US MARKETOtevírá za: 9 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Čína nakupuje v Česku: Většinový podíl v Pivovarech Lobkowicz nezíská jejich šéf Zdeněk Radil, ale čínská CEFC. Ta koupí také téměř 50% podíl v dopravci Travel Service

Čínská skupina China Energy Company (CEFC) převezme spolu s partnery podíl 79,4 % ve skupině Pivovary Lobkowicz Group. Transakce má hodnotu 1,9 miliardy Kč. CEFC také získá téměř poloviční podíl v leteckém dopravci Travel Service a stane se též strategickým partnerem firmy Médea Group a vydavatelství Empresa Media, majitele TV Barrandov. Příslušné dokumenty v sobotu podepsali zástupci firem za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana, který je na oficiální návštěvě Číny. Již v pátek CEFC získala většinový podíl ve fotbalovém klubu Slavia Praha.

Kupujícím 79,4 % akcií pivovarnické skupiny Lobkowicz se dle podepsaných smluv stává nově založená firma LAPASAN, v níž drží většinový 70% podíl CEFC. 20% podíl v novém podniku má společnost J&T Private Equity Group, 10 % pak generální ředitel a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Zdeněk Radil.

Součástí uzavřených dohod je také právo Zdeňka Radila navýšit svůj podíl na transakci v případě úspěšného naplňování obchodní strategie Pivovarů Lobkowicz o dalších 10 %. Transakce by měla být vypořádána do 14. září.

"Oznámení znamená konec nejistoty, zda pan Radil získá financování plánovaného převzetí PLG za cenu 204,7 Kč za akcii. Vstup silného čínského investora dává naději, že firma zrychlí svoji expanzi na čínském trhu, kam letos vstoupila. Přebírající společnost (LAPSAN, s.r.o.) bude mít povinnost do 30 dnů od uzavření transakce a jejího schválení ze strany ČNB podat nabídku na převzetí minoritním akcionářům. Cena povinné nabídky bude pravděpodobně na úrovni ceny převzetí. Očekáváme, že cena akcií PLG postupně sníží aktuální 3,8% diskont vůči ceně převzetí. V ceně za převzetí vidíme solidní prémii vůči férové hodnotě PLG (naše roční cílová cena je 191 Kč za akcii)," uvedl Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

U piva nezůstalo

Skupina CEFC současně podepsala dohodu s českou leteckou společností Travel Service, na jejímž základě postupně získá v podniku až 49,92% podíl. Základní jmění firmy Travel Service se má zvýšit nejméně o miliardu korun. Travel Service drží podíl 34 % v Českých aeroliniích.

Dohoda předpokládá, že CEFC v prvním kroku získá v leteckém dopravci Travel Service 10% podíl, následujícím krokem bude nabytí dalších 39,92 % akcií, třetím pak zmíněné zvýšení základního jmění české společnosti.

Další dohodou bylo uzavření strategického partnerství s firmou Médea Group a vydavatelstvím Empresa Media, jež je vlastníkem TV Barrandov.

"CEFC je mimořádně silným finančním a strategickým partnerem a partnerství s ním umožní další rozvoj naší mediální skupiny," řekl k transakci předseda představenstva společností Barrandov Televizní Studio, Empresa Media a Médea Group Jaromír Soukup.

Známý kritik provázanosti české politiky a byznysu Erik Best k tomu poznamenává: "Před svým odjezdem do Pekingu hájil Miloš Zeman své rozhodnutí zúčastnit se tam vojenské přehlídky tím, že za 2. světové války zemřelo 16 milionů Číňanů. Bohuslav Sobotka říkal to samé, což jsme přisoudili stanovisku, které jim asi připravil dealmaker Jaroslav Tvrdík. Teď, když čínská CEFC oznámila řadu investic do českých společností, je zřejmé, proč Zeman odmítl návštěvu odvolat bez ohledu na to, kolik jeho unijních protějšků se jí vyhnulo. Obchody už byly ujednány a Zeman potřeboval do Číny jet proto, aby jim dodal lesk svým úřadem. Pavel Páral má nejspíše pravdu, když v pondělní E15 píše, že investice do českých médií, fotbalu a piva jsou pouze marketingovým tahem. Vytvářejí dojem nevyhnutelnosti. Až se čínské peníze snesou na Česko a začnou skupovat energetická aktiva původně vysátá z ČEZ, strategické důsledky budou zapomenuty stejně rychle jako čínští vojáci."

Čínský vstup do Česka

Premiér Bohuslav Sobotka i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (oba ČSSD) uzavřené dohody vítají. V případě, že si Čína vybere Česko jako určitou bránu do Evropy, bude z toho republika podle Sobotky profitovat. Novinářům v sobotu řekl, že dosavadní rozsah čínských investic není tak velký, aby měl vzbuzovat obavy. V porovnání se zeměmi jako Německo, Francie, Nizozemsko nebo Jižní Korea jsou čínské investice podle premiéra stále poměrně nízké.

"Potřebujeme, aby zahraniční investice, které tady jsou, byly z mnoha různých zemí, protože nikdy úplně bezpečně nevíme, co se v té které zemi stane, a pak třeba by ty investice mohly vyschnout," řekl novinářům Mládek. "V 90. letech byla ČR oknem do Evropy pro japonské firmy, v letech nultých to bylo pro korejské firmy, nebo stále ještě je, a teď je prostor pro čínské firmy," poznamenal. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že investicím mohlo napomoci i to, že Zeman má čínského poradce ze společnosti CEFC.

"Čínská CEFC investuje v Česku, jako kdyby vyrazila na víkendový nákup do obchodního centra. Vzhledem k tomu, že nejde o investice na zelené louce, tedy investice do nových výrobních kapacit, nebude jejich krátkodobý a střednědobý dopad na českou ekonomiku nijak patrný. Pokud se ovšem nerozhodne pro výrazné navýšení kapitálu svých nových akvizic v ČR," řekl ČTK analytik z poradenské firmy Deloitte David Marek. Investice CEFC a Bank of China jsou podle něj předzvěstí příchodu čínského kapitálu do ČR. Mnohé další čínské firmy mohou následovat, zejména do oblastí, jako jsou zpracovatelský průmysl a finanční sektor.

Ekonom z finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda vidí vstup CEFC do českých firem jako pozitivní věc. Naopak možným negativem je podle něj neprůhlednost české pobočky firmy, která vznikla letos v červnu v Praze. V jejích orgánech figuruje exministr obrany a současný předseda česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík a jeden čínský vyšší manažer společnosti. Jedna ze spekulací na trhu má za to, že firma by nakonec mohla ovládnout České aerolinie, v nichž drží 34 % akcií právě Travel Service.

"Není to negativum, ale jistě věc, na kterou je potřeba hledět se zvýšenou pozorností, a to zejména kvůli potenciálnímu střetu zájmů pramenícímu z propojení obchodních a politických zájmů," podotkl Kovanda. Na druhou stranu vstup CEFC do českých společností podle něj ukazuje na to, že Česko je v Číně vnímáno jako bezpečný trh mající potenciál zvýšit její reputaci.

Dosavadní investice CEFC jsou zatím počítány v nižších miliardách korun, dopad na českou ekonomiku tak bude zatím málo významný, míní obchodní ředitel Sirius Investments Radim Dohnal. Podstatné podle něj ale je to, že není zřejmé, kdo za CECF stojí a o čí kapitál jde. "Zatím se ví, že největší akcionář mající přes 70 % je Singapore Petrochemical & Energy Development. O té se neví skoro nic, ani jejich webová stránka není k nalezení. Navíc tato singapurská firma vznikla až koncem loňského roku," poznamenal.

Čínské firmy přitom v Česku zatím moc neinvestovaly, dosud vytvořily něco přes 1 000 pracovních míst. K největší investicím zatím patřily továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

Společnost CEFC, která byla založena v roce 1980, je největší soukromou firmou v Šanghaji a šestou největší privátní firmou v Číně. Podnik působí především v oblasti financí, energetiky a průmyslu, kde se věnuje zpracování, skladování a distribuci ropných, agrochemických, petrochemických a plynových produktů. Zastoupení má například v USA, Velké Británii, Kanadě, Mexiku, Rusku, Spojených arabských emirátech, Jižní Koreji, Indonésii, Singapuru nebo Japonsku.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČínaDopravaFúze a akviziceMédiaPivoPivovary LobkowiczTelevize
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa