Čínské akciové šílenství v několika grafech

Beijing Baofeng Technology je čínská technologická společnost, která se specializuje na sluchátka pro virtuální realitu. Do novinových titulků se dostala díky měsíčnímu grafu ceny svých akcií. Ten totiž vypadá jako schody do (akciového) nebe.
Firma vstoupila na burzu v březnu a její akcie od té doby každý den posilovaly o maximální přípustný denní limit až do poloviny tohoto týdne. Rapidní růst znamenal, že firma, která byla ještě před šesti týdny oceněna na 856 milionů jüanů, měla tento týden hodnotu již 3,7 miliardy jüanů.
Exponenciální růst ceny akcií společnosti Baofeng dělá z titulu nejvýkonnější čínský titul. Financial Times tvrdí, že každá z 29 primárních nabídek akcií (IPO) v Šanghaji nebo Šen-čenu v posledním měsíci rostla každý den o maximální limit. Indexy v Číně letos zatím posilují o 30 %, bylo to již i téměř 40 %.
V uplynulých letech v Číně přibylo nově otevřených brokerských účtů a zakládaly se také účty maržové, které investorům nabízejí možnost půjčovat si proti akciovému portfoliu. Trend ilustruje graf z dílny analytiků z Macquarie.
Jak vysoko mohou akcie dosáhnout?
Analytici z Macquarie odhadují, že v extrémním scénáři by si investoři mohli půjčit 85,7 jüanu na každých 100 jüanů kolaterálu. Teoreticky by se mohlo zvýšit maržové financování ze současných 1,7 bilionu jüanů na 9,4 bilionu jüanů (o 460 % oproti současné hladině).
Těžko říci, zda se tak opravdu nakonec stane (banky nemají neomezenou úvěrovou kapacitu a vláda už zakotvila do zákonů limity na maržové úvěrování). S 3,2 % celkové tržní kapitalizace ale již čínské půjčky na nákupy akcií (margin debt) pokořily hodnoty z éry bubliny v Japonsku i období před asijskou krizí v Jižní Koreji.
Zdroj: Bloomberg