Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak zakončily úterní obchodování akcie v Evropě a na Wall Street, jak se v srpnu ve Spojených státech vyvíjely spotřebitelské ceny a na kolikátém místě Česko skončilo v aktuálním žebříčku nejsvobodnějších zemí? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý klesly, náladě na trhu dominovala nejistota ohledně vývoje ekonomiky

Americké akcie oslabily. V náladě trhu se nejvíce projevovala ekonomická nejistota a obavy z možného zvýšení korporátní daně, pozitivní statistika vývoje amerických spotřebitelských cen k růstu cen akcií nestačila. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,84 % na 34 577,57 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,57 % na 4 443,05 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,45 % na 15 037,76 bodu. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,46 % na 19,46 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 1,284 %. Ropa, zlato i stříbro zdražily zhruba o půl procenta, bitcoin i ether posilovaly ještě výrazněji (+3 %, respektive +2 %).

Mark Minervini
14. 9. 2021 6:38
Tradingová legenda poodhaluje karty. Jakou má strategii, kdy ideálně nakupuje a jaká pravidla dodržuje?

Mark Minervini je legenda obchodování. Napsal o něm už čtyři knihy a v roce 1997 zvítězil v US Investing Championship...

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Ekonomka Isabel Schnabelová z ECB prohlásila, že měnová autorita eurozóny je připravena jednat v otázce zvýšené inflace, pokud se situace v oblasti růstu cen neuklidní během příštího roku. Z makrodat se investoři zaměřili na americkou inflaci. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,01 % na 467,65 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,49 % na 7 034,06 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,36 % na 6 652,97 bodu, zatímco německý DAX zpevnil o 0,14 % na 15 722,99 bodu.

Video thumbnailplay-btn
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy

Obchodní války apandemie covidu-19 otřásly do té doby na první pohled stabilními byznysovými vztahy prakticky po celé...

3. Pražská burza v úterý vzrostla, index PX dosáhl nejvyšších hodnot od roku 2010

Index PX pražské burzy v úterý posílil o 0,73 % na 1 298,31 bodu, a dostal se tak na jedenáctileté maximum. Stejně jako v pondělí za jeho růstem stál dobrý výkon bank. Posílily i další významné tituly, například skupina ČEZ a pojišťovna VIG.

Elektřina - ilustrační foto
13. 9. 2021 17:01
Elektřina je zatím komoditním vítězem roku. Porostou ještě ceny?

Po finanční krizi z let 2008-2009 se velkoobchodní cena elektřiny pohybovala řadu let v rozmezí 30-60 EUR/MWh. Když...

4. Očekávané události

Ve středu si hlavní slovo vezme Čína a její statistiky z trhu nemovitostí, průmyslu a maloobchodu. Německo zveřejní velkoobchodní ceny a data o inflaci oznámí Británie, Francie a Itálie. Oznámena bude i průmyslová výroba a vývoj mezd v eurozóně. Sledovaná bude také indická obchodní bilance, kanadská inflace a ve Spojených státech ceny v zahraničním obchodě, index průmyslové aktivity v New Yorku, zásoby ropy a hlavně průmyslová výroba. Tu ve stejný den oznámí také Rusko. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
10. 9. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. září

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. září a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst spotřebitelských cen v USA v srpnu zpomalil

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v srpnu zpomalil na 0,3 % z červencových 0,5 %. Bez zahrnutí kolísavých cen potravin a energií činil růst 0,1 %, což je nejméně za šest měsíců. V úterý to uvedlo americké ministerstvo práce. Údaje signalizují, že inflace už možná dosáhla vrcholu, ačkoli by se v důsledku potíží v dodavatelských řetězcích mohla ještě určitou dobu držet na vysoké úrovni.

6. Benda z ČNB vidí vyšší šance na rychlejší růst sazeb

Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Vojtěch Benda poskytl větší rozhovor serveru iRozhlas.cz, v němž se věnoval několika tématům. Z hlediska měnové politiky potvrdil, že ČNB je nejen nastavená na utahování měnové politiky, ale vzhledem k vývoji inflace rostou šance, že úrokové sazby bankovní rada může zvýšit i o 50 bazických bodů místo standardních 25 bodů.

7. Londýn znovu pohrozil EU ve sporu o pobrexitové uspořádání v Severním Irsku

Británie znovu pohrozila Evropské unii, že dočasně přestane plnit dohodu o pobrexitovém uspořádání v Severním Irsku, pokud Brusel bude trvat na tom, že nepřipustí podstatné změny v takzvaném severoirském protokolu. Britský státní tajemník pro vztahy Británie s EU David Frost v pondělí v horní komoře parlamentu prohlásil, že unie by měla začít brát vážně britské požadavky, pokud se chce vyhnout tomu, aby dohoda zkolabovala.

8. Apple představil novou generaci telefonů iPhone

Americká technologická společnost Apple v úterý představila novou generaci chytrých telefonů iPhone. Přístroje iPhone 13 budou vybaveny novým čipem A15 Bionic, který jim zajistí vyšší výkon. Jejich cena bude v České republice začínat na 19 990 Kč.

9. Čínský developer Evergrande zopakoval varování před hrozbou nesplácení závazků

Čínský developer China Evergrande varoval, že se mu nedaří prodávat majetek natolik, aby byl schopen včas splácet své závazky. Zpráva přichází den poté, co rozzlobení drobní investoři protestovali před centrálou firmy ve městě Šen-čen. Akcie firmy na oznámení reagovaly dalším propadem. Evergrande je nejzadluženější realitní firmou na světě, její závazky činí 305 miliard USD.

10. ČEZ a Westinghouse podepsaly smlouvu za miliardy korun o modernizaci Temelína

Společnost ČEZ a firma Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a kontrolních systémů v jaderné elektrárně Temelín. Hodnota zakázky je v řádu miliard korun. Částečnou obnovu a modernizaci systémů zajistí Westinghouse jako jejich původní dodavatel. V úterý o tom informovali zástupci ČEZ a Westinghouse. Projekt se chystal tři roky. Práce začnou ještě letos, některé z nich lze ale dělat až při plánovaných odstávkách nutných k výměně paliva. Nejbližší čeká Temelín v dubnu 2022.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

ČR si v žebříčku nejsvobodnějších zemí pohoršila na 27. místo

Česká republika je 27. ekonomicky nejsvobodnější zemí ze 165 sledovaných států světa. Loni bylo Česko podle revidovaného žebříčku na 24. místě. Vyplývá to z "Economic Freedom of the World Index" kanadského institutu Fraser. Nejsvobodnější zemí světa je nadále Hongkong, naopak nejméně svobodnou zůstala Venezuela.

Index se zveřejňuje od roku 1996. Letos zveřejněné údaje vycházejí z dat roku 2019. Zpoždění je způsobeno tím, že je nutné počkat na údaje ze 165 zemí světa. Index se skládá z pěti ukazatelů, které se týkají velikosti státního sektoru, úrovně právního systému, mezinárodního obchodu nebo celkové regulace. Dalším faktorem je měnové prostředí dané země a inflační prostředí.

"Loni došlo k mírně paradoxnímu výsledku, kdy index ekonomické svobody v Česku absolutně stoupl, ale v žebříčku si Česko pohoršilo, protože v jiných evropských zemích v absolutních číslech rostl index ještě rychleji. Letos jde o pokles relativní i absolutní," uvedl ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

V oblasti celkové regulace je Česko na 15. místě, v oblasti zahraničního obchodu na 29. místě a u stavu právního systému na 28. místě. V případě stavu financí je Česko na 80. místě a ve velikosti vlády dokonce na 90. místě.

"Když se detailněji zaměříme na české meziroční výsledky, vidíme mírné zhoršení u všech komponentů. Tento trend může být varující zvláště vzhledem k tomu, že v následujících letech 2020 a 2021 přistoupila česká vláda ke krokům, které nejen obrovsky navyšují vládní výdaje, a to v mnoha ohledech ne zrovna produktivním směrem, ale také proto, že například v loňském roce byla inflace vyšší než cílová," uvedl Pánek.

Liberální institut upozornil, že Hongkong je na čele žebříku nepřetržitě od roku 1990. Letošní zpráva ovšem varuje, že nedávné události pravděpodobně budou znamenat pokles hongkongského skóre, jakmile budou dostupná data za roky 2020 a 2021. "Zásahy do vlády práva, základu ekonomické svobody, ze strany Komunistické strany Číny negativně ovlivní ekonomickou svobodu v Hongkongu," řekl ředitel výzkumu ekonomické svobody ve Fraser Institutu Fred McMahon.

Žebříček - mapa

Musíte vědět
Přestat sledovat
16. 9. 2021 12:02
Čínská regulace technologických firem je příležitost, říká expert
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
15. 9. 2021 17:06
Daně, covid-19, inflace a další faktory, které (za)hýbou ekonomikami zemí střední a východní Evropy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
15. 9. 2021 9:30
Ronald Schubert (WOOD & Company): Růst sazeb by měl vyhovovat bankám, po propadu se mi líbí akcie…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
14. 9. 2021 12:15
Globalizace dnes a zítra aneb Proč (ne)rozhodnou tržní principy
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat