10 akcií: Buy in May and go away

Investoři mají letos mnoho důvodů se držet pořekadla "Sell in May and go away". Evropská dluhová krize zůstává nevyřešená a ani americké ekonomické oživení neprobíhá tak, jak by si mnozí představovali. Po velmi nadprůměrném prvním kvartálu proto vybírání zisků dává logiku. Kam ale investovat, pokud se starého burzovního úsloví zkrátka držet nechcete?
Od května do října je průměrný výnos akciových trhů od roku 1945 jen 1,2 % (od listopadu do dubna 6,8 %). Pokud zvážíme transakční a daňové náklady, nemusí se květnový úprk z trhu ani přes loňská téměř medvědí čísla z druhé poloviny roku vyplatit (za pět měsíců trhy loni ztratily 19,4 %, předloni 8,2 %). Může se také stát, že se sezónní patern nenaplní a (akcie během léta rostly například v letech 2009, 2003 a 1997).
Rebalancování portfolia (pokud tedy finance nepřesunete do depozit nebo bezpečných státních dluhopisů s ubohým výnosem) smysl dává. V sezónně podprůměrných měsících se zaměřte na kvalitní dividendové akcie. Při očekávané letní korekci budete mít zajištěny výnosy z dividend a při příznivém vývoji trhu můžete participovat i na růstovém trendu.
Desítka společností byla vybrána z "pětihvězdičkového" výběru 46 akcií hodnocených společností Morningstar. Seznamu dominují telekomunikace - sektoru se sice letos nedaří, ale firmy mají stabilní cash-flow. Management vybraných společností je navíc ochoten se o hromady hotovosti dělit s akcionáři.
10. KDDI
Druhý největší japonský operátor, který poskytuje i internetové připojení. Tržní podíl nových uživatelů v posledních letech roste, jak jsou na trh chrleny nové chytré telefony.
Cílová cena Morningstar: 14 USD
Dividendový výnos: 2,5 %
9. Koninklijke KPN
Operátor (známý také pod názvem Royal KPN) je přední telekomunikační společností v Nizozemsku. Provozuje pevné linky, mobilní sítě i internetové služby. KPN Mobile je hlavní divizí firmy, působí v Německu, Francii, Španělsku a Belgii, kde má dohromady 34 milionů mobilních uživatelů.
Cílová cena Morningstar: 14 USD
8. Applied Materials
Největší světový dodavatel příslušenství pro výrobu polovodičů. Analytici oslovení agenturou S&P jej hodnotí "strong buy" s cílovou cenou 17 USD.
Cílová cena Morningstar: 19 USD
7. Staples
Největší světový producent kancelářských potřeb s 25miliardovými tržbami a více než 2 000 obchody v 25 zemích. Analytici očekávají, že za fiskální rok vydělá 1,50 USD na akcii a příští rok EPS naroste o 9 % na 1,63 USD. S&P společnost hodnotí "buy" s cílem 20 USD.
Cílová cena Morningstar: 25 USD
6. Steel Dynamics
Od předního amerického výrobce oceli analytici očekávají, že letos vydělá 2,07 USD na akcii a EPS poroste 18% tempem na 2,45 USD v roce 2013. S&P projektuje 7% růst ve světové spotřebě oceli, což by se mělo promítnout do vyššího zisku společnosti.
Cílová cena Morningstar: 22 USD
5. NTT DoCoMo
Největší japonský mobilní operátor s 48% tržním podílem měl k 31. březnu 2012 58 milionů mobilních uživatelů. Na telekomunikační společnost má velmi silnou rozvahu s minimem dluhů.
Cílová cena Morningstar: 30 USD
4. Supervalu
Jedna z největších amerických potravinářských velkoobchodních a retailových společností. V letošním fiskálním roce by podle analytiků měla vydělat 1,31 USD na akcii a v následujícím roce 1,37 USD na akcii. S&P hodnotí akcii "držet" a doporučuje opatrnost kvůli zesilujícím tlakům na tržby navzdory silnému regionálnímu tržnímu podílu.
Cílová cena Morningstar: 12 USD
3. France Telecom
Francouzské telekomunikační společnosti plynou tržby ze segmentů pevných linek, mobilních sítí a dalších telekomunikačních služeb. Působí také v zahraničí. S&P ji hodnotí "koupit" s cílem 19 USD.
Cílová cena Morningstar: 28 USD
2. Alumina
Alumina vlastní 40% podíl ve společnosti Alcoa World Alumina and Chemicals (světově největší producent hliníku), která se zabývá i těžbou bauxitu a zpracováním hliníku.
Cílová cena Morningstar: 10 USD
1. ArcelorMittal
Světově největší producent oceli s podílem na všech hlavních trzích s ocelí.
Cílová cena Morningstar: 48 USD
Zdroj: Morningstar
Aktuality

