Co se stane, když Warren Buffett koupí vaši firmu

Když Zázrak z Omahy kupuje firmu, zpravidla ví, co dělá. Na vlastní kůži to aktuálně poznává americký potravinářský gigant Heinz, známý především jako výrobce kečupů. Buffett ho svou nabídkou nacenil na 533 miliard korun.
Buffettova Berkshire Hathaway se chystá spolu s 3G Capital společnost H. J. Heinz převzít za 28 miliard dolarů. Legendární investor přitom své portfolio nikdy nerozšiřuje o společnosti, které nejsou v dobré kondici. Přesto ale nelze Berkshire Hathaway označit za pasivní investiční fond, který by společnosti koupil a dále se o ně nestaral. Mezi investory je naopak dobře známo, že pro Buffetta nákupem vše teprve začíná.
Propouštění není Buffettův styl
Pokud se někdo v Heinzu obává snižování nákladů na pracovní sílu a s tím spojeného propouštění zaměstnanců, může zůstat klidný. V zásadě totiž lze říci, že je vstup Warrena Buffetta do společnosti zároveň i projevem důvěry jejímu managementu a celému obchodnímu modelu. Nejvíce ohroženi se proto aktuálně mohou v Heinzu cítit hlavně členové představenstva, kteří měli na starosti komunikaci s investory. Po dokončení převzetí se Heinz jednoduše stane soukromou společností, pro kterou bude nadále rozhodující pouze jediný investor, a sice právě Berkshire Hathaway.
Pro ředitele Heinzu Billa Johnsona by se tak ve výsledku mnoho změnit nemělo. A pokud jej nějaké změny čekají, měl by být jejich iniciátorem pouze a jen on sám. "Bude to pro Johnsona především pozitivní změna. Zbaví se tlaku, který na něj dennodenně doléhal z Wall Street, již jej nebudou tížit výkyvy ceny akcií či obavy z toho, jak investoři zareagují na zveřejněné finanční výsledky," myslí si Alice Schroederová, která po boku Warrena Buffetta strávila během psaní své knihy The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life (v češtině publikované pod názvem Sněhová koule: Warren Buffett a škola života) rok a půl. Podle ní většina generálních ředitelů vstup Warrena Buffetta do své společnosti vítá.
Namísto zveřejňování kvartálních výsledků nyní Heinz čeká odesílání měsíčních výkazů, jejichž analýze se bude věnovat sám CEO Berkshire Hathaway. Pokud se Heinzu bude dařit, je pravděpodobné, že Buffett do struktury společnosti zasahovat nebude. V opačném případě se generální ředitel Heinzu může takřka bez odkladu ohlížet po nové práci, Zázrak z Omahy je totiž mimo jiné známý svým perfekcionismem a neústupností.
Buffettova měřítka
Co se ale v blízké době určitě změní, budou ukazatele, podle nichž bude Berkshire Hathaway posuzovat úspěšnost Heinzu. Ve světě velkého byznysu je známo, že Buffett za rozhodující považuje ziskové marže, které staví nad čísla prodejů. Stejně tak o hotovosti, jíž Heinz disponuje, bude od nynějška rozhodovat výhradně Buffett. Důležité změny může Heinz očekávat též v otázce odměňování managementu. Platnosti s největší pravděpodobností pozbudou odměny ve formě opcí na akcie společnosti. Na druhou stranu ale Johnson nemá důvod být zklamaný, díky Buffettově "kečupové" akvizici zbohatl při svém podílu v Heinzu (1,38 milionu akcií) za jediný den o více než 100 milionů USD.
Poslední otázkou v případě nového člena "rodiny" Berkshire Hathaway zůstává, jak úzký vztah Johnsona k samotnému Buffettovi bude. Čím užší kontakt Buffett s lidmi z jednotlivých společností udržuje, tím větší jim vyjadřuje důvěru. Ze známých postav mají k Buffettovi blízko například Ajit Jain, který má na starosti zajišťovací aktivity Berkshire Hathaway, nebo CEO pojišťovací společnosti Geico Tony Nicely. Jak často bude Johnson Buffettovo číslo vytáčet, ale ukáže až čas.
Poznámka: O oznámené převzetí společnosti H. J. Heinz ze strany Berkshire Hathaway a 3G Capital se zajímají vyšetřovatelé ze SEC (komise pro cenné papíry a burzy) a FBI.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
