Americké akcie: RISK OFF fáze, krize, nebo jen (další) šance na o něco výhodnější nákupy?

Delta (a další) mutace covidu-19 investory i v době stále lepší proočkovanosti přece jen nenechala chladnými. V pondělí americké akciové indexy prodělaly poklesy o jedno až dvě procenta a média plní titulky o nové vlně pandemie a také o začínajícím hlubším propadu na akciových trzích. Znát budoucnost, neváhal bych na ni vsadit kalhoty, ale že ji neznám, budu muset být obezřetnější. Nebo snad agresivnější?

V posledních týdnech americký akciový trh několikrát posunul historická maxima, v polovině července se ale stalo něco netypického. V pátek šestnáctého (lepší polovinu kalendářní měsíc nabídnout neumí) index S&P 500 klesl o tři čtvrtě procenta. No to je toho, řeknete si. Je ale potřeba připomenout, že v poslední době byly pátky na americké burze zpravidla růstové.

S&P 500 v pátek 16. července klesl

Všiml si toho i jeden z mých oblíbených stratégů-věštců Graham Summers z Phoenix Capital Research. "Uplynulý týden byl pro S&P 500 na poslední dobu netypický. Nejenže v pátek akcie uzavřely poblíž denních cenových minim, i celý týden byl pro ně ztrátový," napsal v poznámce pro odběratele svého newsletteru, ve kterém varuje před krizí i slibuje její tradingové řešení pro investory prakticky denně již hezkých pár let.

S&P 500 týdenní graf

Jeho poznámka ale tentokrát může mít něco do sebe. Červenec je tradičně spíše klidný měsíc, pondělní výprodej (a vzestup indexu volatility VIX nad 20 bodů) ale ukázal, že letos může být všechno jinak. Výsledková sezóna sice všechny zajímá, ale případná čtvrtá (pátá, šestá, kolikátá vlastně?) vlna pandemie covidu-19 je minimálně krátkodobě až příliš velkým strašákem (a pro mnohé vlastně už faktem). Navíc v situaci, kdy Fed sice zkouší zachovat klid (a pokračuje ve své pro mnohé šílené politice), nicméně inflace prudce stoupá, a o nervozitu tak není nouze, stačí si vzpomenout na ta správná data.

Na první týdenní pokles indexu S&P 500 (navíc uzavřený poblíž týdenních minim, na rozdíl od předchozích týdenních poklesů) za poslední měsíc navázal trh pondělním propadem. Jako kdyby se medvědí signály z pátku zkraje týdne potvrzovaly. "V pátek navíc ztrácely i bondy a komodity, které jindy při ztrátách akcií mají spíše tendenci posilovat," všiml si Summers.

Odklání se trh od rizika? Minimálně krátkodobě se to tak jeví, třeba ropa po mnohaměsíčním posilování odevzdala v pondělí 19. července 7 %. Ztrácely i kryptoměny, zlato zůstalo na nule, zato americké vládní 10leté dluhopisy prudce posílily. Začíná ale hlubší krize? Nikdy neříkej nikdy, ale po zkušenostech z posledního roku a půl se mi to nechce věřit.

S&P 500 a VIX

Aniž by šlo říct, co jednou udělají biliony nových dolarů, eur a dalších měn s globálním finančním systémem a ekonomikou, jejich pokračující příliv by měl udržet akciové i další trhy v relativním klidu. Už léta průběžně platí, že špatné zprávy jsou nakonec pro trh vítané, protože znamenají další stimulaci ze strany centrálních bank. Ucho se nakonec vždycky utrhne, aktuální nervozita by ale podle mě měla otevírat spíše nové příležitosti, tedy "zlevnit" nákupy. Největší vůl asi ještě na trh nedorazil.

Video thumbnail play-btn
18. 7. 2021 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Experti varují před rizikem vyšší volatility, zároveň ale nabízejí i firmy s vysoce růstovými příběhy

Pondělní streamy patří na Investičním webu expertním tržním výhledům, tentokrát však šéfredaktor Investičního webu Petr...

Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat