Graf hovoří za vše: Akcie jsou stále atraktivnější než bondy
|

Graf hovoří za vše: Akcie jsou stále atraktivnější než bondy

Zvýšená volatilita, obchodní válka a politická nejistota obecně v posledních měsících řadu investorů logicky vedly k úvahám nad tím, zda po letech růstu cen akcií nenazrál čas na konzervativnější přístup založený na investicích do dluhopisů. Zisky amerických firem jsou ovšem nadále lákavé. A pokud by to pro někoho nebyl dostatečný důvod neodcházet z akciového trhu, je tu minimálně jeden podpůrný argument.

Americké akcie Ocenění Srovnání investic Výnosy S&P 500

Podle Wells Fargo Investment Institute jsou americké akcie stále ještě levné ve srovnání s dluhopisy. A ačkoli prémie, kterou oproti bondům nabízejí, již léta klesá, v nejbližší době by se jejich relativní atraktivita neměla snižovat.

"Akcie jsou levnější než dluhopisy, dokud z hlediska ziskového výnosu (jde v podstatě o převrácenou hodnotu P/E) nabízejí více. A to stále platí," uvádí Wells Fargo Investment Institute a své tvrzení opírá o graf rozdílu mezi ziskovým výnosem akcií a výnosem, který nabízejí firemní dluhopisy investičního stupně (dluhopisy kvalitních firem).

Na konci června index S&P 500 podle WSJ Market Data Group nabízel výnos 4,72 %, zatímco kvalitní firemní bondy jen 3,37 % (měřeno podle iShares iBoxx $ Investment Grade Corporate Bond ETF).

Americké akcie jsou vzhledem k úrovni výnosů firemních dluhopisů stále levné

To vše po prvním pololetí, které bylo na akciovém, a ostatně i na dluhopisovém trhu velice živé, ale nabídlo vedle výkyvů v oblasti mezinárodní politiky a obchodu také zlepšení některých ekonomických fundamentů a v USA výrazný nárůst očekávání, pokud jde o firemní zisky. "Ocenění amerických akcií je nyní zajímavější než na začátku roku, což by měl být pro trh další růstový impulz," uzavírá poznámka z dílny Wells Fargo Investment Institute.

Zdroj: Wells Fargo