US MARKETZavírá za: 3 h 47 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Nabídku na německé doly a elektrárny podali všichni čeští zájemci

Společnost Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače, polostátní energetická společnost ČEZ i společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PPF podaly předběžnou nabídku na koupi německých dolů a elektráren společnosti Vattenfall. Firmy o tom v pondělí informovaly ČTK. Ve hře o aktiva německé společnosti tak stále zůstávají všichni avizování čeští zájemci.

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
21. 12. 2015 | 13:56
ČEZ

"Mohu potvrdit, že Vršanská uhelná dnes poslala předběžnou nabídku na německá aktiva společnosti Vattenfall," řekl v pondělí ČTK bez bližších podrobností mluvčí Czech Coal David Vidomus.

"Nabízená aktiva představují zajímavou příležitost k rozšíření podnikání ČEZ v sousedícím regionu. V Evropě, kde je uhlí stále stěžejním zdrojem pro pokrytí dodávek energií, má ČEZ rozsáhlé know-how v provozování klasických elektráren i těžby hnědého uhlí," sdělila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová.

"Jsme přesvědčeni, že budeme umět nabídnout řešení, které bude dobrým kompromisem mezi zájmy dotčených regionů, odborů a zaměstnanců a přitom bude rovněž respektovat ambiciózní cíle probíhající transformace energetického sektoru prosazované spolkovou vládou a bude v souladu se závěry pařížské konference o globálním klimatu," řekl ČTK ředitel komunikace EPH Daniel Častvaj.

Vattenfall v Německu prodává hnědouhelné doly a navazující elektrárny o celkovém výkonu přes 8 000 megawattů. Jde o doly Jänschwalde, Chotěbuz-Sever, Welzow-Jih, Nochten a Reichwalde a hnědouhelné elektrárny Boxberg, Jänschwalde, Schwarze Pumpe a blok R elektrárny Lippendorf. V návazném tendru pak společnost prodává i deset východoněmeckých vodních elektráren, které mají výkon kolem 3 000 megawattů. Podle dřívějších odhadů by mohl Vattenfall prodejem německých aktiv získat až 3,5 miliardy eur. Agentura Reuters ale v pátek uvedla, že podle jejích zdrojů byla částka příliš vysoká a celková obchodní hodnota firmy je zhruba 2,5 miliardy eur.

Podle zdrojů Reuters se o aktiva zajímají rovněž australská investiční skupina Macquarie a německá energetická společnosti Steag, které hodlají představit společnou nabídku.

Kvůli nejasné budoucnosti uhelných elektráren v Německu Vattenfall zahájení tendru odkládal. Červencové rozhodnutí německé vlády zrušit plán dodatečných poplatků z provozování uhelných elektráren ale firmu povzbudil k uskutečnění transakce. Šéf Vattenfall Magnus Hall minulý pátek uvedl, že švédská společnost očekává, že dohody o prodeji dosáhne během první poloviny příštího roku.

Německo chce do budoucna svou energetiku založit na obnovitelných zdrojích, které by měly v roce 2035 pokrývat 55 až 60 % tamní celkové spotřeby elektřiny. Už dříve země rozhodla, že se do roku 2022 zcela vzdá jaderné energetiky. Postupně by se měla omezovat také výroba elektřiny z uhlí.

"V případě německé energetiky vnímáme hlavně rizika spojená s přechodem na obnovitelné zdroje a případné zavírání konvenčních zdrojů výroby elektřiny," říká Bohumil Trampota, analytik z J&T Banky.

Zdroj: Bloomberg

ČEZEnergetikaEPHFúze a akviziceNěmeckoUhlí
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika