Americké akciové indexy uzavřely nejhorší týden od začátku roku, ztrácely popáté v řadě

Hlavní americké indexy již pátým dnem po sobě oslabily, když zpráva o nečekaně slabém přírůstku pracovních míst ve Spojených státech prohloubila obavy o budoucnost globální ekonomiky. Index zaznamenaly největší týdenní pokles od propadu trhu koncem loňského roku. Na devizovém trhu klesla hodnota dolaru.
Index Dow odepsal 0,09 % na 25 450,24 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,21 % na 2 743,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,18 % na 7 408,14 bodu. Index volatility VIX (před týdnem 13,57 bodu) klesl o 3,25 % na 16,05 % a výnos 10letých vládních dluhopisů se snížil o jeden bazický bod na 2,63 % (před týdnem 2,76 %).
Za celý týden indexy Dow a S&P 500 odepsaly po 2,2 %, ztráta indexu Nasdaq dosáhla 2,5 %.
Americká ekonomika v únoru vytvořila pouze 20 000 pracovních míst, nejméně za téměř rok a půl. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že vznikne zhruba 180 000 míst. Trh si data vyložil jako další projev zpomalování aktivity hospodářství. Podle některých analytiků jsou investoři znepokojeni zpomalováním globální ekonomiky a data z trhu práce byla jen dalším dílkem do mozaiky narůstajícího pesimismu.
"Pro mě není číslo o pracovních místech příznakem blížící se záhuby. Myslím, že zpráva je silně ovlivněna uzavřením vládních úřadů a dalšími sezónními deformacemi," uvedl nicméně Brent Schutte z Northwestern Mutual Wealth Management Company.
Míra nezaměstnanosti v USA ale klesla na 3,8 % z lednových čtyř procent a průměrná hodinová mzda meziročně vzrostla o 3,4 %, nejvíce za deset let. Někteří analytici poznamenali, že při podrobnějším pohledu na zveřejněná data situace tak zle nevypadá.
Data z trhu práce poslala níže hodnotu dolaru. Jeho index, který vyjadřuje hodnotu americké měny ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 21.30 SEČ odepisoval zhruba 0,4 % na 97,3 bodu. Vůči japonskému jenu dolar ztrácel asi 0,5 % na 111,03 JPY, euro k dolaru vykazovalo růst o 0,44 % na 1,1242 USD.
Na nejnižší úroveň za více než 16 let se propadla švédská koruna, neboť švédská centrální banka avizovala horší výhled ekonomiky. Podobně se v minulých dnech vyjádřila také Evropská centrální banka, stejně jako centrální banka Kanady.
Ceny ropy se výrazně snížily, odpoledne ztrácely více než tři procenta. Dolů je táhnou horší vyhlídky globální ekonomiky včetně zhoršené prognózy pro eurozónu a statistiky z amerického trhu práce. K tomu se přidávají obavy kvůli pokračujícímu růstu zásob ropy v USA.
Světové trhy zasáhl čtvrteční komentář prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho, že evropská ekonomika je v období pokračujícího útlumu a všudypřítomné nejistoty.
Klesá i tempo růstu asijských ekonomik. Až dosud poptávku po ropě táhla Čína, kde se dovoz ropy drží nad deseti miliony barelů denně. Slabší tempo tamní expanze hospodářství si ale pravděpodobně vybere svou daň. Vývoz z Číny vyjádřený v dolarech v únoru klesl o 21 %, což byl největší propad za tři roky. Dovoz klesl o 5,2 %.
Na straně nabídky ceny stále podporují těžební škrty Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců, jejich snahy ale podkopává růst produkce ve Spojených státech. Těžba v USA od začátku roku 2018 stoupla o více než dva miliony na bezprecedentních 12,1 milionu barelů denně. Spojené státy se tak dostaly před Rusko a Saúdskou Arábii a staly se největším světovým producentem ropy.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v únoru mimo zemědělství vzniklo zhruba 20 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 180 tisíc míst po 311 tisících v lednu (revidováno z 304 tisíc). Míra nezaměstnanosti se snížila na 3,8 % z 4 % v předchozím měsíci. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v únoru zrychlil na 3,4 % z 3,1 % v lednu.
Americká společnost Tesla (v pátek +2,73 %) hodlá přejít na on-line prodej, aby ušetřila. Pronajímatelé jí to ale nechtějí usnadnit a nepočítají s předčasným ukončením nájemních smluv. Napsal to server listu The Wall Street Journal. Tesla má kvůli nájemním smlouvám v příštích letech zaplatit 1,6 miliardy dolarů, z toho asi 1,1 miliardy USD do roku 2023.
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v lednu meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,037 milionu jednotek na 1,23 milionu jednotek, což představuje růst o 18,6 % po 14% snížení v předchozím měsíci. Čekal se růst na 1,197 milionu jednotek. Počet vydaných stavebních povolení v lednu vzrostl z celoročně přepočítaného tempa 1,326 milionu na 1,345 milionu, čekalo se 1,289 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o růst o 1,4 % po +0,3 % v předchozím měsíci.
- Cowen & Co snížila cílovou cenu akcií ExxonMobil (v pátek -1,43 %) na 75 ze 100 USD.
- Buckingham Research snížila doporučení na akcie Netflix (v pátek -0,85 %) na "neutral" z "buy".
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americká společnost Tesla (v pondělí -3,20 %) představí sportovně-užitkový vůz Model Y 14. března. Model Y je zhruba o deset procent větší než Model 3 a bude také o deset procent dražší. Na Twitteru to oznámil šéf společnosti Elon Musk.
- Skupina miliardářů v čele s Billem Gatesem podpořila startup KoBold Metals, který pracuje na "google mapách pro zemskou kůru" ve snaze najít nové zdroje kobaltu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kobalt se díky použití v bateriích pro elektromobily stal jednou z nejžádanějších komodit na světě.
- Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spojených států za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to v pondělí napsal server listu The New York Times.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v únoru klesl na 61,1 bodu z lednových 63,4 bodu.
- Výdaje ve stavebnictví v prosinci meziměsíčně klesly o 0,6 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,8 %).
- Americká automobilka Ford Motor (v úterý -0,45 %) zvažuje, že v rámci plánů restrukturalizace aktivit v nerentabilních regionech uzavře dva své závody v Rusku. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Je možné, že firmě v Rusku zůstane jen výroba lehkých užitkových automobilů.
- Nejbohatším člověkem na světě je šéf internetového obchodu Amazon (v úterý -0,22 %) Jeff Bezos s majetkem 131 miliard USD. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku časopisu Forbes. Nejbohatším Čechem na 73. místě je Petr Kellner s majetkem 15,5 miliardy USD. Do žebříčku dolarových miliardářů se dostalo celkem osm Čechů, o dva více než loni.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v únoru podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 56 bodů z lednových 54,2 bodu. Analytici počítali s růstem na 56,2 bodu. Kompozitní PMI se zvýšil na 55,5 bodu z 54,4 bodu v předchozím měsíci (odhad: 55,8 bodu).
- Prodeje nových domů v USA se v prosinci meziměsíčně zvýšily o 3,7 % na celoročně přepočítané tempo 621 tisíc jednotek. Trh vyhlížel pokles o zhruba 9 % po listopadovém revidovaném růstu o 9,1 %.
- USA: Index ekonomického optimismu v březnu stoupl na 55,7 bodu z 50,3 bodu v únoru (odhad: 50 bodů).
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v únoru stoupl na 59,7 bodu z 56,7 bodu v lednu (odhad: 56 bodů).
- Barclays snížila cílovou cenu akcií společnosti Tesla (v úterý -3,09 %) na 192 z 210 USD.
- Zpomalující globální ekonomický růst a částečně i uzavření vládních úřadů, které trvalo 35 dní, měly v prvních týdnech letošního roku negativní dopad na americkou ekonomiku. Ta nicméně pokračuje v růstu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Celkové vyznění zprávy může zmírnit některé obavy o další růst ekonomiky, které v lednu přiměly Fed pozastavit jeho cyklus zvyšování úrokových sazeb.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve středu -1,60 %) koupil výrobce dětských elektrokol StaCyc. Firma, která se na domácím trhu potýká s poklesem poptávky po tradičních motocyklech, se snaží rozšířit své aktivity. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies není trestně zodpovědný za nehodu svého samořízeného automobilu, při které loni v březnu přišla o život chodkyně. Uvedla to americká prokuratura.
Schodek zahraničního obchodu Spojených států se loni vyšplhal na 621 miliard dolarů a je nejvyšší za deset let. Oznámilo to ve středu ministerstvo obchodu. Na rekordu je pozorně sledovaný deficit s Čínou a nově také s Mexikem a s Evropskou unií.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 1. března po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v únoru vytvořili 183 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V lednu vzniklo 213 000 pracovních míst.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,069 milionu barelů (odhad: +1,4 milionu barelů, předchozí týden: -8,647 milionu barelů).
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Mylan (ve středu -1,20 %) na "overweight" z "equal weight".
- Čínská telekomunikační společnost Huawei zažalovala vládu Spojených států, která loni zakázala federálním agenturám používat její výrobky. Spojené státy loni přijaly zákon, kterým označily Huawei za bezpečnostní riziko, a omezily tak přístup firmy na americký trh. K podobnému postupu vůči čínské firmě se snaží Washington přesvědčit i své spojence, informovala agentura AP.
- Americká ekonomika (mimo zemědělství) vykázala během posledního čtvrtletí loňského roku nárůst produktivity o 1,9 procenta. Poté, co ve třetím kvartálu vzrostla produktivita o 2,3 procenta, očekával trh o něco pomalejší nárůst o 1,6 procenta.
- Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 2. března 223 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to nepatrný pokles z 225 tisíc z předcházejícího týdne.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 1. března zmenšil o 149 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal úbytek 166 miliard kubických stop, očekával trh, že ubude dalších 141 miliard krychlových stop.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Target (v úterý +4,58 %) v 1QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,53 USD (odhad: 1,52 USD), tržby 22,98 miliardy USD (odhad: 22,92 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's (v úterý +7,31 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 2,24 USD (odhad: 2,18 USD), tržby 6,54 miliardy USD (odhad: 6,57 miliardy USD).
- Výsledky Abercrombie & Fitch (ve středu +20,37 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree (ve středu +5,11 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,21 miliardy USD (odhad: 6,19 miliardy USD).
- Výsledky Burlington Stores ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 2,83 USD (meziročně +28 %, odhad: 2,77 USD), tržby 2 miliardy USD (loni: 1,94 miliardy USD, odhad: 2,05 miliardy USD).
- Výsledky Kroger ve 4Q: Upravený čistý zisk na akcii 0,48 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 28,1 miliardy USD (meziročně -9,5 %; odhad: 28,4 miliardy USD).
- Výsledky Barnes & Noble ve 3QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,21 USD (odhad: 1,07 USD), tržby 1,2 miliardy USD (odhad: 1,2 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK