Burzovní kalendář 14. 3. - 18. 3. 2011

Dopady apokalyptického zemětřesení v Japonsku budou hlodat důvěru investorů po celém světě. V kombinaci s pokračováním občanské války v Libyi, plánovanými protesty v Saúdské Arábii, evropskou dluhovou krizí a páteční expirací opcí a futures se můžeme připravit na přinejmenším velmi kolísavé obchodování.

Wall Street

Investoři si možná oslavu druhých narozenin býčího trhu představovali trošku jinak.

Hlavní akciové indexy na Wall Street v minulém týdnu především kvůli pokračujícímu napětí na Blízkém východě, obavám ze zpomalení ekonomického oživení a v závěru kvůli zemětřesení v Japonsku ztrácely (S&P 500 -1,3 %, NASDAQ -2,5 %, DOW -1 %).

"Pokud se korekce prohloubí, může to znamenat, že problémy s možným zpomalením ekonomického růstu jsou větší, než se zdají. Osobně však nevidím prostor pro korekci hlubší než pět procent," poznamenal k vývoji na trhu, Barry Knapp, hlavní akciový stratég v Barclays Capital. zdroj: CNBC

Následky zemětřesení v Japonsku budou v kombinaci s geopolitickým napětím v novém týdnu dominovat vývoji amerického akciového trhu, cen komodit a pohybů hlavních měnových párů.

Diskuze nad "ekonomickým osudem" Japonska po devastujícím zemětřesení odstartovala již v pátek a názory na další vývoj se různí.

"Schodek veřejných financí v Japonsku je okolo deseti procent HDP, veřejný dluh dosahuje 180 procent HDP a populace rychle stárne. Zemětřesení udeřilo v pro Japonsko nejhorší možné době," řekl pro agenturu Bloomberg profesor Nouriel Roubini.

Naopak analytici Société Générale nad Japonskem nelámou hůl a poukazují na silné oživení japonské ekonomiky po zemětřesení v roce 1995. Varují však, že index Nikkei čeká v krátkodobém až střednědobém období nejspíše pokles.

Do pozadí se tak mohou dostat důležitá makrodata, především inflace (odhad +2 %), zasedání Fedu nebo úplný závěr výsledkové sezóny, kterou obstará doručovatelská společnost FedEx.

Volatilní obchodování navíc může být zvýrazněno pátečním "řáděním čarodějnic", tzv. quadruple witching, kdy v jeden den dochází k vypořádání opcí na akcie a burzovní indexy i futures na akcie a indexy.

tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr> tr>
datum událost
14/3-18/3 Výsledková sezóna (FedEx)
15/3 Fed - rozhodnutí o nastavení úrokových sazbách
16/3 Inflace - index spotřebitelských cen

10 investic, které jdou svojí cestou a "kašlou na trh"

Pražská burza

Pražská burza se svezla na negativní náladě, která panovala na světových akciových trzích, a týden zakončila ve ztrátě 1,3 %. Negativní vliv na české akcie měla v minulém burzovním výhledu na Investičním webu zmiňovaná makroekonomická čísla z Číny, která byla horší, než se čekalo.

Výsledková sezóna měla na parketu pražské burzy přestávku a kromě poklesu akcií NWR, které náležitě reflektovaly (-6,4 %) fakt, že se od středy obchodovaly bez nároku na dividendu, se nic mimořádného nedělo.

V nadcházejícím týdnu se investoři dozvědí čísla od technologické společnosti KIT Digital.

"Předpokládáme, že společnost opětovně představí silný růst tržeb, ale očekáváme, jak bude společnost úspěšná v konverzi na čistý zisk," napsal ve svém reportu Milan Vaníček z Atlantiku FT.

O den později bude reportovat znojemský výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens.

Podle Radima Kramuleho, burzovního analytika z České spořitelny, by měl Pegas za poslední tři měsíce loňského roku dosáhnout čistého zisku 3,6 mil. EUR a tržeb ve výši 39,9 mil. EUR.

I když čísla budou v meziročním srovnání vyšší v dvouciferných řádech, prostor pro případné další posílení akcií Radim Kramule nevidí.

Českou výsledkovou sezónu však jistě přebíjí geopolitické události a zprávy z Japonska.

datum událost
16/3 KIT Digital - hospodářské výsledky
17/3 Pegas Nonwovens - hospodářské výsledky

Česká výsledková sezóna: Kdo a kdy oznamuje

Eurozóna

Japonské zemětřesení stáhlo západoevropské akcie na nejnižší úrovně od začátku roku. Index DJ Eurostoxx 50 za týden ztratil více 1,7 %.

"Investoři se přesouvají k defenzivním titulům. Krátkodobě náš čeká kolísavé obchodování," řekl Colin McLean, výkonný ředitel investiční společnosti SVM Asset Management. zdroj: CBNC

Negativní náladu nepřebily ani zprávy ze summitu lídrů eurozóny, kteří například posílí reálnou úvěrovou kapacitu současného záchranného fondu (EFSF) na 440 mld. EUR. Doposud tento fond disponoval částkou 250 mld. EUR. Kromě toho Brusel souhlasil se snížením úroků z úvěrů, které poskytla Unie předluženému Řecku.

V následujících pěti obchodních seancích budou investoři kromě Japonska sledovat také to, jak se páteční summit podepíše na vývoji tzv. rizikových přirážek (spreadů) na státních dluhopisech problémových evropských ekonomik.

V makrokalendáři stojí za zmínku pondělní index důvěry ZEW a podobně jako v USA čtvrteční inflační čísla.

Březen na burzách: Zvedání úrokových sazeb, silný růst kolísavosti a další "šílenosti"

datum událost
14/3 Průmyslová výroba v EU
15/3 ZEW - index důvěry v Německu
16/2 Inflace - index spotřebitelských cen
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat