US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

5 lekcí z býčího trhu

Vzpomínáte si, jak jste se cítili 9. března 2009? Zdá se, že většina investorů zapomněla, co se tehdy dělo. Pět let poté, co se index S&P 500 dostal na dno, teče do akcií stále více peněz a index překonává rekordy.

Redakce IW
Redakce IW
27. 3. 2014 | 14:00
Býčí trh

V roce 2013 investoři vložili do amerických podílových fondů 172 miliard USD. To je více, než dohromady vybrali mezi roky 2008 a 2012. V roce 2014 přiteklo do těchto fondů dalších 24 miliard. Smysl to dává. Kdybyste v roce 2007 usnuli a probudili se teď, ani nepoznáte, že nějaký propad přišel. Index S&P 500 vyrostl za posledních 5 let o 178 %.

Jenže propad tady byl a řada investorů vytlačila vzpomínky na něj někam do temné zamčené místnosti v hlavě. Investoři by však neměli na staré lekce zapomínat. Především v dnešní době, kdy jsou akcie vysoko, je potřeba zvážit, co nás býčí trh posledních let naučil.

1. Buďte skeptičtí k radám expertů

Nové a často i protichůdné odhady na vás z médií prší každý den. Berte je s velkou rezervou. Nakonec současné ceny reflektují názory prodejců i kupujících. Kde někdo nakupuje, musí někdo i prodávat.

Pokud se rozhodnete podle rad expertů jednat, dělejte vždy jen malé kroky. Rozumná rada v březnu 2009 byla sice pod vlivem paniky sázet na dluhopisy, ale nechat si i část portfolia v akciích. Vyplatilo se, protože akcie se v té době odrazily ode dna.

Je dobré také mít na paměti, že expert, který se v minulosti strefil, nemusí být úspěšný znovu. "Když si vybíráte, komu budete věřit, ať je to ten, kdo si je vědom toho, že jsou jeho předpovědi nejisté a kdo je ochoten změnit názor," říká Philip Tetlock, profesor managementu na University of Pennsylvania.

2. Vzpomeňte si, jak jste se cítili během tržních propadů

Nositel nobelovy ceny za fyziku Richard Feynman řekl: "První pravidlo je, že nesmíte obelhávat sami sebe – a vy jste ta nejsnadnější kořist, když se snažíte někoho obelhat."

Investoři přitom přesně to dělají. Poté, co loni akcie zdražily o 32 %, si řada investorů stěžuje, proč jejich osobní účet zhodnotil jen o 20 %. "Někteří klienti se ptají, proč neinvestují agresivněji, přitom sami během krize trvali na tom, aby bylo jejich portfolio konzervativní," říká Daniel Roe, finanční poradce ze společnosti Budros, Ruhlin & Roe.

Správně položená otázka by měla znít: "Namlouvám si, že mé ztráty bolely méně než ve skutečnosti? Beru na seber rizika, kterých jsem v minulosti litoval? Mám dostatečně silnou vůli na to, abych během propadů neprodával?"

Podívejte se do záznamů, jak jste se chovali v letech 2008 a 2009. Pokud jste vydrželi v pozicích, nebo jste dokonce přikupovali, můžete dále nakupovat. Pokud jste ale prodávali, je velká šance, že to uděláte znovu. V tom případě využijte příležitosti a snižte riziko tím, že některé své pozice uzavřete.

3. Omezte riskování

Každý investor by měl vlastnit nějaké akcie. Dlouhodobě akcie překonávají dluhopisy a zlepšují výnos portfolia. Investoři, kteří se akcií zbavili v posledních letech, o tuto výhodu přišli. Místo toho, aby investor přesunoval prostředky do akcií, měl by držet v akciích určité procento portfolia konstantně v dobrých i špatných časech.

4. Dejte si pozor na zažité pojmy

Investor, který slyší pojem "býčí trh", se může rozhodnout rychle naskočit do rozjetého vlaku. Na druhou stranu investor, který slyší, že býčí trh trvá už 5 let, může začít panikařit, že přijde propad. Ani jedno není správně. Definice pojmu býčí trh je volitelná. Nejčastěji se používá pravidlo, že o býčí trh jde v případě, že akcie podraží o 20 % ze svého dna. Medvědí trh potom je, když z vrcholu o 20 % spadnou.

I to je přitom zavádějící. Například v říjnu 2011 prošel index S&P 500 propadem o 21 %, vzápětí však opět vyrostl a stále mluvíme o 5letém býčím trhu. Investoři by se raději měli soustředit na valuace akcií. Býčí a medvědí trh jsou jen líbivé značky.

5. Pochybujte o minulé výkonnosti

Je to jedna z nejčastěji opakovaných investičních pouček: "Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky." Ve skutečnosti je to i špatný ukazatel minulých výsledků.

Fondy totiž často ukazují klientům výkonnost za posledních 5 let. To je ošemetné zvláště v současnosti, protože těch 5 let začíná v březnu 2009, tedy v době, kdy se akcie začaly zotavovat z propadu. Kdybyste se na stejnou výkonnost za pět let zpátky podívali koncem roku 2013, nebo dokonce v březnu 2009, byl by výsledek mnohem horší. Vždy si tedy dejte pozor, jaké období fondy, které vás lákají k výhodným investicím, sledují.

Zdroj: WSJ

Americké akcieBýčí trhInvestiční strategie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně