Burzovní kalendář (12. 4. - 16. 4. 2021)

Image
Makléř - ilustrační foto
Obrázek: Isifa

V nadcházejícím týdnu ve Spojených státech odstartuje výsledková sezóna za první čtvrtletí. Analytici jsou optimističtí, a pokud budou jejich očekávání naplněna, mohly by akcie pokračovat v růstu, který v uplynulém týdnu přinesl nová maxima indexů Dow, S&P 500 nebo STOXX Europe 600. Z makrodat se investoři v příštích dnech zaměří na inflaci ve Spojených státech, Německu a eurozóně, americké maloobchodní tržby nebo na čínský a britský HDP.

Ohlédnutí

Pro americké i evropské akciové indexy byl uplynulý týden ziskový. Ve Spojených státech benchmark Dow přidal 1,95 %, širší S&P 500 se zvýšil o 2,71 % a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 3,12 %. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,16 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 2,65 %, německý DAX přidal 0,84 % a francouzský CAC 40 posílil o 1,10 %. Akcie na pražské burze stagnovaly, index PX se za týden snížil o 0,01 %.

"Uplynulý týden se nesl v relativně klidném duchu v očekávání zahájení výsledkové sezóny v zámoří. Investoři sledovali dluhopisový trh, kde další komentáře centrálních bankéřů o zachování uvolněné měnové politiky přinášely uklidnění. Výnos 10letých amerických vládních bondů klesl na 1,65 % z ročního maxima 1,77 %. To podpořilo riziková aktiva včetně akcií. Data ohledně pandemie v posledním týdnu poněkud ustoupila do pozadí, což rovněž přispělo ke kladnému pohledu na akciové trhy," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Americké akcie v pátek posílily, indexy Dow a S&P 500 uzavřely na nových maximech

Evropské akcie se v pátek na směru neshodly, celý týden byl ale pro hlavní indexy ziskový

Pražská burza v pátek mírně posílila, v týdenním horizontu index PX stagnoval

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na finální březnové indexy nákupních manažerů, americkou obchodní bilanci, německou průmyslovou výrobu, obchodní bilanci a tovární objednávky, čínskou inflaci nebo na americké výrobní ceny. Indexy nákupních manažerů vyzněly pozitivně jak v Evropě, tak ve Spojených státech. Kompozitní PMI v eurozóně se vyšplhal na 53,2 bodu z únorových 48,8 bodu. Naposledy byl nad 50 body, které jsou předělem mezi poklesem a růstem aktivity, loni v září, kdy dosáhl 50,4 bodu. V USA dosahuje kompozitní PMI 59,7 bodu.

Optimismus investorů podpořil také nový výhled Mezinárodního měnového fondu. Světová ekonomika by podle něj měla letos vzrůst o šest procent, zatímco v lednové prognóze čekal MMF růst o 5,5 %. Nová prognóza MMF odráží dodatečná stimulační opatření v některých velkých ekonomikách a předpokládané zotavení hospodářské aktivity v důsledku očkování proti covidu-19. V loňském roce globální ekonomika podle zprávy fondu klesla o 3,3 %. MMF také zlepšil odhad hospodářského růstu na příští rok, a to na 4,4 % z dříve předpokládaných 4,2 %.

Výsledky hospodaření odtajnily na Wall Street mimo jiné Conagra Brands a Constellation Brands a v Evropě společnost Industrivärden.

V závěru týdne vláda amerického prezidenta Joea Bidena představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje ostrý odklon od Bidenova předchůdce Donalda Trumpa. Rozpočet ve výši 1,5 bilionu dolarů znamená zvýšení základního financování proti současnému roku o osm procent, zahrnuje zvýšení výdajů na boj proti změnám klimatu a násilí páchanému střelnými zbraněmi a počítá s dalšími miliardovými investicemi do veřejné dopravy a sanace životního prostředí.

Výhled

V příštím týdnu v zámoří odstartuje výsledková sezóna za první čtvrtletí. Celkově očekávají analytici solidní čísla, naplnění jejich očekávání by tak mohlo přinést další kladné vyznění, jako tomu bylo posledních několik čtvrtletí. Dění na trzích budou ale nadále ovlivňovat také faktory jako dluhopisový trh nebo dění kolem pandemie covidu-19.

Z ekonomických údajů se investoři v nadcházejícím týdnu zaměří na maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu v eurozóně, obchodní bilanci Číny a eurozóny, britskou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu, inflaci ve Spojených státech, Německu a eurozóně, americké maloobchodní tržby nebo na čínský a britský HDP a čínskou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby.

Začátek výsledkové sezóny bude jako tradičně patřit finančním domům. Hospodářská čísla zveřejní mimo jiné JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Wells Fargo, US Bancorp, Bank of America, Citigroup či Bank of New York Mellon a Morgan Stanley a z dalších firem například Delta Air Lines, UnitedHealth Group, Rite Aid nebo Alcoa. V Evropě se výsledky pochlubí maloobchodní prodejce Tesco a na pražské burze zveřejní kompletní čísla za loňský rok nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko.

Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 vykážou za letošní první čtvrtletí meziroční růst zisku o 25 % při růstu tržeb o 8,8 %. V loňském čtvrtém čtvrtletí se zisky podniků meziročně zvýšily o 3,8 % a jejich tržby stouply o 2,7 %.

Jaký vývoj zisků v rámci indexu S&P 500 čekají analytici
Jaký vývoj zisků v rámci indexu S&P 500 čekají analytici, zdroj: Refinitiv

Výsledky Kofoly by pro investory neměly být velkým překvapením, vybrané provozní ukazatele totiž společnost zveřejnila již na začátku února. Provozní zisk EBITDA dosáhl loni 1,03 miliardy korun, když celoroční tržby klesly ve srovnání s rokem 2019 o 3,7 % na 6,17 miliardy Kč. "Příští týden bude důležitý hlavně výhled na nejbližší období. Diskutovaná budou zejména témata související s restrikcemi. Celé první čtvrtletí tohoto roku je zavřený kanál HoReCa. To samé platí o řetězci občerstvení UGO. Restrikce budou navíc platit minimálně i po část druhého kvartálu. Připomínáme, že začátek roku je ze sezónního hlediska nejslabší, a pokud by došlo k brzkému rozvolnění/otevření, mohly by snad být ztráty kompenzovány, aspoň částečně, nadcházejícími silnými letními kvartály," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky. Společnost by podle Trampoty mohla navrhnout výplatu dividendy sedm korun na akcii, což by odpovídalo asi 2,5% hrubému výnosu.

"Upravený čistý zisk z pokračujících operací očekáváme za celý loňský rok na úrovni 209 milionů korun (-27 %), když nižší úrokové náklady pravděpodobně převážily negativní kurzové přecenění a rostoucí efektivní daňová sazba z důvodu korporátní struktury. Bude nás zajímat především komentář managementu k vývoji v prvním kvartálu, vývoj cenového prostředí po koronaviru, komentář k (rostoucím) cenám plastů, výhled na kapitálové výdaje a samozřejmě potvrzení/úprava výhledu pro EBITDA. Kofola plánuje snížit zadlužení skrze omezení investic při stabilní výplatě dividend (očekáváme dividendu 13,50 Kč na akcii," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 12. dubna

Ve středu má na americký akciový trh vstoupit společnost Coinbase. Střízlivé odhady hovoří o valuaci firmy na úrovni 70 až 90 miliard dolarů. Pokud by firma byla v rámci přímého úpisu oceněna na více než sto miliard dolarů, zařadila by se mezi sto největších společností na americkém trhu a z hlediska valuace by byla větší než většina amerických bank.

"Index S&P 500 pokračuje v posouvání historických maxim. Graf je v býčím nastavení, což by platilo i v případě poklesu k hladině podpory na 3 900. Šíře rally je mohutná, RSI nicméně již překročil 70bodovou hranici, která naznačuje překoupenost akcií. Vše se zdá být až příliš veselé," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (9. 4. 2021, denní).png

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí se investoři zaměří na japonský index výrobních cen, tržby maloobchodních prodejců v eurozóně a v USA na bilanci federálního rozpočtu.

V noci na úterý na trh Čína pošle výsledek obchodní bilance, dopoledne se Spojené království pochlubí zprávami o HDP, průmyslové výrobě a obchodní bilanci, Německo přidá index velkoobchodních cen, ČR inflační statistiku a výsledek běžného účtu a investoři budou vyhodnocovat také indexy ekonomické nálady ZEW pro Německo a eurozónu. Ve Spojených státech vyjde zpráva o inflaci.

Středeční dopoledne nabídne průmyslovou výrobu v eurozóně, odpoledne přidají Spojené státy indexy dovozních a vývozních cen a večer americká centrální banka zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu ekonomiky Spojených států zvanou Béžová kniha.

V noci na čtvrtek budou investoři vyhodnocovat australskou nezaměstnanost, dopoledne zveřejní Německo zprávu o inflaci a odpoledne Spojené státy odtajní index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index), maloobchodní tržby, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, průmyslovou výrobu nebo podnikové zásoby a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

V noci na pátek Čína zveřejní zprávy o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, dopoledne přidá eurozóna výsledek obchodní bilance a zprávu o inflaci a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na statistiku vydaných stavebních povolení a zahájenou výstavbu a předběžný dubnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Čína vykáže za 1Q2021 spektakulární meziroční tempo růstu ekonomiky. I přes očekávané mezičtvrtletní zpomalení růstu ekonomiky dojde prudkému skoku v meziročním vyjádření. Podobné skoky uvidíme v meziročních číslech i v případě Evropy a USA, ale až za druhé čtvrtletí. Nicméně v případě Číny půjde o výsledek blízký 20 %, což je na USA i Evropu přece jen příliš (u nich se odhady pro 2Q2021 pohybuji okolo +12-13 %).
  • Měsíční údaje o vývoji maloobchodu a průmyslu a také z nemovitostního trhu by měly ukázat na zrychlující tempo růstu amerického hospodářství. V maloobchodních tržbách za březen a duben se pozitivně projeví jednorázový příspěvek 1 400 USD pro miliony Američanů z posledního balíčku na podporu ekonomiky. Analytici ze Société Générale zvýšili odhad letošního růstu ekonomiky USA na 5,4 % a již údaje za březen by měly optimismus upevnit.
  • V USA i v eurozóně vyjdou údaje o vývoji inflace, přičemž dražší ropa tlačí inflaci k vyšším úrovním. Agregovaná únorová data z eurozóny pak potvrdí mírné zlepšení maloobchodu, ale naopak slabší výkonnost průmyslu.
  • Mírné zrychlení čekáme od březnové inflace i v případě v ČR. Čekáme vlivem vyšších cen ropy a srovnávací základny z loňska zrychlení k meziroční úrovni +2,5 %, což je nepatrně nad mediánem očekávání trhu, nicméně rozptyl odhadů opět svědčí o značné nejistotě. Výsledek 2,5 % by znamenal další mírné zvýšení odchylky inflace od prognózy ČNB na citelných 50 bazických bodů, s cenovým vývojem v minulosti ale ČNB samozřejmě nic neudělá. Ve snaze neohrozit ekonomiku bude ČNB pravděpodobně vyčkávat na období, kdy bude zřejmé, že oživení již pandemie neohrozí. To by mohlo nastat v době, kdy bude naočkována významná část populace (například 40 %).
  • Ve středu budou investoři bedlivě sledovat vystoupení šéfa Fedu Jeromea Powela na semináři ve Washingtonu. Ten v neděli na CBS uvedl, že je ekonomika USA v inflexním bodě, od kterého růst ekonomiky i tvorba pracovních míst budou mnohem rychlejší.
  • Na konci týdne bude euroskupina jednat o bankovní unii. S blížícím se zasedáním ECB (22. dubna) také pravděpodobně uslyšíme další vyjádření členů ECB k měnové politice.
Burzovní kalendář
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat