Čínská ekonomika nezadržitelně zpomaluje. Zakročí vláda?

Do Číny, druhé největší ekonomiky světa, vkládají podnikatelé i investoři obrovské naděje. V posledních letech zažila její ekonomika prudkou expanzi a potenciál dalšího rozmachu ještě zdaleka nebyl vyčerpán. Nejnovější statistiky však ukazují, že čínský ekonomický rychlík zpomaluje. Investoři proto musejí postupně přehodnocovat svá očekávání.

Čínský premiér Wen ťia-pao uvedl, že se letos čínská vláda bude snažit o růst HDP na úrovni 7,5 %. V posledních sedmi letech byl cíl 8 %.

I když je skutečný růst ekonomického výstupu každý rok vyšší oproti cíli, je to signál, který znervóznil řadu investorů. Varováním jsou i poslední makroekonomické statistiky.

V prvních dvou měsících roku se investice do fixních aktiv zvýšily podle údajů Národního statistického úřadu o 21,5 % oproti předchozímu roku, což je nejnižší růst od konce roku 2006.

Meziroční růst fixních investic v Číně

Investice táhnou čínskou ekonomiku (tvoří přibližně 50 % HDP). Vláda se sice snaží podpořit spotřebu domácností, ale tato složka HDP je stále výrazně nižší oproti investicím.

Čína se zahřívá jako nikdy dříve! HDP za první čtvrtletí může odhalit katastrofu
Patrick Chovanec varuje před tvrdým čínským ekonomickým přistáním již několik let. To ovšem neznamená, že na jeho slova jednou nedojde. Inflace v Číně je znovu vysoká, růst zadlužení naopak neustává. Tento tlak nemůže země vydržet dlouho. Bez nových investic může čínský růst HDP začít prudce zpomalovat. Chovanec varuje, že v prvním čtvrtletí může trhy "šokovat" pouze 4,2% růst ekonomiky Říše středu. K udržení alespoň nulového růstu je podle Chovance potřeba udržet výstavbu v Číně na úrovni roku 2011, což může dál nafouknout čínskou realitní bublinu. Nouriel Roubini, který s Chovancem vede rozhovor, je proti svému partnerovi mnohem optimističtější.

Zklamáním jsou i údaje o maloobchodních prodejích spotřebního zboží. Ty se v prvních dvou měsících zvýšily meziročně o 14,7 %, což je také nejnižší údaj za několik let.

Meziroční růst maloobchodních prodejů v Číně

Významný je údaj za leden a únor o nejvyšším deficitu obchodní bilance za posledních 22 let. Důvodem byl přibližně 40% růst dovozu. Čína výrazně zvýšila výdaje za dovoz ropy a jiných komodit. Současné zdražování ropy na světových trzích není pro ni příznivé, její energetická závislost je totiž relativně vysoká.

Jak ovlivní dražší ropa akcie a ekonomiku?
Další růst ceny ropy považuje většina analytiků za hotovou věc, je pouze otázkou, kdy a v jaké míře k němu dojde. Pokud by Izrael a Írán začaly válčit, cena ropy může krátkodobě vzrůst o desítky procent. Jak by se vysoké ceny ropy dotkly akcií a ekonomiky? Rychlý manuál zpracovali analytici Credit Suisse.

Náklady v průmyslu rostou

Čínský průmysl bojuje s prudce rostoucími vstupními náklady, kvůli kterým klesá jeho konkurenční výhoda na mezinárodních trzích. Investiční banka Standard Chartered zveřejnila výsledky průzkumu mezi výrobními podniky umístěnými na průmyslově založeném východě země.

Letos se zatím mzdy zvýšily v průměru o 10 %. V posledních letech zde rostou pracovní náklady o 10 až 15 % za rok. Oproti USA a Evropě jsou čínští dělníci stále mnohem levnější, ale při současném tempu růstu platů může být tento rozdíl již za 5 let tak malý, že se do země nevyplatí přesouvat výrobu.

Výhled na následující měsíce není pro Čínu příznivý. Ochlazování ekonomickéhoho boomu by mělo pokračovat, i když centrální banka již opět začala s uvolňováním měnové politiky. Investoři by raději měli hledat příležitosti v jiných rozvíjejících se zemích, případně v USA, které překvapují rychlým hospodářským zotavováním.

Zdroj:
Colosseum
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat