US MARKETOtevírá za: 44 h 37 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Microsoft kupuje krizí sužovanou Nokii za 5,44 miliardy eur. Akcie Nokie prudce posilují

Americký softwarový gigant Microsoft koupí od finské společnosti Nokia její hlavní divizi mobilních telefonů. Podle sdělení obou firem za ni dá 5,44 miliardy eur. Akcie Nokie vylétly v úvodu obchodování o 47 %.

Aktualizováno o komentář analytika z České spořitelny Martina Krajhanzla.

Šéf finského výrobce mobilů Stephen Elop z Nokie odchází a vrací se do Microsoftu. Podle spekulací z trhu i odhadů sázkových kanceláří by se právě on měl stát novým šéfem Microsoftu. Dohoda prudce zahýbala s cenou akcií Nokie. Za první minutu po otevření trhů se zobchodovalo 122 % tříměsíčního průměrného objemu obchodů.

Transakce by měla být uzavřena na začátku roku 2014. Musí ji schválit akcionáři a regulační orgány.

Partnerství z nouze?

Microsoft je už dva roky softwarovým partnerem někdejší jedničky globálního trhu mobilních telefonů. V posledních letech ale finská firma výrazně ztrácí pozice na klíčovém poli chytrých telefonů.

"Nokii i Microsoftu na trhu s chytrými telefony ujel vlak. Je strašně těžké dostat se zpět na špičku. Otázka je, zda spojení dvou slabých společností dokáže vytvořit silného hráče," říká Paul Budde, telekomunikační konzultant z australského Sydney.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale loni sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finské společnosti se stále příliš nedaří na trhu s chytrými telefony, kde zaspala nástup konkurentů Applu a Samsungu. Tržní podíl Nokie se v letošním druhém čtvrtletí snížil na 14 % z téměř 20 % před rokem. Podíl Samsungu naopak stoupl na téměř 25 % z loňských 21,5 %.

Nokia sice v posledním čtvrtletí svůj prodej smartphonů značky Lumia výrazně zvýšila, stále to však bylo méně, než se čekalo. Také ztráta Nokie se zřetelně snížila, třebaže tržby firmy se meziročně propadly o zhruba čtvrtinu a celkový prodej telefonů jí klesl o 27 %.

Problém v softwaru a snaha o návrat

Nokia tak stále neprokázala, zda byl správný její tah z roku 2011, kdy svůj vlastní software pro chytré telefony Symbian nahradila nevyzkoušeným softwarem od Microsoftu. Nokia po nástupu nového šéfa Stephena Elopa v roce 2010 snižuje náklady a rozprodává majetek, aby získala čas na oživení a návrat na výsluní. Elop snížil počet zaměstnanců o 20 tisíc a v lednu zrušil výplatu dividendy.

"Dnešek je nový začátek. Microsoft se zavázal, že bude dále rozvíjet technologie Nokie a může plně rozvinout potenciál ekosystému Windows," stojí ve společném prohlášení šéfa Microsoftu Steva Ballmera a Stephena Elopa z Nokie. Do Microsoftu se z Nokie přesune kolem 32 tisíc zaměstnanců. Ballmer prohlásil, že se z Finska stane "srdce výzkumu a vývoje". Globální přesun pracovníků nicméně firma prý neplánuje.

Podle finančního ředitele Nokie společnost usiluje o návrat ratingu zpět do investičního pásma.

"Microsoft se zařadí po bok Applu, když bude vyrábět jak software, tak hardware. Hlavní výzvou pro firmu bude, jak se vypořádá s výrobou hardwaru. S tím se po převzetí mobilní divize Motoroly potýká i Google," říká analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl. Podle něj je pro Microsoft výhodné, že z účetního pohledu může na transakci použít hotovostní prostředky, které má mimo USA. Nemusí tak tyto prostředky ve Spojených státech znovu zdaňovat, což by musel, pokud by je chtěl použít například k výplatě dividendy.

"Do budoucna se nabízí synergie se Skypem, větší integrace a optimalizace v telefonech. Dovedu si představit, že do roku nebo dvou si bude možné zvolit volání jen přes Skype. Přímo se nabízí, že by se tento přístup mohl do budoucna standardizovat. Nokia, která vyráběla komponenty, potřebovala být zadobře s operátory, Microsoft na ně není tolik vázaný," popisuje největší příležitosti Krajhanzl.

Co se týče samotné Nokie, akcie firmy podle něj prudce posílily, protože se výrazně zvýšily vyhlídky na dlouhodobé přežití firmy. "Nokia má rating od Moody's v neinvestičním pásmu. Firmě klesalo množství hotovosti v rozvaze. Divize mobilních zařízení pro ni byla ta s nejnižší marží, což táhlo firmu finančně dolů," vysvětluje Krajhanzl.

Co bude s Nokií bez mobilní divize?

Finská společnost Nokia se po prodeji výroby mobilních telefonů americké firmě Microsoft zaměří na své divize NSN, HERE a Advanced Technologies. Rovněž si ponechá své patentové portfolio, které chce rozvíjet. Microsoft získá desetiletou licenci na využívání patentů Nokie, kterou bude moci později prodloužit.

Divize NSN je dodavatelem telekomunikační infrastruktury a služeb. Nokia nad divizí, která vznikla jako společný podnik s německým Siemensem, získala minulý měsíc plnou kontrolu.

Divize HERE se zabývá mapovými a lokalizačními službami. Microsoft divizi poskytne právo na používání jeho patentů a získá čtyřletou licenci pro využívání jejích technologií.

Divize Advanced Technologies se zabývá technologickým vývojem a licencováním. Jejím úkolem je mimo jiné rozvíjet patentové portfolio společnosti Nokia.

Zdroj: ČTK

Fúze a akviziceMicrosoftMobilní telefonyNokia
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast