Lufthansa bude vyřazena z hlavního indexu německých akcií DAX

Největší evropské aerolinky Lufthansa, na něž tvrdě dopadla pandemie způsobená koronavirem, budou vyřazeny z prestižního indexu DAX, který sleduje 30 předních německých podniků. Oznámila to ve čtvrtek společnost Deutsche Börse, která provozuje akciovou burzu ve Frankfurtu nad Mohanem, po pravidelné revizi svých akciových ukazatelů. Lufthansu v indexu vystřídá realitní společnost Deutsche Wohnen.
Akcie Lufthansy od počátku roku klesly o 38 %, tržní kapitalizace letecké společnosti nyní činí zhruba 4,9 miliardy eur. Z hlediska tržní hodnoty se tak Lufthansa mezi německými podniky ocitla na 60. příčce.
Německá vláda se dohodla s Evropskou unií na záchranném balíčku pro Lufthansu ve výši devíti miliard eur. Německá vláda by za to měla ve firmě získat 20% podíl a dvě místa v dozorčí radě. V případě pokusu o převzetí společnosti by se podíl mohl zvýšit až na 25 %.
V prvním čtvrtletí vykázala letecká společnost kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu 2,1 miliardy eur. Navzdory očekávané státní pomoci plánuje rozsáhlou restrukturalizaci.
Německá letecká společnost v indexu DAX figuruje od jeho založení v roce 1988. Změna, kterou oznámila Deutsche Börse, vejde v platnost 22. června.
Zdroj: ČTK
Aktuality

