Investičníweb.cz: TOP 10 článků týdne

Deset nejlepších článků a videí na Investičním webu za uplynulý týden a jako bonus přehled oznámených hospodářských výsledků na pražské burze.

KONTEXT: Fed čeká výměna stráží. Jak a proč na ní (ne)vyděláte?
Fed čeká doba po Janet Yellenové, typický trumpovský otřes ale nečekejte. Některým škarohlídům a do jisté míry vlastní rtuťovitosti navzdory totiž nakonec americký prezident do čela vrchního monetárního úřadu USA navrhuje příslib kontinuity. Jerome Powell hlasoval pro všechny kroky Fedu od roku 2012. I tak je ale s výměnou stávající guvernérky spojeno několik výzev a příležitostí.
Zpětné odkupy: Firmy vyhazují z oken biliony dolarů
Americké společnosti od roku 2003 na zpětné odkupy svých akcií vydaly více než sedm bilionů dolarů. Podle některých úplně zbytečně.
ČNB: Číst mzdy jinak, v roce 2018 je základní sazba 2 %
Nad tím, jak Česká národní banka vnímá situaci na českém pracovním trhu a v celé ekonomice, se zamýšlí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
11 cest, jak chránit své peníze, rozum i spokojený život
Není opravdového investora, který by mezi prioritami neměl ochranu kapitálu. Stejný cíl by si přitom měli stanovit v podstatě všichni, tedy nejen ti, kdo se prožívají jako velcí burziáni. Zdravý rozum je při tom potřeba jako sůl, v životě totiž mnohdy nejde o nic jiného než život samotný. Podívejme se na několik rad a doporučení, které jdou daleko za hranice světa investic.
Martin Novák (ČEZ): Naše výroba jede, celoroční cíle jsou na dosah
Energetická společnost ČEZ společně s hospodářskými výsledky za třetí čtvrtletí mírně snížila celoroční výhled hospodaření, důvodem ale nejsou problémy ve výrobě, které firmu sužovaly v předešlých letech. Po oznámení výsledků jsme hovořili s finančním ředitelem ČEZ Martinem Novákem.
4 tržní mýty, které přežívají navzdory faktům
Na trzích se často opakují věty vydávané za pravdy, které ovšem mnohdy neplatí. A jakmile neplatí někdy, nelze je označit za pravdy.
Co Twitter dal: Trumpova skvadra opět úřaduje a sazby v USA porostou!
Technická analýza naznačuje, že trhy mohou být blízko svého definitivního vrcholu. Trumpova administrativa pak ukazuje, že když je blbý šéf, jeho podřízení mohou být ještě blbější. A chcete vědět, jak souvisí výška šéfa Fedu s úrokovými sazbami?
Akcie na dluh: Co si (ne)vzít z populárního indikátoru?
Takzvaný margin debt, tedy objem půjček na nákupy akcií na Newyorské burze, je pro americký trh důležitým indikátorem. Ukazuje nejen míru půjčování si, ale také naznačuje nákupní apetit na trhu jako takový.
Ponaučení z října 1987: Kolaps trhu se může kdykoli opakovat!
Na první pohled se více než 20% propad akciového trhu z října 1987 zdá být nepřekonatelný. Ekonom Robert Shiller ovšem varuje, že nikde není psáno, že by se podobný scénář nemohl v budoucnu opakovat.
Investorský magazín: Eurozóna a globální finanční systém očima českého Dr. Zkázy
Na jak pevných základech stojí růst ekonomiky eurozóny? A má projekt měnové unie na starém kontinentu šanci přežít? Nejen na to se v aktuálním Investorském magazínu pokouší odpovědět český Dr. Zkáza, profesor Oldřich Rejnuš. Apokalyptické vize zneutralizují nová rubrika glosující dění nejen na finančních trzích a pohled na to, jak si investoři lžou do kapsy. Závěr patří jako vždy ekonomickému kalendáři na další obchodní týden.

Výsledková sezóna na BCPP

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ za první tři čtvrtletí roku dosáhl téměř 17 miliard korun
Čistý zisk energetické skupiny ČEZ meziročně vzrostl o 13 % na 16,6 miliardy Kč, zejména díky prodeji akcií MOL. Provozní zisk EBITDA meziročně klesl o 6 % na 41,1 miliardy Kč, zejména z důvodu poklesu realizačních cen vyrobené elektřiny a růstu nákladů na emisní povolenky. Naopak pozitivně působila vyšší výroba v jaderných a větrných elektrárnách. ČEZ potvrdil celoroční výhled očištěného čistého zisku na úrovni 19 miliard Kč, mírně ale snížil výhled zisku EBITDA.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v třetím čtvrtletí stoupl provozní zisk EBITDA na 3,14 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za období od července do září provozní zisk EBITDA 3,14 milionu eur (meziročně +14,4 %) při tržbách 4,91 milionu eur (meziročně +6,8 %). Loni společnost v třetím čtvrtletí hospodařila s provozním ziskem EBITDA 2,74 milionu eur a tržbami 4,59 milionu eur. Výsledky společnosti příznivě ovlivnily nárůst objemu prodané elektřiny a vyšší příjmy klíčové divize Photon Energy Operations.
Kofole ČeskoSlovensko v třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 4,6 % na 167,4 milionu Kč
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v letošním třetím čtvrtletí hospodařila s čistým ziskem 167,4 milionu korun. O rok dříve za stejné období vykázala čistý zisk 175,3 milionu korun. Provozní zisk EBITDA a tržby se naopak firmě v období od července do září zvýšily.
MONETA Money Bank za prvních devět měsíců roku vykázala zisk 3,12 miliardy Kč, zlepšila celoroční výhled a potvrdila slušnou dividendu
Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za prvních devět měsíců letošního roku konsolidovaný čistý zisk 3,12 miliardy Kč. Meziročně se tak zisk bance snížil o 2,1 %. MONETA očekává, že za celý letošní rok vydělá 3,9 miliardy Kč, ve formě dividendy investorům hodlá vyplatit podíl významně přesahující 70 % celoročního čistého zisku.
Fortuně v prvních devíti měsících roku díky akvizicím a novým platformám vyskočil objem přijatých sázek na 1,3 miliardy eur
Sázková společnost Fortuna vykázala za prvních devět měsíců letošního roku nárůst objemu přijatých sázek proti stejnému období v loňském roce o 69,1 % na 1,3 miliardy eur. Výsledek podpořily nové herní platformy a nedávné akvizice.
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Doporučené články
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat