KONTEXT: Poučení z pádu na ďábelské dno aneb Proč (ne)nakupovat akcie, když teče krev

Kolaps cen akcií není pokynem k útěku, ale k oportunistickému nákupu. Vyplývá to alespoň z historického exkurzu připraveného v kontextu desetiletého výročí dna, na něž index S&P 500 dosedl během finanční krize. I příští cesta do tržního údolí, která je podle některých hlasů za rohem, by tak měla být chápána jako příležitost. Vzhledem k unikátnosti stávající situace je nicméně podle mě potřeba tuto premisu podmínit.

Hlavní americké akciové indexy minulý týden od pondělí do pátku ztrácely a zaznamenaly nejhorší týden roku. Celkem příznačně tak oslavily ďábelské dno Velké recese, tedy úroveň 666 bodů, na niž index S&P 500 dosedl 6. března 2009. Společně s tím ožily spekulace o blížící se další korekci, v jejímž důsledku by kupříkladu podle prezidenta Hussman Investment Trust Johna Hussmana – respekt si získal předpovědí tržních propadů v letech 2000 a 2007-2008, další propad ale vzývá již několik let – mohly burzy odepsat až 60 %.

Něco podobného, jak naznačuje i (po)krizové období od roku 2007, by přitom s velkou pravděpodobností opět nabídlo zajímavou nákupní příležitost. Od října 2007 do března 2009 S&P 500 přišel o bezmála 57 %, aby si následně každý rok připsal v průměru 17,8 %. Tím připomněl vývoj po nejhlubších tržních dnech konce 20. století, tedy kolapsu z října 1987 (průměrný roční zisk v následujících 10 letech 17,2 %), respektive po dosažení dna v srpnu 1982 (17,6 %).

Podle analýzy tržních (ab)normálů posledního půlstoletí si investoři, kteří se akcií nezbavili, případně je přikupovali, když tekla krev, připsali zisky zhruba 1,5krát vyšší, než je dlouhodobý průměr. Zároveň z ní vyplývá, že americké indexy po jízdě srovnatelné s tou, již mají za sebou od března 2009, s posilováním nutně nekončily; do bodu obratu jim od oslavy desátých narozenin zbývaly až tři roky solidních zisků. Otázkou tedy je, zda se i tentokrát bude historie rýmovat, jinými slovy, zda – a jak moc – stávající býk ještě posílí.

Propad cen akcií z přelomu loňského a letošního roku jako varovné déjà vu?
Legendární spekulant z počátku 20. století Jesse Livermore (a po něm i mnozí další) jednou prohlásil, že historie se i na Wall Street stále opakuje. Zkusme jeho tvrzení podrobit zkoušce.

Optimismus je mírněn mimo jiné hospodářským růstem, který byl v USA v posledních deseti letech na úrovni 1,8 % ročně, zatímco v 90. letech šlo o 3,2 % (a v 50. letech 4,3 %). Je to přitom jak toto memento ve zpětném zrcátku, tak i množství nejistot a strašáků na obzoru, proč má nyní do akcií zainvestováno stále jen 55 % amerických domácností, zatímco před kolapsem v roce 2007 jich podle průzkumu Gallup bylo 65 %, a proč mnozí z těch, kdo zainvestováno mají, drží prst na spoušti.

Stručně řečeno, i s pomocí aktuálních statistik si každý obhájí, proč napříště (ne)vsadit na defenzivu. Přitom je jisté, že medvědí trend jednou opět nastane i na americkém trhu (jinde ve světě jsou výkony akciových indexů většinou daleko za těmi v USA). Index S&P 500 jich během posledních 60 let zažil osm, což znamená jeden propad hlubší 20 % každých zhruba 7,5 roku.

Co Twitter dal: 10 akciových let
Je to přesně deset let, co index S&P 500 uzavřel na dně medvědího trendu vyvolaného hypotéční a finanční krizí. V průběhu týdne trh také "oslavil" deset let od dosažení intradenního minima. Téma dnešního tweetování je proto jasné.

Na druhou stranu je potřeba říci, že medvědí trhy bývají kratší než růsty ve znamení býka. Navíc i medvěd z rodu nejhorších, tedy propad v době recese, připraví akcie o 37 %, zatímco stejnou dobu trvající býk umožňuje zisk přes 160 %.

I díky tomu nabízí třicetiletá sázka na index S&P 500 historicky zisku 11,5 % ročně (při reinvestování dividend, bez toho 9,1 %). I kdyby tak příští korekce naplnila temná proroctví Hussmana a dalších, exkurz do historie tržních cyklů dává naději, že se nakonec vše v dobré obrátí. (Nejen) vzhledem ke specifiku historického zlomu, který zažíváme, je ale potřeba tuto lekci podmínit svatou trojicí diverzifikace, dostatečně dlouhého horizontu a také nákladů úměrných očekávanému poklesu výnosnosti.

Americké akcie
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Finanční krize
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat