Fortuna plánuje vstoupit do Německa, Makedonie a Bosny

Sázková společnost Fortuna plánuje vstoupit na trhy v Německu, Makedonii, Bosně a Hercegovině a Černé Hoře. Z 90 % by se tak mělo stát prostřednictvím akvizice stávajících společností v těchto zemích. Na tiskové konferenci to ve středu uvedl partner společnosti Penta Investments, majoritního vlastníka Fortuny, Marek Dospiva. Nyní Fortuna kromě Česka působí na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, Chorvatsku a Španělsku.
"Legislativa v zemích, kam chceme vstoupit, nám připadá dostatečně transparentní a tamní tržní prostředí srozumitelné. Proto ude vidíme vhodnou příležitost k investování," řekl Dospiva.
Fortuna chce být podle něj vedoucím loterním hráčem v Evropě a chce se stáhnout z burz. "Chceme, aby se náš management zabýval především investicemi a expanzí. Obtěžuje nás, že kvůli naší účasti na burze máme svázané ruce různými omezeními. Víme, že kvůli plánovaným investicím bychom dlouhou dobu nevypláceli dividendu. I kvůli tomu se chceme z burzy stáhnout," řekl Dospiva.
Penta na konci března oznámila, že plánuje stáhnout Fortunu z veřejného obchodování na burzách ve Varšavě a v Praze a získat ve firmě 100% podíl. Minoritním akcionářům, kteří celkem vlastní téměř 32 % akcií, nabízí dobrovolný odkup za 98,69 Kč. Tuto cenu ve středu Dospiva potvrdil. Cena akcií Fortuny na burze se nyní pohybuje kolem 112 korun. V roce 2010 vstoupila Fortuna na pražskou burzu s nabídkovou cenou 105,52 Kč na akcii. Celkem je na trhu 16,5 milionu akcií firmy.
Podle Dospivy dlouhodobí akcionáři hlavně kvůli dividendám držením akcií firmy vydělali za sedm let zhruba 5 %. "Slíbili jsme, že budeme dividendový titul, to jsme splnili. Pokud někdo spekuloval na krátkodobý pokles nebo růst ceny akcií, je to jeho problém," dodal.
Fortuna je původně česká společnost, kterou v roce 1990 založila skupina čtyř soukromých osob v čele s Michalem Horáčkem. O rok později vznikla sesterská sázková kancelář Terno na Slovensku. Zlomovým momentem byl odkup obou firem skupinou Penta v roce 2005. Pod jejím vedením se modernizoval provoz, sjednotila značka a rozšířila působnost o polský trh.
V roce 2009 byly všechny společnosti začleněny do nizozemské entity Fortuna Entertainment Group, která v následujícím roce vstoupila na pražskou a varšavskou burzu. V prvních čtyřech letech svým akcionářům přinášela zejména dividendový výnos, po roce 2015 se ale změnila strategie vlastníka firmy.
V posledních měsících skupina expandovala na rumunský, chorvatský a španělský trh. Zároveň jako první česká firma získala v ČR licenci pro provozování kasinových her na internetu.
"Připomeňme, že upisovací cena akcií byla 105,52 Kč a na pražskou burzu Fortuna vstoupila na konci roku 2010. Uvedený výnos zhruba 5 % tvoří pouze dividendy. Zprávu vnímáme jako špatný signál pro minoritní akcionáře a očekáváme tlak na pokles ceny akcií," uvedl analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.
Zdroj: ČTK
Aktuality
