České dluhopisy mají za sebou tragický rok. Proč je teď dobré se o ně zajímat?

Český index státních dluhopisů klesl od začátku roku do půlky května o 10 %. Výnosy do splatnosti se pohybují u krátkodobých českých státních dluhopisů okolo 6 % a u dlouhodobých okolo 5 %. Při poklesu sazeb by ceny dluhopisů začaly prudce růst, přičemž čím delší duraci mají, tím více rostou.

Trhy trápí celosvětově rostoucí inflace. Jako jedny z prvních na ni zareagovaly centrální banky ve střední a východní Evropě, když začaly zběsile zvedat úrokové sazby. Poté se ke zpřísňování měnové politiky přidala americká centrální banka a v druhé polovině letošního roku se s největší pravděpodobností přidá i ECB.

Dluhopisy jsou na úroveň úrokových sazeb v ekonomice velice citlivé. Vysoké sazby ceny dluhopisů snižují, nízké sazby zvyšují. Pokud byste nakoupili dluhopisy při nízkých sazbách a rozhodli se je nyní prodat, dostali byste za ně méně, než za kolik jste je nakoupili.

Když ale začnou sazby klesat, ceny dluhopisů vyletí vzhůru a jejich držitel je může prodat za vyšší cenu, než je koupil. Protože koupil levně. Zvyšování sazeb přitom způsobilo katastrofální propad cen bondů. Dluhopisy státní i firemní, s vysokým i nízkým ratingem, v tvrdých či lokálních měnách, klesaly letos bez rozdílu neuvěřitelným tempem.

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,25 % na 5,75 % během necelého roku, což je nejvyšší úroveň od roku 1999. Český index státních dluhopisů klesl od začátku roku do půlky května o 10 %. To je třikrát více než jeho druhá nejhorší historická výkonnost v roce 2021. Tentokrát však není v poli poražených osamocen:

  • index německých státních dluhopisů ztratil za stejnou dobu 8 %,
  • polský a americký dluhopisový index přišly přibližně o 8,5 %,
  • slovenský a maďarský index klesly o zhruba 11 %.

Nárůst výnosů a propad cen na první pohled bezpečných aktiv byl dokonce tak velký, že způsobil i přecenění a z toho vyplývající historicky vysoké propady cen světových akcií. A protože inflace stále roste a proces zvyšování sazeb v USA teprve začal, je možné, že jsme v bolestivém procesu teprve na začátku. Nemluvě o tom, že eurozóna na zpřísňování finančních podmínek teprve čeká.

Proč investovat do českých dluhopisů?

1. Relativní úrokové sazby jsou v poměru ke světu historicky vysoko. Nominální dluhopisové sazby jsou, minimálně v českém případě, poměrně dost vysoko a výnosová křivka je inverzní. To znamená, že krátkodobé sazby jsou vyšší (okolo 6 %) než dlouhodobé (zhruba 5 %). V porovnání s německými dluhopisy je výnos do splatnosti českých státních pětiletých dluhopisů vyšší o 4,5 procentního bodu. To je rozpětí, které trh zažil naposledy v roce 1999, tedy v době vstupu České republiky do NATO a pět let před vstupem do Evropské unie. Za velkou část rozdílu může aktivistická monetární politika ČNB. Ale skutečně jsme se zhoršili natolik, že jsme se vrátili o 23 let? Není to příliš velký rozdíl proti historickému průměru, který je od roku 1996 někde okolo 1,5 procentního bodu (respektive 0,8 bodu za posledních dvacet let)?

2. I nominální úrokové sazby jsou vysoko, zvláště když inflace skutečně klesne. Podívejme se na jiný příklad. České ministerstvo financí letos vydalo dluhopis s kupónem 3,5 % splatný v roce 2035. Je to nová emise, kupón je tudíž osvobozen od daně z příjmů. Úrokové sazby jsou ale výše, dluhopis se tedy obchoduje pod nominální hodnotou, někde mezi 88 a 89 %. To stačí na výnos do splatnosti někde okolo 4,8 %. V porovnání se 14% inflací to není mnoho. Ale bude inflace stále tak vysoká? ČNB chce dosáhnout 2% inflačního cíle za každou cenu, stejné cíle drží také ECB a Fed. A pokud by se to podařilo, daňově čistý výnos 4,8 % na příštích 13 let dopředu není tak docela od věci.

Výnos 10letých vládních dluhopisů ČR
zdroj: Trading Economics

Jak z tohoto vývoje mohou těžit dluhopisoví investoři?

6% krátkodobé výnosy jsou ve skutečnosti tak vysoké, že je matematicky poměrně obtížné vyrobit z nich ztrátu. U jednoletých dluhopisů by musela ČNB zvýšit sazby o dalších 6 procentních bodů, aby se investoři dostali do blízkosti záporných čísel.

Fondy krátkodobých dluhopisů a povinné konzervativní penzijní fondy jsou těchto dluhopisů a bankovních depozit plné. Provozní náklady těchto fondů jsou navíc velice nízké, a téměř celý potencionální výnos by tak měl připadnout investorům.

U fondů krátkodobých dluhopisů jsou investoři po třech letech držení osvobozeni od daně z příjmů, prodat však mohou i dříve. U konzervativních penzijních fondů důchodového penzijního spoření je to s dobou spoření i zdaněním obtížnější (a vyplatí se, pokud je investor starší), nicméně tam k investicím celkem výrazným způsobem přispívá stát.

Dluhopisový ráj

Skutečný dluhopisový ráj by však přišel v okamžiku, kdy by centrální banka svůj boj se snižováním inflace přehnala a ekonomika začala klesat. To se v historii v dobách zvyšování úrokových sazeb dělo poměrně často. V recesi ekonomická aktivita klesá, s ní také inflace, centrální banka pak v reakci na to snižuje sazby a celý proces se obrací. Ceny dluhopisů prudce rostou, přičemž čím delší duraci mají, tím rostou více. Zmiňovaný dluhopis s kupónem 3,5 % splatný v roce 2035 by rostl zhruba o 10 % při každé změně výnosu o 1 procentní bod. Z dluhopisových fondů by se tak staly opět hvězdy, které chce mít v portfoliu každý.

A právě tato mimořádná vlastnost, že státní dluhopisy dodávají výnos i v době, kdy vše ostatní ztrácí, jsou důvodem, proč jsou dluhopisy či na ně zaměřené fondy stále přítomné v portfoliích institucionálních investorů, a to i navzdory krvavé lázni, kterou letos prožívají. A možná proto by je mohli chtít mít v portfoliích i drobní investoři.

Zdroj:
NN Investment Partners
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Obrázek: Green-point.cz
1. 12. 2022 12:42
Marek Herold (WOOD & Company): Nemovitosti jsou jako investice odolnější vůči současným nepříznivým…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
30. 11. 2022 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Býčí a medvědí argumenty pro přelom roku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat