Co musíte ráno vědět (16. června)

Image
Jaderná energie - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak se v úterý obchodovalo s akciemi ve Spojených státech a v Evropě, jak pravděpodobné je předprázdninové zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou a co by mohl český národ postavit sám sobě? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý oslabily, investory zneklidňují hospodářské statistiky

Americké akcie v úterý zlevnily. Investory zneklidňují ekonomické údaje, které hovoří o vyšší inflaci a slabších maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Index Dow klesl o 0,27 % na 34 299,33 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,20 % na 4 246,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,71 % na 14 072,86 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,84 % na 17,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 1,492 %.

Paul Tudor Jones
15. 6. 2021 6:22
Paul Tudor Jones: Bitcoin vnímám jako skvělý prvek diverzifikace portfolia, Fed možná opakuje chyby minulosti

Slavný investor a trader Paul Tudor Jones se v pondělním rozhovoru pro CNBC vyjádřil o bitcoinu jako o zajímavém prvku...

2. Evropské akciové indexy v úterý sílily, inflace v největších ekonomikách naplňuje očekávání

V úterý oznámené hodnoty růstu spotřebitelských cen v Německu, Francii i Itálii naplnily očekávání analytiků a na akciové trhy nepřinesly výraznější změnu opatrně pozitivní nálady. Sektory výrobců chemikálií a pojišťovnictví shodně dosáhly 0,8% růstu, zatímco společnosti produkující základní suroviny zlevnily o 2,3 %, mezi nimi pak nejvíce akcie německé ocelárny thyssenkrupp (-7 %). Investoři tento týden čekají především na výsledky v úterý započatého dvoudenního zasedání americké centrální banky. Celoevropský index STOXX Europe 600 v úterý přidal 0,11 % na 458,81 bodu, německý DAX posílil o 0,36 % na 15 729,52 bodu, britský FTSE 100 nabyl 0,36 % na 7 172,48 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,35 % na 6 639,52 bodu.

Změna směru - ilustrační foto
15. 6. 2021 12:22
5 oblastí, ve kterých lze pozorovat velký (po)koronavirový restart

Koronavirové lockdowny se ve světě pomalu chýlí ke konci a lidé i firmy vyhlížejí nový začátek normálních časů...

3. České akcie v úterý pozbyly 0,4 %, především vinou oslabení O2

Z emisí na trhu Prime pražské burzy si dokázaly v úterý připsat zisk jen Erste a MONETA, zdražení z předchozích dní naopak revidovaly cenné papíry Avastu, Komerční banky a především telekomunikačního operátora O2, jež zlevnily o bezmála půltřetího procenta. Index PX proto odepsal 0,4 % na 1 175,34 bodu. 

Video thumbnailplay-btn
15. 6. 2021 17:19
Siuda (Conseq IM): Tato akcie z pražské burzy se nám jeví jako nejzajímavější

Rostoucí sazby by měly prospívat bankovním titulům, stále zajímavý je ČEZ, ale nejvíce se nám na pražské burze líbí...

4. Očekávané události

V noci na středu na trh pošle Japonsko data o obchodní bilanci a Čína přidá zprávy z průmyslu a maloobchodu. Dopoledne zveřejní Británie inflační data a Česko statistiku výrobních cen a odpoledne odtajní Spojené státy zprávu o dovozních a vývozních cenách a statistiku vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby. Kanada pak přidá inflační data. Hlavní událostí dne ale bude oznámení výsledku dvoudenního měnověpolitického zasedání americké centrální banky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
11. 6. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. června

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 14. června a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Mora a Holub z ČNB se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již v červnu

Viceguvernér České národní banky Marek Mora se přiklání ke zvýšení úrokových sazeb již na zasedání bankovní rady 23. června. ČNB by podle něj měla dát signál, že permanentní zvyšování cenové hladiny nepřipadá v úvahu. Mora to uvedl na úterní on-line konferenci pořádané zprostředkovatelem devizových obchodů SAB Finance. Pro zvýšení úrokových sazeb již v červnu se přiklonil tento týden i člen bankovní rady ČNB Tomáš Holub.

6. Inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 %, vláda čeká další růst

Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 % z dubnových 2 %. V úterý to v konečné zprávě oznámil německý statistický úřad, který tak potvrdil předběžný odhad. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky, což vyvolává spekulace o dalším nepříznivém vývoji. Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům.

