10 jednoduchých kroků k úspěšné akciové investici

Když chce investor nakoupit akcie, měl by vědět, co dělá a proč do daného titulu vlastně investuje. Následující pravidla zahrnují vše podstatné, co je potřeba udělat pro to, aby měla investice šanci na úspěch.

1. Poznejte byznys model

Když chce investor vytvořit finanční model, který mu řekne něco o budoucích výnosech, rozvaze a cash flow, neměl by hledět pouze na to, jak se bude společnosti dařit příští čtvrtletí nebo rok. Musí pochopit její byznys model, to, jak vydělává peníze, jak udržuje svůj byznys ve stabilním chodu a jak zabezpečí jeho růst, a následně to vše porovnat s konkurencí.

2. Udělejte si domácí úkoly

Není nic jednoduššího, než si sehnat různé analýzy z několika zdrojů. Když si ale investor vypracuje analýzu vlastní a udělá to pořádně, může zjistit, že ostatní možná nemají pravdu, nebo prostě zjistí, že není vše tak, jak se na první pohled zdá. Nikomu ještě neublížilo, když si udělal domácí úkoly.

3. Zaměřte se na výnosy

Nestačí pouze vzít minulé příjmy, přidat k nim 5–15 % a mít jasno, jak to bude příští rok. Je potřeba brát v úvahu každý jeden výrobek, který firma vyprodukuje, a brát v úvahu zisk na tuto jednotku. Je důležité, zda firma rozšiřuje výrobu nebo svůj podíl na zahraničních trzích, zda přichází s novým výrobkem a tak dále. Každý možný příspěvek k příjmům je potřeba vzít v potaz a zahrnout jej do modelu. Až pak lze predikovat budoucí příjmy.

4. Vnímejte kontext

Každá společnost působí na trhu, kde je konkurence. I když investor sleduje jednu společnost, musí jí vidět v kontextu celého odvětví.

5. Jděte do hloubky

Kromě výnosů je potřeba se podívat také na náklady, na to, jaké podíly mají fixní a variabilní náklady, a zejména jaké náklady bude vyžadovat výroba dodatečného výrobku. Je potřeba poznat, které výrobky mají nejlepší ziskové marže (nápověda: jsou to ty, na které je zaměřeno nejvíce reklamy).

6. Podívejte se do rozvahy a výkazu cash flow

I když jsou zisky na akcii nejvíce viditelným číslem, je potřeba pamatovat na první pravidlo a poznat byznys model firmy. Pokud si investor neprojde všechny výkazy, tedy včetně rozvahy a cash flow, nezíská představu o tom, jakým kapitálem firma disponuje a jak hotovostní toky ovlivňují její fungování a zisky.

7. Analyzujte poslední dva roky po čtvrtletích

Je toho hodně, ale je to nutnost. Na každý rok připadají čtyři čtvrtletí a po dvou letech má investor k dispozici dostatek údajů na to, aby mohl dělat změny v předpovědích na nejbližší rok. Z většího množství čtvrtletních výkazů zkrátka investor dostane více dat než z jednoho ročního výkazu. Přesnější údaje vedou k lepším prognózám.

8. Myslete pět let dopředu

Predikce na rok 2020 asi nyní nebude mít kdovíjakou hodnotu, ale když investor přemýšlí několik let dopředu, musí brát v úvahu důležité faktory, jako jsou potřeba cizího kapitálu k růstu společnosti, doba, po kterou se společnosti podaří udržet si konkurenční výhodu ve svém oboru, nebo to, jaká je návratnost nově investovaného kapitálu. Je potřeba myslet dlouho dopředu, dobrá investice je běh na dlouhou trať.

9. Dělejte věci jednoduše

Vzhledem k tomu, co již bylo napsáno, to možná bude znít zvláštně, ale je to jednoduché. Vše, co investor zjistil v předchozích bodech, by měl shrnout do jednoho odstavce. Ten by měl odpovídat na všechny otázky a zohledňovat důležité faktory, které vyšly najevo v předchozích osmi bodech.

10. Nic nezanedbejte

Pokud vám to vše připadá jako hodně práce, je to dobře, protože o to jde. Když chce investor dojít ke konkrétním výsledkům a mít pocit, že to má smysl a nic nevynechal, zabere to hodně času. Investování je jednoduché, ale není lehké. A příprava na něj je nejdůležitější.

Zdroj:
Ritholtz.com
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat