S&P 500 ovládá pět obrů. Proč to není tak velký problém, jak se říká

Tržní kapitalizace pěti největších firem z indexu S&P 500 byla zhruba v polovině července stejně velká jako "market cap" 282 nejmenších podniků zastoupených v tomto benchmarku. V této souvislosti se často upozorňuje na to, že růst S&P 500 je tažen právě jen těmi největšími. To ale není tak docela pravda.
Skutečnost, že tržní kapitalizace několika málo firem je stejná jako tržní kapitalizace téměř 300 jiných podniků, přináší zajímavé paradoxy. Cena akcií malé společnosti může stoupnout klidně na desetinásobek a s S&P 500 to ani nehne, když ale cena akcií Applu nebo Alphabetu stoupne o procento, posune se výše i celý S&P 500.
Aby ale bylo jasno, nerovnováha ve velikostech tržních kapitalizací firem v S&P 500 není žádnou novodobou záležitostí. Dlouhodobě platí, že 75-85 % market capu S&P 500 zajišťuje jen zhruba 20 % společností.
Následující graf ukazuje, jaké byly od začátku letošního roku průměrné výnosy akcií různě velkých společností z S&P 500. V prvním decilu jsou akcie 50 největších firem, v desátém naopak akcie 50 nejmenších firem. Například akcie společností ze čtvrtého a sedmého decilu jsou na tom dokonce lépe než akcie 50 největších podniků.
Skutečnost, že výrazná nadváha malého počtu akcií není až tak velkým problémem, jak se často říká, potvrzuje i následující graf, který ukazuje, že od roku 2009 je dokonce výkonnost indexu S&P 500, v němž mají akcie všech společností stejnou váhu, lepší než výkonnost klasického S&P 500, v němž je váha akcií určována velikostí tržní kapitalizace firem.
Zdroj: The Irrelevant Investor