Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jaký další vývoj na poli inflace čeká šéfka ECB Christine Lagardeová a na kolik vyjde nejlevnější pronájem v Tokiu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek oslabily, dolarový index skončil beze změny

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Investoři se v pátek snažili zpracovat smíšené statistické údaje a trápila je také nejistota, jaký dopad bude mít nová varianta koronaviru omikron. Index Dow klesl o 0,17 % na 34 580,08 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,84 % na 4 538,43 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 1,92 % na 15 085,47 bodu. Index volatility VIX stoupl o 9,73 % na 30,67 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o devět a půl bazického bodu na 1,356 %. Všechny tři indexy klesly i za celý týden. Dow ztratil 0,9 %, S&P 500 se snížil o 1,2 % a Nasdaq Composite přišel o 2,6 %.

Býk, medvěd
5. 12. 2021 6:20
Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 odepsal přes procento, volatilita pokračuje

Americký akciový index S&P 500 má za sebou druhý ztrátový týden v řadě, celkově odepsal 1,22 %.

2. Omikron oslabil evropské akcie na páteční i týdenní červenou nulu

Mimořádně volatilní týden ve znamení spekulací o dopadu nové varianty koronaviru omikron na ekonomiku zakončily evropské akcie pátečním zhruba půlprocentním poklesem a stejně dopadly i ve srovnání s předchozím pátkem. Kromě pandemie investory v pátek rozladily také špatné zprávy z amerického trhu práce, kde v listopadu vzniklo o více než polovinu méně pracovních míst, než se čekalo. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek oslabil o 0,57 % na 462,77 bodu (za týden -0,28 %), německý DAX ztratil 0,61 % na 15 169,98 bodu (za týden -0,57 %), britský FTSE 100 odepsal 0,10 % na 7 122,32 bodu (za týden +1,11 %) a francouzský CAC 40 se snížil o 0,44 % na 6 765,52 bodu (za týden +0,38 %).

Video thumbnailplay-btn
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022

První SPAC ve střední Evropě, realitní fondy, atraktivní dluhopisy, private equity i nové primární úpisy akcií...

3. Pražská burza v pátek mírně oslabila, v týdenním horizontu však posílila

Index PX pražské burzy v pátek klesl o 0,03 % na 1 362,79 bodu. Většinu dne se pohyboval v kladných číslech, ráno se dokonce zvyšoval o více než 0,8 %, krátce před koncem obchodování se ale pod vlivem negativního vývoje v zámoří propadl do červených čísel.

Schillerová v roušce
4. 12. 2021 14:19
O (ještě) hlubším schodku českého státního rozpočtu aneb I když budeme vládě fandit, její hospodaření bude letos propadák

Státní rozpočet na rok 2021 míří k celoročnímu schodku zhruba 440 miliard Kč. Složení bude (odhadem) následující: 60...

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář v pondělí ráno otevřou německé tovární objednávky. V Česku vyjdou maloobchodní tržby, Británie zveřejní index nákupních manažerů ve stavebnictví a společnost Sentix přidá index důvěry investorů v eurozóně. Ve Spojených státech se pak večer investoři zaměří na zprávu o prodejích aut. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
3. 12. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Lagardeová: Inflace v eurozóně už možná dosáhla vrcholu, měla by začít klesat

Inflace v eurozóně už možná dosáhla vrcholu a začne brzy klesat. To by mělo pokračovat i v průběhu příštího roku, uvedla v pátek prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Potvrdila tak názor ECB, že za vzestupem inflace stojí přechodné faktory.

6. Růst aktivity v americkém sektoru služeb zrychlil v listopadu na rekord

Růst aktivity v americkém sektoru služeb v listopadu nečekaně zrychlil a dosáhl nového rekordního maxima. Podniky zvýšily počet nových zaměstnanců. Nebylo však vidět, že by se zmírnily problémy s dodávkami a ceny zůstaly vysoké, uvedl v pátek Institut nákupních manažerů (ISM). V sektoru služeb pracuje většina Američanů a na ekonomické aktivitě země se služby podílí více než dvěma třetinami.

7. Čínské firmy s akciemi v USA o sobě budou muset sdělovat více informací

Čínské firmy, které mají akcie na burzách ve Spojených státech, budou muset zveřejňovat více informací než dosud, zejména o svém auditu. Uvedla to americká Komise pro cenné papíry (SEC), která k tomu vydala souhrn pokynů. Nutné bude také sdělovat, jaké má daná firma vazby na čínskou vládu. Pokud se čínské firmy odmítnou přísnějším pravidlům podrobit, budou muset z amerických akciových trhů odejít.

8. Trumpova firma zaměřená na sociální média si zajistila miliardu dolarů

Společnost Digital World Acquisition (DWAC), která na akciový trh ve Spojených státech uvede firmu Trump Media & Technology Group (TMTG) bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, si od skupiny investorů zajistila miliardu dolarů. Oba podniky to v sobotu uvedly v tiskové zprávě. Trump chce prostřednictvím DWAC uvést na trh novou platformu pro sociální média nazvanou TRUTH.

9. BioNTech očekává, že jeho vakcína bude chránit i před omikronem

Německá společnost BioNTech, která vyvinula vakcínu proti covidu-19 společně s firmou Pfizer, očekává, že její očkovací látka bude chránit před těžkým průběhem onemocnění i u lidí nakažených novou variantou omikron. V pátek to řekl šéf firmy Ugur Sahin a dodal, že by BioNTech byl schopen poměrně rychle svou vakcínu upravit na míru omikronu, pokud by to bylo nutné. Světová zdravotnická organizace nicméně zatím nevidí důkazy o potřebě očkovací látky měnit, rizika spojená s omikronem stále vyhodnocuje.

10. Inflace v Turecku poprvé za téměř tři roky překročila 20 %

Meziroční míra inflace v Turecku poprvé za téměř tři roky překročila 20 %. Turecký statistický úřad v pátek oznámil, že spotřebitelské ceny se v listopadu meziročně zvýšily o 21,31 % po říjnovém nárůstu o 19,89 %. Údaje podle analytiků podtrhují rizika spojená s výrazným snižováním úrokových sazeb. To vedlo k propadu kurzu turecké měny, který zvyšuje dovozní ceny.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Život na deseti metrech za dvacet korun

Nábytkářský řetězec IKEA v Tokiu pronajme vertikální minibyt. Měsíční nájem bude jen 99 jenů, tedy necelých dvacet korun. Společnost chce touto nabídkou propagovat svá řešení pro malé byty.

Tokio patří k nejhustěji obydleným městům na světě, v přepočtu na jeden čtvereční kilometr v něm žije více než šest tisíc lidí a v celkovém vyjádření je jeho populace s 14 miliony obyvatel větší než populace Česka. Miniaturní byty jsou tak v Tokiu jednou z mála relativně dostupných forem bydlení. Skončit má nejlevnější pronájem v Tokiu 15. ledna 2023 a pronájem dalších bytů ve městě IKEA neplánuje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 1. 2022 12:29
40 % akcií a 200 tun zlata. Takové portfolio devizových rezerv ČNB by se zamlouvalo Aleši Michlovi
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat