Bohaté tržní menu pro býky i medvědy

Akcie budou pokračovat v růstu vs. akcie jsou předražené, kolapsu již nemůže nic zabránit. Bitcoin je budoucnost vs. bitcoin je bublina. Zlato je nejlepší ochrana před inflací vs. zlato je k ničemu. Vládní dluhopisy patří do portfolia vs. v době minimálních sazeb jsou vládní dluhopisy v portfoliu nesmysl. Akciová Evropa začne dohánět USA vs. Amerika dále potáhne globální trh. Že je těžké si v záplavě doporučení, komentářů, analýz a mediálních výkřiků vybrat a zorientovat se? Máte pravdu. Budoucnost je vždy nejistá a pro jednotlivé investice vždy leží na stole býčí i medvědí scénář.

S&P 500

Býčí scénář: USA jsou nejčistší špinavou košilí v globální akciové pračce. Index S&P 500 zahrnuje největší americké společnosti, z nichž některé patří k vítězům posledních let i současné éry ve znamení koronaviru. Růstovým titulům (nejen) z technologického sektoru svědčí prostředí nízkých sazeb. Není co řešit.

Medvědí scénář: Nic netrvá věčně, a tak i S&P 500 bude muset po letech dominance vyklidit pozice. Příliš rychle zapomínáme, že před deseti lety byla realitou ztracená akciová dekáda v USA. A obrovská váha několika málo společností může během výprodejů zapůsobit stejně jako v době nákupní horečky.

Nasdaq 100

Býčí scénář: Karanténní opatření pomohla akciím z odvětví e-commerce a mnoha dalších. Technologické indexy by pravděpodobně bez pandemie byly níže než v současnosti. Jde o akcie firem, jejichž produkty a služby se během uzavření jiných částí ekonomiky staly (ještě) běžnější součástí našich životů. Pro růstové štiky z oboru navíc není díky nízkým sazbám problém si mimořádně výhodně půjčovat na svůj další rozvoj.

Medvědí scénář: Před rokem 2000 také svět věřil, že je internet jako prostor a prostředek pro podnikání v podstatě nevyčerpatelný. Mnohá tehdejší očekávání byla po letech naplněna, jsou ale ta současná (vyjádřená extrémně vysokými cenami akcií v sektoru) realistická? A pokud panují obavy o velikost vah největších titulů v indexu S&P 500, tak co potom Nasdaq 100, kde přes polovinu výkonu zajišťují Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet, Facebook a Tesla?

Rozvíjející se trhy

Býčí scénář: Emerging markets jsou stále méně o komoditách a více o vyspělých technologiích. Slabší dolar navíc podporuje příznivé finanční podmínky na těchto trzích. A v neposlední řadě stojí za zmínku valuace, které jsou výrazně přívětivější než v USA.

Medvědí scénář: Řadu rozvíjejících se zemí může pokračující pandemie zasáhnout drtivěji než vyspělý svět, a to kvůli horší infrastruktuře. Ranější stupeň vývoje hospodářství navíc znamená, že v regionu častěji dochází k hospodářským a měnovým krizím.

Stávají se emerging markets dalším indexem S&P 500?
Americký akciový index S&P 500 za sebou má několikaleté období, ve kterém drtil konkurenci, snad s výjimkou Nasdaqu a několika poněkud obskurních burz. Překonával hodnotové tituly, cenné papíry firem s malou tržní kapitalizací i akcie mimo USA. V zádech má ale konkurenci, byť poměrně nenápadnou.

Vyspělé trhy mimo USA

Býčí scénář: V letech 1970-2007 byl průměrný roční výkon evropských akcií podobný jako výkon akcií v USA (MSCI Europe +11,4 %, S&P 500 +11,1 %). Při srovnání výkonnosti v letech 1970-2020 (do července) se ale obrázek výrazně změní v prospěch USA (Evropa +8,6 %, USA +10,5 %). Pokud existuje něco jako návrat k průměru či trendu, evropské trhy by měly ten americký začít dohánět, jakkoli se sektorovým složením, oceněním nebo dividendovými výnosy mohou lišit.

Medvědí scénář: Horší demografická struktura v řadě evropských zemí, menší váha technologických titulů a hůře fungující podpora ekonomiky v podobě nízkých sazeb (v Evropě jsou firmy více závislé na bankovním financování, přičemž banky řídí své hospodaření v krizi opatrněji). To vše znamená, že akciová Evropa bude za USA nadále zaostávat.

Hodnotové akcie

Býčí scénář: Pro hodnotové investory snad již ani nemůže být hůře, hodnotové akcie zaostávají za růstovou konkurencí opravdu dlouho. Vlastně je to možná jejich největší výhoda, nízké valuace v dlouhodobém horizontu historicky slibují vyšší výnosy.

Medvědí scénář: Možná se doba změnila a hodnota ve firmách již není takovou veličinou jako dříve. Oceňování společností, které jsou stále více "virtuální", je složitější, ne-li nemožné.

Anketa: Má hodnotové investování v (další) éře tištění peněz smysl?
Akciové trhy se po prudkém propadu v únoru a březnu odrazily k novému růstu a některé indexy již dokázaly posunout historická maxima. Nejvíce v tomto směru zaujaly americké technologické tituly, výraznou část ztrát ale napravily akcie napříč sektory. Podstatnou roli v tom hrají nové biliony dolarů, které na trhy valí centrální banky v čele s Fedem. Je v takovém prostředí ještě důležitý fundament? Zeptali jsme se českých tržních expertů.

(Americké vládní) dluhopisy

Býčí scénář: Výnosy mohou být klidně v záporu, nebylo by to poprvé. Může přijít deflace a ekonomika nemusí růst tak rychle, jak mnozí doufají. A pro případ inflace jsou tu inflačně chráněné bondy (TIPY). Poptávku po dluhopisech navíc živí centrální banky.

Medvědí scénář: Mnoho investorů vnímá jako riziko pro bondy zvyšování sazeb, ve skutečnosti je jím ale inflace. Nečekaně rychlý růst cen by mohl na dluhopisy těžce dolehnout, protože by se ukázalo, že Fed a spol. nemají situaci tak úplně pod kontrolou.

Dluhopisy jako třída aktiv ještě nikdy nebyly dražší
Globální dluhopisové trhy mají zatím letos za sebou mimořádně úspěšné období. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku přidává přes 6 %. Dluhopisy totiž v průběhu globální pandemie nemoci covid-19 prokázaly svůj diverzifikační přínos pro portfolia investorů.

Bitcoin

Býčí scénář: Mnozí nejznámější kryptoměně prorokovali bolestivou a brzkou smrt, bitcoin tu ale stále je. Prostředek ochrany hodnoty peněz pro novou generaci, pro kterou je zlato jen ten starý řetízek po babičce? Proč ne.

Medvědí scénář: Býčí předpovědi o ceně bitcoinu na úrovni mnoha desítek, ba stovek tisíc dolarů se ne a ne naplnit. A mimochodem, kam se poděly ty hromady peněz, které se nechaly zlákat primárními nabídkami desítek nových kryptoměn?

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Hodnotové investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Bitcoin
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 8. 2022 13:31
Půl roku války na Ukrajině: Chybí relevantní informace, propaganda je stále silnější. Útoky na území…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat