Největší ropná fúze poslední dekády překonala hlavní překážku

Čína dala v pondělí zelenou záměru britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell převzít producenta ropy a zemního plynu BG Group za asi 70 miliard dolarů. Po dokončení transakce by měl vzniknout ropný gigant v hodnotě 224 miliard liber (asi 340 miliard dolarů). Podle Helge Lunda, výkonného ředitele BG Group, tak padla poslední překážka, která stála spojení firem v cestě.
"Díky této strategické transakci se Shell ve světě, kde ceny ropy a zemního plynu mohou zůstat nějakou dobu nízko, stane ziskovější a stabilnější společností. Nyní budeme o souhlas žádat akcionáře obou firem, abychom mohli transakci dokončit na začátku začátku roku 2016," uvedl Ben van Beurden, výkonný ředitel Shellu.
Shell získáním BG výrazně posílí pozici v těžbě zemního plynu. Co do velikosti se přiblíží americkému rivalovi ExxonMobil, který je s kapitalizací 360 miliard dolarů největší veřejně obchodovanou ropnou společností světa.
Transakce, která bude stát Shell asi 70 miliard USD, bude první megafúzí v odvětví těžby ropy a plynu za více než desetiletí a čtvrtým největším spojením v tomto sektoru od roku 1996.
Shell získá převzetím BG přístup k rozsáhlým projektům v těžbě plynu v Brazílii, východní Africe, Austrálii, Kazachstánu a Egyptě a k ambiciózním projektům na poli zkapalněného zemního plynu (LNG). Objem jeho rezerv ropy a plynu se po transakci zvýší o 25 %.
Royal Dutch Shell hodlá po sloučení s britskou skupinou BG Group zrušit zhruba 2 800 pracovních míst. Byla by to přibližně tři procenta celkové pracovní síly sloučené společnosti.
Shell už dříve během roku oznámil, že v důsledku nízkých cen ropy zruší zhruba 7 500 míst. Další propouštění firma vysvětluje tím, že je potřeba dosáhnout stanovených výhod ze sloučení ve výši 3,5 miliardy dolarů před zdaněním, informovala agentura AFP.
Akvizici za zhruba 70 miliard dolarů ještě musí odsouhlasit akcionáři. Dokončena by měla být na začátku příštího roku.
Podle Davida Cumminga z investiční společnosti Standard Life Investments ale obchod při současných cenách ropy nedává z finančního hlediska žádný smysl. Aby tomu tak bylo, musely by se prý ceny ropy pohybovat mezi 60 až 70 dolary za barel, citoval jej server BBC. Ropa se v současnosti prodává za méně než 40 dolarů za barel.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
