Změna vlastníka CME není překvapením, píše slovenský list Sme

Ohlášená změna vlastníka společnosti Central European Media Enterprises (CME), která provozuje televizní stanice kromě jiného v Česku a na Slovensku, není překvapením. Napsal to v pondělí slovenský list Sme v reakci na oznámení, že na převzetí CME se dohodla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Podle listu Denník N, pokud by nový vlastník začal uplatňovat svůj vliv na obsah vysílání slovenské televize Markíza ze skupiny CME, tak se to neprojeví brzy, transakce ještě není uzavřena.
"O tom, že se Američané pokoušeli v balíku zbavit televizí v Evropě spadající pod CME, se vědělo dávno. A stejně není šokující informace posledních dnů, že si na Markízu, Novu a další brousili zuby domácí hráči," uvedl list Sme na svém webu.
Deník si všímá Kellnerova prohlášení, že cílem transakce je využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. "Nezbývá než však věřit, že synergie mezi svými byznysy nebude hledat i při tvorbě, případně netvorbě, obsahu," napsal deník.
"Kauza se stává kauzou, až když se objeví o sedmé večer ve večerních zprávách na Markíze. Tuto větu si lidé ze zákulisí slovenské politiky říkají léta. Ani série článků na zpravodajských webech neohrozí kariéru politika tak, jak když o jeho problémech začne informovat nejsledovanější televize na Slovensku," napsal list Denník N.
List citoval bývalého šéfa Markízy Václava Miku, který si nemyslí, že by Kellner měl zájem zasahovat do zpravodajství této slovenské televize. "I CME měnila vlastníky, i za mého působení v Markíze, a nesetkal jsem se s tím, že by někdo z akcionářů vstupoval do zpravodajství," řekl Mika.
Slovenská média připomínají, že o Markízu se dříve zajímala i finanční skupina Penta. Markízy se na Slovensku týká i médii pozorně sledované soudní líčení, ve kterém bývalý šéf této televize a exministr hospodářství Pavol Rusko čelí spolu s podnikatelem Marianem Kočnerem obžalobě z padělání směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur.
Proplacení směnek vymáhala i od Markízy jedna z firem Kočnera, který je obžalován také z objednání loňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Rusko podle prokurátora směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko na směnkách vystupuje jako dlužník a Markíza jako ručitel. Soud první instance ještě loni nařídil jednu ze zmíněných směnek proplatit, odvolací soud ale rozhodování v případu přerušil až do skončení líčení o zmíněné obžalobě.
Zdroj: ČTK