31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Americký akciový index S&P 500 během prvních čtyř měsíců letošního roku zpevnil o 8,3 %. Z toho celých šest procentních bodů zajistila desítka akcií s největší váhou v indexu, konkrétně Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet či NVIDIA. Investoři i proto opět začali diskutovat o (příliš velké) koncentraci akciového trhu.
Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management nenechává investory čekat a prozrazuje, že současnost v tomto není mimořádná. Například v roce 1980 byla váha deseti "největších" akcií v S&P 500 více než 25 % a v roce 2000 dosahovala 23,5 %.
Váha Applu, jehož tržní kapitalizace přes 2,7 miliardy USD je mimochodem větší než market cap celého německého akciového trhu, v S&P 500 je nyní přes 7 %. Třeba akcie IBM ale měly v roce 1985 v indexu váhu 6,4 %, akcie General Motors v roce 1928 asi 8 % a akcie AT&T v 30. letech kolem 13 %.
Ben Carlson připouští, že současná akciová rally je tažena (hlavně) akciemi velkých technologických podniků. Na druhou stranu ale investory uklidňuje, že rozdíl mezi výkonností klasického S&P 500 (váhy jednotlivých akcií podle jejich podílu na celkové tržní kapitalizaci benchmarku) a takzvaně equal weighted S&P 500, ve kterém mají všechny akcie stejnou váhu, v horizontu deseti let není nijak propastný.
"Tím, zda se obávat velké váhy některých titulů v indexech, bych se příliš nezabýval. Deset 'největších' akcií sice má v S&P 500 váhu bezmála 30 %, to však zároveň znamená, že více než 70 % váhy indexu připadá na jiné tituly. A pokud by přece jen některým investorům připadalo, že třeba souhrnných 14 % Applu a Microsoftu je příliš, mám pro ně dobrou zprávu: Nikdy v historii nebylo k dispozici více investičních instrumentů umožňujících skutečně širokou diverzifikaci portfolia," dodává Ben Carlson.