Evropské akciové indexy STOXX zasáhl hodinový výpadek

Klíčové evropské akciové indexy STOXX v pondělí začaly fungovat zhruba s hodinovým zpožděním. Jejich výpadek způsobily problémy se vstupními údaji. Uvedl to provozovatel indexů, společnost Qontigo. Výpadek nenarušil obchodování s jednotlivými akciemi, pravděpodobně však měl dopady na některé finanční instrumenty, jejichž ceny jsou založeny na hodnotě panevropského indexu STOXX Europe 600.
Tento týden je pro finanční trhy velmi důležitý kvůli prezidentským volbám ve Spojených státech. Minulý měsíc obchodování s akciemi v Evropě narušily technické potíže burzovního operátora Euronext, které vedly zhruba k tříhodinovému přerušení provozu několika burz včetně akciových trhů v Paříži, Amsterodamu a Lisabonu.
Krátce před pondělním polednem si index STOXX Europe 600 připisoval zhruba procento na 346 bodů. Náladu na akciových trzích ráno podpořily zejména příznivé údaje o říjnovém vývoji aktivity ve zpracovatelském průmyslu v eurozóně a Číně, které zmírnily obavy z negativních dopadů druhé vlny koronaviru.
Zdroj: ČTK