávazně posuzujeme. Jedná se o podobné zdroje, s jejichž provozem máme rozsáhlé zkušenosti, navíc v sousedící zemi. Při současných výhledech cen elektřiny představuje regulované teplárenství zajímavou růstovou příležitost," řekla ČTK Půlpánová.
EDF letos zahájila prodej svých polských aktivit, jejichž hodnota se odhaduje až na dvě miliardy zlotých (zhruba 12 miliard Kč). EDF má v Polsku pět tepláren, které mají na tamním trhu podíl 15 procent. V jihopolském Rybniku vlastní rovněž elektrárnu o výkonu 1,7 gigawattu, která se na dodávkách elektrické energie v Polsku podílí sedmi procenty. Hlaváč upozornil, že o elektrárnu v Rybniku se ČEZ nezajímá.
"Zájem ČEZ o tato aktiva není novinkou, a proto by cena akcií firmy na zprávu v současné době neměla reagovat. Předběžné nabídky by měly být podány na začátku června, zájem mají údajně také firmy Energa a PGNiG Termika," uvedl analytik Josef Němý z Komerční banky.
S prodejem elektrárny může mít EDF podle dřívějších informací agentury Reuters problémy, protože většina produkce elektřiny v Polsku je ztrátová. Místní producenti si stěžují na nedostatečnou státní podporu a volají po tom, aby dostávali zaplaceno nejen za dodávky, ale i za udržování rezervních kapacit.
ČEZ již v Polsku působí, vlastní zde uhelné elektrárny ELCHO severozápadně od Katovic a Skawina s celkovým instalovaným výkonem asi 680 megawattů (MW) a malé vodní elektrárny Skawinka a Borek o souhrnném instalovaném výkonu asi 2,5 MW.
Hlaváč dále řekl, že pokud bude v Polsku přijat zákon o obnovitelných zdrojích v současné podobě, bude muset ČEZ odepsat projekty větrných farem v Polsku. "Pokud by musel ČEZ tato aktiva odepsat, bylo by to samozřejmě negativní, nicméně dopad by byl omezený," uvedl Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.
"ČEZ má zatím v Polsku pouze developerské projekty, ještě nepostavil žádnou větrnou elektrárnu. Účetní hodnotu těchto projektů (EcoWind) odhadujeme na zhruba 90 milionů PLN, tedy zhruba 1 Kč na akcii ČEZ," doplnil Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
