PPF získala 19,2 % akcií britské biotechnologické firmy Autolus

Investiční skupina PPF získala 19,2 % akcií britské biotechnologické společnosti Autolus Therapeutics, která je v pokročilé fázi klinických studií přípravků protinádorové terapie založené na T-lymfocytech. PPF o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Cena transakce činila zhruba dvě miliardy korun. T-lymfocyty jsou druhem bílých krvinek, které hrají zásadní roli v imunitním systému. Některé T-lymfocyty například ničí nádorové buňky či buňky napadené viry.
Vedle biotechnologické společnosti SOTIO, která je součástí skupiny PPF, je podíl v Autolusu druhou největší biotechnologickou investicí PPF. Akcie získala PPF prostřednictvím amerického burzovního trhu Nasdaq.
V době, kdy PPF nakupovala akcie na americké burze, se cena titulu pohybovala kolem 10 až 11 USD za akcii. Při přepočtu podílu 19,2 % na akciových právech Autolusu byla celková cena akvizice v rozmezí 80 až 90 milionů dolarů.
Autolus Therapeutics je lídrem ve vývoji léčebných postupů založených na geneticky upravených T-lymfocytech. Cílem firmy je uvést na trh bezpečné a účinné T-buněčné terapie, a pomoci tak pacientům s vážnými onkologickými onemocněními. Pro klíčový produkt nazvaný AUTO1 plánuje zahájit registrační studii zaměřenou na pacienty s akutní lymfatickou leukemií ke konci letošního roku, s předpokládaným podáním žádosti o souhlas s uvedením tohoto léčebného přípravku na trh v roce 2021.
Pod hlavičkou SOTIO buduje PPF široké portfolio produktů díky vlastnímu výzkumu a vývoji. Investice v biotechnologiích dále PPF rozvíjí za pomoci akvizic a licencováním produktů se společnostmi NBE-Therapeutics, Cellestia Biotech, Cytune Pharma či Lead Discovery Center. SOTIO vyvíjí vlastní buněčné terapie na bázi dendritických buněk. Ty patří také mezi bílé krvinky a jsou schopny pohlcovat cizorodé částice.
"Naše investice do Autolusu byla motivována velmi slibnými výsledky v rámci dosavadního klinického testování jejich CAR-T technologie," uvedl akcionář PPF odpovědný za oblast biotechnologií Ladislav Bartoníček. Investice podle něj potvrzuje dlouhodobý záměr PPF a SOTIO vybudovat silné portfolio vlastních onkologických produktů a investovat do biotechnologických firem se slibnými inovativními terapiemi.
"Naše investice do Autolusu byla motivována velmi slibnými výsledky v rámci dosavadního klinického testování jejich CAR-T technologie," uvedl akcionář PPF odpovědný za oblast biotechnologií Ladislav Bartoníček. Tato investice podle něj potvrzuje dlouhodobý záměr skupiny PPF a SOTIO, jehož cílem je vybudovat silné biotechnologické portfolio vlastních onkologických produktů a investovat do různých biotechnologických společností se slibnými inovativními terapiemi.
Skupina PPF, jejímž největším akcionářem je Petr Kellner, investuje do řady odvětví od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, nemovitosti, strojírenství, biotechnologie po pojišťovnictví. PPF působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Skupina vlastní aktiva za více než 45 miliard eur. SOTIO je mezinárodní biotechnologická společnost, jejímž prostřednictvím skupina PPF buduje diverzifikované portfolio v biotechnologiích založené na vlastním výzkumu a vývoji, spolupráci s partnery, licenčních dohodách, investicích, fúzích a akvizicích.
Vedle společnosti SOTIO vlastní PPF ještě francouzskou biotechnologickou společnost Cytune Pharma SAS, zabývající se výzkumem a vývojem nových léčebných postupů zaměřených na posílení imunitní reakce u nádorových a infekčních chorob, a nezávislou organizaci v oblasti klinického vývoje Accord Research. Významně také investovala do švýcarských biotechnologických firem Cellestia Biotech a NBE-Therapeutics.
Zdroj: ČTK