Dow Jones: doporučení pro všech 30 společností

Dow reprezentuje americký akciový trh déle než celé století. Aktuální situace 30 firem v tomto indexu a jejich aktuální investiční doporučení může být pro investory nápovědou, jak se zotavující se ekonomika může vyvíjet v dalším období.

Dnes sice už existují modernější indexy, založené na rozdíl od Dow na tržní kapitalizaci, a ne na ceně za akcii. Dow tak nesleduje zcela přesně náladu na trhu. Navíc zastoupení firem stále vychází spíš z průmyslově orientované ekonomiky a nereflektuje technologický vývoj (ačkoli letos najdeme výjimky v podobě Cisco a Travelers, které nahradily General Motors a Citigroup).

Přesto jsou společnosti zahrnuté v indexu Dow Jones stále velice vlivné a mnozí velcí investoři je mají ve svých portfoliích.

3M

KOUPIT Nejlepší čas nakupovat akcie firmy byl v březnu, kdy se akcie obchodovaly za směšných 41 dolarů. Cena byla tak atraktivní proto, že 3M je jedním z nejspolehlivějších průmyslových firem ve Spojených státech, a kupovat takovou akcii za pouhý desetinásobek předpokládaného zisku na akcii za rok 2009, to byla zkrátka trefa. 3M oznámila za 2. čtvrtletí pokles tržeb o 13 procent, ovšem navýšila odhad na celý rok. Přesto ovšem akcie zůstává dlouhodobě zajímavá pro nákup.

ALCOA

KOUPIT

Akcie výrobce hliníku jsou přesně na takové úrovni, aby byly atraktivní pro kupce vysoce cyklických titulů – ztrácejí 71 procent od svých maxim a jsou blízko historickému dnu. Je však potřeba se neukvapit. Zisky firmy přijdou s obnovením síly ekonomiky. Analytici očekávají ztrátu 1,01 USD na akcii za celý rok 2009, ale příští rok by se měla do účetnictví firmy vrátit černá barva.

AT&T

KOUPIT

Bezdrátovému byznysu AT&T se celkem daří, částečně i díky spolupráci s iPhone. Celé odvětví mobilních služeb se ovšem nevyhne poklesu. Ačkoli tedy bude čím dál více hrozit konkurence a vládní omezení, akcie je dál atraktivní díky dividendě na úrovni 1,64 dolaru (6,3 procenta z ceny akcie).

American Express

DRŽET

Vydavatel kreditních karet je ve srovnání s jinými finančními společnostmi v dobré kondici. Hrozbou pro úvěrový byznys jsou ovšem rostoucí nezaměstnanost, obavy spotřebitelů a vládní omezení. To vše může ohrozit další růst Amexu. Navíc akcie od letošního března ztrojnásobily svoji hodnotu, a tak se teď nedají doporučit jako výhodná koupě.

Bank of America

PRODAT

Banka sice za 2. čtvrtletí vykázala zisk 3,2 miliardy dolarů podpořený prodeji aktiv a vládní podporou půjček. Nepodařil ose ovšem nijak pokročit v řešení problémových půjček, které tak dál ohrožují další zisk. Dokud toto nebude vyřešeno, akciím Bank of America se vyhýbejte.

Boeing

DRŽET

Ten, kdo dal novince z dílny Boeingu jméno Dreamliner, měl buď smysl pro ironii, nebo se moc dlouho opaloval bez čepice. Boeing 787 od začátku provázejí odklady a navyšování rozpočtu. Přesto má však firma nahromadila objednávky na 850 letounů. Navíc polovinu tržeb Boeingu zajišťuje zbrojní průmysl, a tomu se daří – za 2. čtvrtletí byly příjmy firmy z tohoto odvětví meziročně vyšší o 22 procent.

Caterpillar

PRODAT

Výrobce těžké stavební techniky čeká na ekonomické zotavení. V současnosti se Caterpillar počítá s nepříznivým vývojem, a proto propouští a redukuje výrobu. Tím se snaží zachránit svoji cashflow. Caterpillar letos vykázal první čtvrtletní ztrátu od roku 1992. Společnost je ale špičkou v oboru, a tak nakonec jistě znovu posílí.

Chevron

KOUPIT

Kalifornský ropný gigant nabízí finanční stabilitu, dividendu na úrovni 2,72 dolaru (roční výnos 3,9 procenta). Navíc se firmě daří spolupracovat na odkrývání nových ložisek ropy a plynu po celém světě. Akcie Chevronu jsou sice více cenově navázány na pohyby ceny ropy než u konkurenčního ExxonMobilu, ale jsou zároveň levnější.

Cisco Systems

DRŽET

Výrobce počítačových a síťových řešení sedí na balíku 34 miliard dolarů a je lídrem na trhu s propojovací technikou. Tržby Cisco by měly příští rok znovu začít růst, ovšem akcie nejsou nijak levné, aktuálně jsou zhruba na sedmnáctinásobku předpokládaného zisku pro letošní rok.

Coca-Cola

KOUPIT

Spotřebitelé jsou sice ve Spojených státech v poměrně špatné náladě, ale světová poptávka po produktech Coca-Coly situaci zachraňuje. Ve 2. čtvrtletí rostly prodeje nápojů o 4 procenta. Nejlepší zprávy přišly z Indie a Číny, kde prodeje vyletěly o 33, resp. 14 procent. Zisk by měl letos růst jen pomalu, za rok by se tempo růstu mělo zvýšit.

Přehled doporučení na druhých deset společností z indexu Dow Jones

Zdroj:
Kiplinger
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB):
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: HARDWARIO
30. 9. 2022 14:00
HARDWARIO 4. října zahájí úpis akcií na trhu START. Společnost sází na internet věcí a investory…
Akcie ČR
Přestat sledovat
HARDWARIO
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek:
30. 9. 2022 9:22
Michal Šnobr: Extrémní ceny energií jsou důsledkem dlouhodobě zanedbaných investic v Evropě. Válka…
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat