4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Časy prosperity přinášejí jen špatné investiční lekce, například že je investování snadné, protože už znáte všechny jeho taje, a že není potřeba řešit rizika. Nejhodnotnější zkušenosti lze přitom nabýt v těch nejkrušnějších dobách.
Investoři, kteří zažili akciové krachy posledního půlstoletí, si mohou gratulovat k hodnotným zkušenostem. A že jich nebylo málo - arabské ropné embargo, stagflace, akciový kolaps Nifty Fifty a "smrt akcií" v 70. letech, Černé pondělí v roce 1987, kdy Dow ztratil 22,6 % své hodnoty během jednoho dne, rok růstu úrokových sazeb v roce 1994, který způsobil volný pád dluhových instrumentů citlivých na úrokové sazby, asijská krize, ruský bankrot a krize LTCM v roce 1998, splasknutí technologické bubliny mezi lety 2000 a 2001, účetní skandály mezi lety 2001 a 2002 či světová finanční krize mezi lety 2007 a 2008.
Těžko říci, jaký bude rok 2015 na trzích. Nutno ale podotknout, že už čekáme na období, kdy bychom se mohli učit, pekelně dlouho. S&P 500 dost možná brzy završí šestý rok býčího trendu a má za sebou tři kalendářní roky dvojciferného růstu.
Podle dat FactSet se S&P 500 nyní obchoduje na 16,4násobku projektovaných zisků pro následujících 12 měsíců ve srovnání s 15,4násobkem před rokem. Průměr za posledních 10 let je 13,2. Těžko říci, v jakém stádiu cyklu se trh nachází, není ale na škodu si připomenout trojici lekcí, které investory naučila krize.
Nynější vítězové působí jako neporazitelní. Ukáže čas, jak budou současné investorské špičky zaskočeny, až se situace změní. Vzpomeňte si, jak dopadli hodnotoví králové a investiční průkopníci 90. let.
Konzistentní, na první pohled neotřesitelné zisky tlačí masy investorů k očekávání ještě vyšších budoucích výnosů. Lidé obecně mají v povaze tendenci extrapolovat a bohatí nemají nikdy dost - mají pocit, že nedostávají od trhů tolik, kolik by si zasloužili. Nutí je to jít do větších rizik a dělat změny tam, kde nejsou potřeba, a dělat hlouposti, kterých by se v běžném tržním prostředí vyvarovali. Především jde o obchodování na páku a velké zadlužování obecně. Také se tím myslí přímé investice do rizikových obchodů prostřednictvím investičních bank.
Jak extrapolujeme, tak jsme zapomnětliví. Takzvaný klam aktuálnosti byl poprvé zdokumentován v 80. letech 19. století. Psycholog Hermann Ebbinghaus zjistil, že lidé mají tendenci nejlépe si pamatovat první a poslední události v časových řadách. Velmi zamlžené vzpomínky mají naopak na to, co se stalo v mezičase. Další psychologové odhalili, že lidé nejenže přikládají čerstvým vzpomínkám větší váhu, nýbrž je často využívají jako základnu pro předpovědi budoucího vývoje. To je důvod, proč investiční veřejnost - ať už amatéři, nebo profesionálové - zůstává tvrdošíjně pesimistická v prvních letech oživení po krizi a proč se optimismus do konsenzu předpovědí začne vkrádat až později. A to navzdory statistickým důkazům, že se výnosy po medvědím trhu zvyšují.
Posledních šest let let zisků z investic do (amerických) akcií ukazuje pravý opak, tedy uniformně býčí Wall Street. Všichni medvědi kapitulovali nebo přišli o práci analytiků a stratégů. Mentálně upřednostňujeme nejaktuálnější zkušenosti s akciemi a odůvodnění technických, fundamentálních i ekonomických důvodů přizpůsobujeme svým představám.