Velká akvizice Warrena Buffetta: Dosáhl trh svého dna?

Warren Buffett začíná konečně utrácet zásoby peněz ze svého holdingu Berkshire Hathaway. A kupuje železniční společnost. Představuje tato akvizice největšího investora naší doby signál, že trh dosáhl svého dna?

Detaily obchodu

Buffettova společnost Berkshire Hathaway (NYSE:BRKA) plánuje skoupit akcie železniční společnosti Burlington Northern Santa Fe Corp. (NYSE:BNI) za cenu 100 USD v celkovém objemu 44 miliard dolarů. Akcie pod burzovním označením BNI v rámci sektorového indexu minulý rok ztrácely, ale po zprávě o Buffettově akvizici raketově posílily až na úroveň nabízené ceny.

Kolik tedy Buffett zaplatil?

Analytici, oslovení agenturou Bloomberg, sdělili, že Buffett zaplatil 18,2krát více, než je odhadovaný zisk společnosti Burlington na rok 2010. To není Buffettovi příliš podobné, zvláště když investuje takovou částku. Jediné vysvětlení je, že "Věštec z Omahy" vidí v Burlingtonu skrytou přidanou hodnotu.

Warren Buffett jde vždy proti trhu a proto nyní vstoupil do společnosti, která podniká v průmyslu. Současná železniční doprava je totiž utlumena kvůli krizi a ostatní průmyslová odvětví se snaží ušetřit i na dopravě. Přesto však železniční doprava stále představuje klíčový ukazatel ekonomického zdraví země.

Nedávno vydaná statistika Asociace amerických železničních dopravců ukazuje, že počet přepravených lidí oproti předchozímu roku v tom samém časovém úseku (10 až 17.října) poklesl o 17%. Zpráva také ukazuje slabou poptávku po přepravě zboží po celých Spojených státech. Na východním pobřeží se například přeprava automobilů propadla o 19,7% a na západním pobřeží o 15,4%.

Vysvětlení dohody

Buffett, coby ředitel pojišťovny, ví pár věcí o sázení. Za těch mnoho let, co investuje, se mu většina jeho velkých sázek velmi štědře vyplatilo. Některé ovšem ne. 358 milionů dolarů, které na počátku 90.let, Buffett investoval do akcií letecké společnosti U.S. Airways, bylo v podstatě vyhozeno z okna.

V dopisu svým akcionářům později napsal: „Jak se stanete milionáři? Nejdříve se staňte miliardáři a potom investujte do letecké společnosti.“ U této poslední akvizice dokonce i Buffett přiznal, že jde o gambling. Celou investici nazval, že „sází na budoucnost Spojených států amerických“.

Výsledek

Bez pochyb si začali analytici, manažeři podílových fondů a další špatně vysvětlovat Buffettovu 44 miliardovou sázku jako jistý signál, že krize je u konce a že je čas otevřít šampaňské a slavit. Více než 80% ekonomů sice nyní věří, že jsme z nejhoršího venku, ale 100% z nich však krizi samotnou nečekalo.

Přestože poslední Buffettova investice může být vnímána jako krok génia, nemusí to nutně být signál, že trh dosáhl svého dna. Bez ohledu na to, co se dál bude dít, stále mnoho lidí pevně věří, že Buffett se mýlit nemůže a tento mýtus jen tak nezmizí. Jeho miliardový majetek přece dokazuje, že má vždy pravdu, ne?

To připomíná zajímavý text z písně Fiddler on the Roof: „Když jste bohatí, všichni si myslí, že všechno víte.“

Zdroj:
ETFguide.com
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat