Využijte příležitosti, když trhy nabízejí slevy!

Slabá makroekonomická data a nedávné propady cen na trzích nabízejí zajímavé nákupní příležitosti za diskontní ceny, když některé trhy započítávají riziko recese. Nejbezpečnější nákupy jsou na trzích, kde jsou slevy už hodně započítané. Prostor pro pokles je pak i v recesi malý, zatímco prostor pro růst značný. Relativně málo rizikové příležitosti nabízí trh úrokových sazeb a po nedávném propadu cen také trh ropných produktů.

Slabá makrodata z Evropy v posledních měsících a cenová dynamika napříč trhy, která v posledních týdnech ukazuje v rychlém sledu dech beroucí propady i rychlé rally, to vše tlačí ceny mnoha aktiv na zajímavé nákupní úrovně. Je za rohem další recese, aby ospravedlnila ještě větší volatilitu a hlubší propady, nebo se již vyplatí jít na trhy využít nabízených slev?

Která sleva je ta poslední?

Předpovědi ekonomů ukazují nanejvýš zpomalení oživení, ale jistotu nemáme. Letitá zkušenost ukazuje, že každé recesi předchází několik planých poplachů v podobě simultánních propadů na většině trhů. Naopak varování ekonomů o recesi přicházejí, až když je hospodářský pokles v plném proudu (čest výjimkám).

Nakupovat za slevové ceny ve výprodejích nese riziko, že přijdou ještě větší slevy v nových výprodejích. To platí hlavně v době obratu hospodářského cyklu, protože se mění nejen fundamentální ospravedlnění cen, ale hlavně psychologie – kupující v prvních slevách později otevírají nové akční výprodeje. Nemáte-li křišťálovou kouli, která by obrat v cyklu spolehlivě předpověděla, nabízí se odhadovat, jak moc jsou jednotlivé trhy vystaveny riziku pohybu cen. A to dojde-li skutečně k obratu v cyklu, nebo naopak ukáží-li se náznaky hospodářského útlumu jen jako zakopnutí na cestě vzhůru.

Zranitelnost jednotlivých trhů k fázi cyklu je dána oceněním a doprovodnou psychologií davu. Trhům, které několik let rostly, kde vládnou optimistické výhledy a kde jsou měřítka ocenění nad dlouhodobým průměrem, případný hospodářský sešup otevírá značný prostor pro nové a nové slevy. S nenaplněním rizika propadu se tak nějak počítá. Naopak trhy zatlačené do země, jak z hlediska dlouhodobých ocenění, tak sentimentu, mají prostor pro dodatečné slevy hodně zúžený. A to i v případě recese, protože její možnost je z velké části započítaná. Naopak prostor pro překvapení z růstu ekonomiky a následný růst optimismu je velký.

Takovými trhy, kde je prostor pro pokles dokonce i v recesi už velmi zúžený, a naopak prostor pro růst značný, jsou úrokové sazby a také některé komodity, zejména ropné produkty.

Úroky

V době obratu hospodářského cyklu je většinou příliš brzy na to začít fixovat sazby na dlouhou dobu, a to i když sazby správně započítávají možnost recese a jsou níže než plovoucí sazby. Naplní-li se riziko recese, snižování sazeb centrální bankou většinou předčí očekávání trhů, jak bylo vidět v posledních několika úrokových cyklech.

Tržní úroky v Evropě letos poklesly kvůli zpomalující inflací a horšímu ekonomickému výhledu. Sazby úrokových swapů započítávají možnost recese. Oproti předchozím úrokovým cyklům je však prostor pro chybu zafixování sazeb příliš brzy značně omezený. Překlopí-li se evropské oživení do poklesu, uvidíme další kola pokusů o měnovou stimulaci, například plnokrevné kvantitativní uvolňování ECB, ne pouhé privátní kolateralizované dluhopisy. Prostor pro pokles plovoucí sazby není sice nulový, ale je zanedbatelný.

Naopak prostor pro chybu nezafixování sazeb v současné slevě na trhu je značný. Ukáže-li se současná slabost v makrodatech jako dočasná, v Americe porostou sazby již v příštím roce. Ačkoli se hospodářský cyklus a trh práce za velkou louží mohou zdát reáliím v Evropě vzdálené, trend eurových sazeb vždy se zpožděním následoval trend sazeb dolarových.

Ropa a ropné produkty

Pokles cen ropy netrvá zdaleka tak dlouho jako pokles sazeb. Co však chybí v délce trvání, dohání ropa jak v razanci propadu, tak v negativním tržním sentimentu. Trh silně započítává, že bude pokračovat nárůst nabídky a nebude dostatečná poptávka kvůli zpomalení světové ekonomiky.

Na rozdíl od úroků má cena ropy k nulovému dnu hodně daleko. Má však dno v podobě rentability těžby. Klesající cena ropy není problém jen pro veřejné rozpočty zemí vyvážejících ropu, kdy se pozornost upírá hlavně na Rusko. Cena ropy se začíná dotýkat úrovní, kdy se část těžby přestává vyplácet v soukromém sektoru, což je překážkou pro nové investice do odvětví.

Zpomalení budoucí těžby samo o sobě nezpůsobí obrat cenového trendu a nezabrání dalšímu poklesu těžby v případě globální recese, jako tomu bylo v roce 2008. Vytváří to však značný prostor pro růst ceny, když se riziko slabé světové ekonomiky nenaplní.

Kupovat ropu a ropné produkty za současné ceny, nebo čekat na nižší ceny do budoucna? Sázíte-li na recesi v Evropě a výrazné zpomalení ve světě, je s nákupem lepší čekat. Nechcete-li však sázet na negativní scénář, současné ceny jsou pro dlouhodobé nákupy již zajímavé. Prostor pro další možné slevy se od léta zmenšil o čtvrtinu. Zkušenost minulých let ukazuje, že nakupovat ropné produkty během planých poplachů na trzích bývá dobré rozhodnutí, díky kterému lze hodně ušetřit.

Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat