Všichni věří, že se NWR s věřiteli dohodne. Pro akcie to však nic dobrého neznamená

Dohodne se nakonec uhelná NWR s věřiteli a uskuteční restrukturalizaci? A dá se na akciích NWR ještě vydělat? To jsou dvě otázky, které teď trápí investory. Na první pohled se zdá, že na obě se dá odpovědět "ano". Což ale neznamená, že to s firmou dopadne dobře.

NWR v úterý ráno zveřejnila informace, které ji na první pohled přiblížily k dohodě s věřiteli. Plán restrukturalizace ke konci období, kdy se za souhlas dávala prémie 0,25 % z nominálu, odsouhlasilo 84 % držitelů zajištěných dluhopisů a 65 % držitelů nezajištěných dluhopisů (potřebných je 75 %). To je oproti prvnímu plánu významný posun, protože tehdy se pro vyjádřilo jen 40 % držitelů nezajištěných dluhopisů.

Právě o tyto věřitele jde především. Jsou to totiž ti, kteří buď dostanou málo (pokud bude restrukturalizace schválena), nebo nic (pokud firma rozprodá svá aktiva). Logicky by tedy mělo být v jejich zájmu plán NWR schválit.

Tomu, že k dohodě dojde, odpovídá reakce trhu. Akcie po zprávě vystřelily o 15 % vzhůru (to je asi o 60 haléřů). Mluví pro to hned několik faktorů:

  • Nátlak, který firma vyvinula tvrzením, že případně svá aktiva prodá, zafungoval. Souhlasilo mnohem více věřitelů než minule.

  • Zveřejnění informace, že 65 % nezajištěných věřitelů souhlasí, je další formou nátlaku na ty zatím nerozhodnuté.

  • BXR Group, mateřská firma BXR Mining (ta je většinovým vlastníkem NWR), snížila svůj podíl v BXR Mining na 3 %. Zdá se tak, že se skupina připravuje na navýšení kapitálu, s čímž nechtějí mít vlastníci BXR Group nic společného.

Jenže proč nepodpořili nezajištění věřitelé plán v dostatečném počtu? Výše uvedené argumenty jim, zdá se, nestačí. Evidentně tu existuje skupina věřitelů, kteří jsou připraveni vsadit všechno, a NWR s nimi bude mít ještě velmi těžké vyjednávání. Firma tak nemá zdaleka nic jisté. Zvlášť když ani jí se zřejmě nechce volit variantu prodeje aktiv. Bude totiž velmi složité najít jiného kupce než český stát, který by požadoval cenu jistě symbolickou.

"Dohoda je blízko, ale získání zbylých věřitelů nezajištěných bondů může být složité, navíc v poměrně velkém časovém presu," říká analytik z firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

"Úterní zpráva podle mého názoru znamená zvýšení tlaku na držitele nezajištěných dluhopisů. Zdá se, že pravděpodobnost dosažení dohody s věřiteli se zvýšila, jak ukazuje rostoucí procento akceptace. Nadále však existuje značná opozice na straně držitelů nezajištěných dluhopisů, a proto jsou obě možnosti otevřené," doplňuje Josef Němý z Komerční banky.

Jako lehce pravděpodobnější se jeví první varianta. Ani v takovém případě to však nebude pro akcionáře výhra. V případě prodeje aktiv klesne hodnota akcií patrně k nule, v případě restrukturalizace přijde brutální ředění, kdy se ze stávajících akcií stanou jen 4 % z celku.

Jak nyní "hrát" akcie NWR?

"Pokud se restrukturalizace podaří, očekával bych ještě další pozitivní reakci akcií, kterou bych však viděl jako pouze krátkodobou a využil bych ji k prodeji stávajících pozic. Do nových pozic bych nyní vstupovat nedoporučoval, riziko poklesu ceny akcií k nule, pokud plán neprojde, je stále příliš vysoké," říká Hatlapatka.

V krátkodobý růst věří i Milan Vaníček z J&T Banky. "Vzniká šance, že restrukturalizace proběhne, což znemožňuje hrát 'short' strategii kvůli ochotě akcionáře naředit akcie (shortař by musel dodat kapitál). Z krátkodobého hlediska má tedy titul šanci jít nahoru díky uzavírání krátkých pozic, z dlouhodobého hlediska je akcie na prodej."

Na akciích NWR se tak vydělat dá, když máte pevné nervy, nakoupíte (nejlépe pokud cena ještě klesne), budete věřit v dohodu a zavírání krátkých pozic. Vzhledem k tomu, že dohoda není jistá a ještě se může stát cokoli, však rozhodně není záhodno držet akcie příliš dlouho. Ať totiž celá věc kolem NWR dopadne jakkoli, drobný akcionář vždy prodělá.

"Jakýkoli případný nákup akcií NWR je zatím jen pouhou spekulací bez fundamentálního podkladu. Snadno se může zapomenout, že dohoda ještě není naplněna v praxi, snadno se může zapomenout na ředění akcií a snadno se může zapomenout na to, že ceny uhlí sice dosáhly dna, ale nahoru půjdou asi jen velmi pomalu," uzavírá Petr Hlinomaz z BH Securities.

Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat