5 oblastí, ve kterých lze pozorovat velký (po)koronavirový restart

Koronavirové lockdowny se ve světě pomalu chýlí ke konci a lidé i firmy vyhlížejí nový začátek normálních časů. Hospodářské oživení, které začíná, ba v některých zemích naplno probíhá, přirovnává řada ekonomů k oživení v éře po druhé světové válce. A hovoří v této souvislosti o velkém ekonomickém restartu.
Nenajdete oblast, která neprochází restartem či která restartem v nejbližší době neprojde. Finanční trhy, politika, platy, bydlení, zdravotnictví, sociální podpora, technologie, kryptoměny, zaměstnání, cestování nebo třeba trávení volného času. To vše jsou věci, které se pod tlakem faktorů spojených s koronavirem dramaticky mění, říká známý investor Barry Ritholtz. Ti, kdo současnou situaci přirovnávají k poválečné éře, podle něj vlastně dobře popisují to, co se děje. Zde je několik oblastí, v nichž se nejen podle Ritholtze věci mění před očima.
Technologie
Společnosti nabízející digitální řešení či alternativy čehokoli se zdají být jasnými vítězi koronavirové krize. Není to však tak, že by tyto firmy najednou vystoupily odnikud. Ve většině případů jde o společnosti, jež tu s námi již pár (desítek) let jsou. Koronavirus obecně "pouze" urychlil dlouhodobě probíhající trendy, mimo jiné začleňování technologií do běžného života. Například k nakupování na internetu se v uplynulých měsících (nuceně) uchýlili i ti, kdo e-shopy ještě před dvěma roky zarytě odmítali.
Práce, zaměstnání
Vede (možnost) práce z domova k lepšímu vyvažování pracovního a osobního života, a tedy k celkově větší spokojenosti a lepší výkonnosti zaměstnanců? To je otázka, na kterou dva hlavní tábory odpovídají protichůdně. Například podle šéfa JPMorgan Chase Jamieho Dimona se lidé musejí vrátit do kanceláří, naopak společnosti jako Facebook, Coinbase, Square, Twitter či Shopify již prohlásily, že některým zaměstnancům umožní trvale pracovat z domova. Změny ale čekají i pracoviště, na která se lidé vrátí. Hovoří se třeba o úpravách open space a obnově soukromí zaměstnanců.
Bydlení
Bydlení ve městě má nesporné výhody. Ty ale končí ve chvíli, kdy město přestane fungovat. A právě to byl případ koronavirové pandemie. Život ve městech po celém světě se v mnoha ohledech prakticky zastavil a z pohodlných bytů, ze kterých je vše na dosah ruky, se staly takřka vězeňské cely. Lidé znovu přicházejí na chuť bydlení na předměstích nebo v dojezdové vzdálenosti od větších měst, ale také bydlení na vesnici, kde mohou za relativně dobrou cenu získat soukromí, kontakt s přírodou a možnost žit "trochu jinak".
Mzdy
Růst mezd byl dlouho zbožným přáním politiků a ekonomů. Bohatí bohatli a chudí chudli, přičemž propast mezi nimi se prudce prohlubovala. S koncem krize kolem covidu-19 společnosti trápí silný nedostatek méně kvalifikovaných pracovníků. Současně se navíc ukazuje, že označení jako Průmysl 5.0 jsou jen frázemi, nikoli zásadními trendy, které by lidi s nižším vzděláním a méně kvalitními dovednostmi stavěly na vedlejší kolej. Platy rostou, a to nejen manažerům.
Inflace
Centrální banky v čele s Fedem a ECB dlouhodobě cílují inflaci na hodnoty kolem dvou procent. Dlouhé roky přitom jejich snahy vycházely naprázdno. Inflaci nebylo vidět navzdory masivním stimulačním programům. Nyní ceny ve Spojených státech rostou pětiprocentním tempem a centrální banky (zatím potají) řeší opačný problém: Co když bude inflace příliš vysoká? Ceny rostou vlivem vysoké poptávky a nedostatečné nabídky, ale i vlivem nízké srovnávací základny. To, zda je rychlý růst cen novým trendem, nebo jen dočasnou záležitostí, se tak teprve ukáže.
Zdroj: Ritholtz.com