Co musíte ráno vědět (20. dubna)

Image
Taxi, doprava - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jakým objemem uspořených peněz by spotřebitelé po pandemii mohli podpořit ekonomiku a s jakou technologií se chce v Německu prosadit izraelská společnost Mobileye? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí oslabily ruku v ruce s dolarem, nedařilo se technologickým titulům

Akcie ve Spojených státech zahájily týden poklesem z maxim, na která stouply v pátek. Investoři nyní čekají, zda výsledky za první čtvrtletí ospravedlní vysokou hodnotu akcií. Automobilka Tesla oslabila po zprávě o smrtelné nehodě jednoho z jejích vozů. Index Dow klesl o 0,36 % na 34 077,63 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,53 % na 4 163,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,98 % na 13 914,77 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,40 % na 17,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři a půl bazického bodu na 1,6082 %. Ceny ropy se zvedly o půl procenta, zlato a stříbro naopak do půl procenta odevzdaly a po výprodeji během víkendu jen lehce nad 56 000 USD zůstala cena bitcoinu.

Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné investory?

Bank of America: Wall Street před sebou má hubenou dekádu, S&P 500 nabídne roční výnos jen 0,2 %

2. Evropské akcie pondělní seanci zakončily převážně pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v červených číslech. Z makrodat se investoři zaměřili na běžný účet eurozóny, jehož přebytek se vlivem poklesu exportu v únoru snížil na 25,9 miliardy eur z lednových 34,7 miliardy eur. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 442,18 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,28 % na 7 000,08 bodu a německý DAX přišel o 0,59 % na 15 368,39 bodu, zatímco francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,15 % na 6 296,69 bodu.

Akcie těžařů podporují scénář důležitého dna na trhu se zlatem

Tržní výhled: Jak jsou rozdané karty v dlouhodobé akciové partii?

3. Pražská burza v pondělí znovu posílila, rostly akcie Monety či Avastu

Pražská burza v úvodu týdne dále posílila, index PX stoupl o 0,38 % na 1 108,01 bodu, a uzavřel tak nejvýše od loňského 10. února. Přes hranici 1 100 bodů se dostal v minulém týdnu, v pondělí jej nahoru táhly především MONETA Money Bank a technologická společnost Avast. Se ziskem zakončily obchodování také rakouské tituly. Naopak ztratily akcie ČEZ či Komerční banky.

Finanční poradci promluvili: Jak špatně se staráme o peníze?

Česká ekonomika: Prognóza ministryně financí na druhou

4. Očekávané události

V úterý rozhodne o měnové politice centrální banka v Číně a ta v Austrálii vydá zápis z posledního zasedání. V Německu a Česku budou oznámeny výrobní ceny, Británie přidá informace z pracovního trhu a v Rusku vedle nezaměstnanosti vyjdou také maloobchodní tržby a vývoj mezd. Apple pořádá svou první letošní prezentaci. Očekává se, že představí několik nových výrobků, spekuluje se zejména o několika variantách tabletu iPad. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 19. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. FT: Spotřebitelé podpoří ekonomiku úsporami vytvořenými během pandemie

Spotřebitelé po celém světě si od začátku pandemie covidu-19 vytvořili dodatečné úspory v objemu 5,4 bilionu dolarů. Nyní se jejich důvěra v ekonomiku zvyšuje, což otevírá cestu k silnému oživení spotřebitelských výdajů. Píše o tom list Financial Times s odvoláním na odhady ratingové agentury Moody's. Ta při odhadování výše dodatečných úspor vycházela ze srovnání s vývojem v roce 2019.

6. Výrobce bezpilotních letadel Primoco zahájil nabídku více než 655 tisíc nových akcií

Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV v pondělí zahájil nabídku 655 300 nových akcií, což odpovídá více než 13% podílu na kapitálu společnosti po dokončení úpisu. Čistý celkový výtěžek emise v případě úpisu všech nabízených akcií dosáhne až 170 milionů korun. Firma, s jejímiž akciemi se od roku 2018 obchoduje na trhu START pražské burzy, plánuje získané prostředky využít na další rozvoj aktivit. Má jít především o rozšíření jí vlastněného letiště Písek-Krašovice a výrobních kapacit v souvislosti s nárůstem objednávek klientů. Dále má být kapitál získaný úpisem nových akcií použit na financování vývoje nových technologií.

7. Británie uvažuje o vlastní digitální měně, mohla by se jmenovat britcoin

Britské úřady uvažují o vytvoření nové digitální měny, která by se mohla nazývat britcoin. Ministerstvo financí a britská centrální banka v pondělí uvedly, že budou společně hodnotit výhody digitální měny vydávané centrální bankou.

8. Ruská ekonomika může podle ratingových agentur odolat i nejnovějším sankcím

Ruská ekonomika je schopná odolat i nejnovějším ekonomickým sankcím. Otevřeny ale zůstávají dveře k uvalení dalších opatření týkajících se státního dluhu, což by mohlo přinést sankce s větším dopadem. Uvedly to v pondělí mezinárodní ratingové agentury.

9. ABN zaplatí 480 milionů eur kvůli obviněním souvisejícím s praním peněz

Nizozemská bankovní společnost ABN Amro se dohodla s nizozemskou prokuraturou, že zaplatí 480 milionů eur za urovnání obvinění souvisejících s praním špinavých peněz. Oznámila to v pondělí firma. Dánská společnost Danske Bank pak uvedla, že její šéf Chris Vogelzang se rozhodl odstoupit z funkce, protože ho nizozemské úřady označily za podezřelého v souvislosti s vyšetřováním ABN Amro, v jejímž vedení v minulosti působil.

10. Svazy: Konflikt s Ruskem není dobrou zprávou pro české firmy

Rusko je pro mnohé české firmy zajímavou vývozní destinací, současný konflikt ČR s Ruskou federací tak pro ně není dobrou zprávou. V pondělí to řekl ředitel sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin. Pokud by se EU rozhodla zpřísnit sankce vůči Rusku, mělo by to dopad na vzájemný obchod, doplnil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Mobileye v Německu plánuje taxislužbu, která využije samořízené vozy

Izraelská společnost Mobileye, která je dceřinou společností amerického výrobce čipů Intel, by mohla v Německu v blízké budoucnosti spustit taxislužbu využívající samořízené automobily, pokud země v létě podle plánu schválí zákon, který upravuje provoz autonomních vozů. Informoval o tom server německého listu Welt am Sonntag.

"Pokud budou splněny všechny předpoklady, rádi bychom od příštího roku spustili svoji službu v Německu," řekl listu manažer Johann Jungwirth, který má ve firmě Mobileye na starosti služby v oblasti mobility. "Byl bych rád, kdyby k tomu zákonodárci a ministerstvo dopravy vytvořili vhodný rámec."

Společnost Mobileye už samořízené vozy testuje v Mnichově, v testovaných automobilech jsou z bezpečnostních důvodů i řidiči. Taxislužbu bez řidičů chce firma v příštím roce spustit nejprve v Tel Avivu. "Příští rok odstraníme bezpečnostního řidiče a nabídneme v prvních městech flotily samořízených taxíků," uvedl Jungwirth.

Musíte vědět
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
8. 5. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): V technologickém sektoru bych nyní preferoval nejen vysoký růst,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat