11 cest, jak chránit své peníze, rozum i spokojený život

Není opravdového investora, který by mezi prioritami neměl ochranu kapitálu. Stejný cíl by si přitom měli stanovit v podstatě všichni, tedy nejen ti, kdo se prožívají jako velcí burziáni. Zdravý rozum je při tom potřeba jako sůl, v životě totiž mnohdy nejde o nic jiného než život samotný. Podívejme se na několik rad a doporučení, které jdou daleko za hranice světa investic.
1. Můžete žít dlouho, tak na to myslete, když jde o peníze. Mnozí mají to štěstí (věřím, že to tak lze nazvat), že žijí déle, než si jako mladí dokázali představit. Lidé se dožívají vyššího věku, penzijní systémy se tomu ovšem nestíhají přizpůsobovat. Investujte proto tak, jako kdybyste se měli dožít minimálně devadesátky. V nejhorším případě (a opět se na jazyk vkrádá ironie) vaše peníze někdo zdědí.
2. Stanovte si hranice toho, jak budete podporovat zbytek rodiny. Se životním partnerem byste si měli hned na začátku říci, do jaké míry budete finančně podporovat další členy rodiny. Hledejte zlatou střední cestu, příliš mnoho i příliš málo v tomto případě hrozí průšvihem. Až budou vaše peníze někde potřeba, je dobré mít nastavená pravidla zacházení s nimi, abyste nepodlehli emocím.
3. Proč nemít děti? Ušetříte, budete schopni lépe řídit svůj život, nezatížíte svými případnými dluhy své potomstvo. Psychicky to ale může být celkem náročné.
4. Proč mít děti? Spousta dětí bude mít spoustu dalších dětí, vašich vnoučat. A co je lepší než vnoučata, že? Jen se připravte na to, že děti nejsou zadarmo.
5. Co takhle se přestěhovat za vnoučaty? Odměnou je kupa zábavy a třeba po letech i obnovení sytějších vztahů s vlastními (dospělými) dětmi. Vzájemná výpomoc je pak jednodušší.
6. Zapojte do finančních rozhodnutí své děti, můžete-li. Záleží na tom, zda o to budou stát. Pokud ano, ušetříte si všichni řadu budoucích problémů.
7. Jezděte co nejbezpečnějším autem. Čas je proti vám, s postupujícím věkem se schopnost řídit zhoršuje. A bez ohledu na věk si pamatujte, že vám život může zničit (když ne rovnou vzít) pouhý jeden idiot za volantem jiného vozu.
8. Mantinely finančního plánu. Každý nemáme dostatečnou finanční disciplínu, a tak často utrácíme více, než je zdrávo. Jakmile se realita začne příliš vzdalovat plánu, může to vést k přehnanému riskování (v investování i jinde). Dodržujte plán, to je celé.
9. Mějte pojem o svém jmění, ale neřešte je příliš. Nejbohatší lidé mnohdy přesně nevědí, jak bohatí jsou, protože jejich aktiva nejsou příliš likvidní, a tedy jednoduše ocenitelná. Nemají tedy důvod řešit přesnou hodnotu majetku. Zabývat se jí, pokud navíc ani nejste příliš bohatí, tedy postrádá smysl úplně. Představa o bohatství by měla být pouze pomocným faktorem při stanovování realistických finančních (a životních) cílů.
10. Mějte za sebe náhradu, pokud jde o správu peněz. Běžně je nejbližším člověkem partner nebo člen rodiny, a ten pak mívá právo v případě, že toho vy z jakéhokoli důvodu nejste schopni, dohlížet a spravovat vaše finance. Takové lidi je dobré určit (a příslušnými právy vybavit) včas, rozhodnutí činěná ve spěchu, nebo snad na smrtelné posteli, nebývají vždy tak úplně bystrá.
11. Netrapte se zbytečnostmi. Jeden moudrý člověk jednou řekl, že je dobré konat tak, jako kdybychom měli žít věčně, a prožívat emoce tak, jako kdyby nám zbýval měsíc života. Když vás něco naštve, zkuste si přestavit, zda by to stálo za ty nervy, kdybyste měli před sebou jen třicet posledních dnů. Nestálo. Celkem to pomůže.
Zdroj: USA Today
Aktuality

