Goldman Sachs: Typické IPO je zmetek
|

Goldman Sachs: Typické IPO je zmetek

Zájem investorů o nově upisované akcie je mimořádný. Jak ale upozorňují analytici z americké banky Goldman Sachs, s většinou primárních úpisů nemají investoři pozitivní zkušenost.

Akciový trh Primární úpis akcií (IPO) Americké akcie

V prvních třech letech na trhu americké akcie podle dat Goldman Sachs zaostávají za výkonností indexu Russell 3000 obvykle o 28 procentních bodů. Investoři přesto akcie v rámci IPO nakupují s nevídaným zájmem.

"Investoři doufají, že právě jejich sázka vyjde. Obecně ale platí, že zatímco akcie z průměrného IPO trh mírně překonávají, akcie z mediánového IPO za ním zaostávají," vysvětluje analytik David Kostin.

Z úspěšných IPO z posledních let upozorňuje David Kostin například na podniky Roku nebo PagSeguro Digital, z těch méně úspěšných například na společnosti Uber Technologies a Lyft. 

Určitým indikátorem toho, jak se akciím na trhu bude dařit, může podle Kostina být například vývoj tržeb. Akcie společností, jejichž tržby rostou ročně alespoň o 20 %, totiž častěji vykazují výkonnost nad celým trhem. Stejně tak může být indikátorem vývoj zisků, ovšem až během druhého a třetího roku působení firem na burze.

Zdroj: Goldman Sachs