7. Průmyslová výroba v USA v květnu vzrostla o 0,8 %, hlavně díky automobilkám

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v květnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 0,8 %, více, než se čekalo. Podpořila ji hlavně vysoká výroba automobilů. Analytici očekávali zvýšení výroby jen o 0,5 %. V dubnu výroba stoupla o 0,1 %. Dubnový údaj byl revidován z původního růstu o 0,5 %.

8. Reuters: O první dluhopisy EU na obnovu po pandemii je značný zájem

O první dluhopisy, které vydává Evropská unie na obnovu ekonomiky po pandemii, je značný zájem. Investoři si zatím objednali cenné papíry v objemu více než 107 miliard eur, uvedla v úterý agentura Reuters, která se odvolává na hlavního manažera emise. Jde zároveň o klíčový krok na cestě k ustavení Evropské unie jako hlavního společného dlužníka.

9. Ruské akcie jsou na rekordu, před schůzkou Putina a Bidena zpevňuje i rubl

Ruské akcie v úterý vystoupily na rekord, pomohl jim zejména růst cen ropy na světových trzích. Před schůzkou mezi americkým a ruským prezidentem Joem Bidenem a Vladimirem Putinem zpevňuje i rubl. Dolar k němu ztrácel asi 0,4 % na 71,80 rublu za dolar a byl v těsné blízkosti maxima od konce loňského července. Obchodníci se zaměřují i na zasedání americké centrální banky, která ve středu oznámí další postup ve své měnové politice.

10. ECB: Obyvatelé eurozóny se v době pandemie zásobili hotovostí

Občané eurozóny si od začátku pandemie nemoci covid-19 nahromadili bankovky jako bezpečnostní rezervu, přestože častěji používají jiné způsoby platby. Uvedl to v úterý člen Evropské centrální banky Fabio Panetta.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Spolek pro dostavbu: Česko by mělo řešit, zda umí vyvinout velký jaderný blok

Česko by mělo diskutovat o tom, zda dokáže vyvinout vlastní jaderné energetické zařízení generace III+. ČTK to v úterý sdělil Spolek pro dostavbu Jaderné elektrárny Temelín (JETE) v reakci na dohodu opozice s vládou, že zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na dostavbu Dukovan. Podle skupiny ČEZ je ale vývoj velkých jaderných bloků v Česku nereálný.

Opozice se s vládou v úterý dohodla, že k takzvanému zákonu lex Dukovany připojí Senát pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík. Vláda v dubnu oznámila, že Česko v reakci na informace o podílu ruské tajné služby na explozích v muničním areálu ve Vrběticích nepřizve do tendru ruskou společnost Rosatom. Bezpečnostní dotazník dostanou jen možní dodavatelé z Francie, Jižní Koreje a USA, tedy firmy EDF, KHNP a Westinghouse. Už dříve z tendru vypadla čínská firma CGN.

"Společnost Rosatom by pravděpodobně byla schopná nový jaderný zdroj za akceptovatelnou cenu postavit. Korejská společnost KHNP nemá licencovaný blok o výkonu do 1 200 megawattů, a nesplňuje tedy požadavky vlády. Ve stejné situaci je francouzská firma EDF," uvedla předsedkyně spolku Ivana Kerlesová. Americký Westinghouse by podle ní technické parametry splňoval, ale není, jak uvedla, v potřebné finanční kondici. Míní, že by měla začít diskuze, zda je Česko samo nebo se zeměmi V4 schopné vyvinout komerční jaderné energetické zařízení a kolik by takový vývoj se státní podporou stál.

Česko je podle ČEZ aktivní při vývoji malých modulárních reaktorů. "To je budoucnost. České firmy mají dobrý zvuk jako subdodavatelé pro jaderné projekty a to je naše silná stránka. Vývoj vlastních velkých jaderných bloků není pro menší státy jako jsme my," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Musíte vědět
Přestat sledovat
27. 7. 2021 19:30
V červenci Fed k utahování nezavelí, novinky k měnové politice si schová do Jackson Hole, míní…
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
27. 7. 2021 16:48
Pírko (Bohemian Empire): Jedinou odpovědí na nejistotu je diverzifikace, po akciích druhou největší…
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Managed futures
Přestat sledovat
Nejistota na trzích
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 7. 2021 14:45
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Akcie FAAMG by měly táhnout další rally v USA, jejich hospodářské…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Sociální sítě
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 7. 2021 12:00
Investorský magazín: Lekce z psychologie tradingu
Chyby v investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Obchodování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Trading
Přestat sledovat