Jack Ma: Nový začátek, nebo útěk?

Zakladatel internetového obchodu Alibaba a nejbohatší Číňan v 55 letech odchází na odpočinek, aby se věnoval filantropii. Tak zní oficiální verze. Z různých zdrojů se ale objevují informace o tom, že jeho odchod není tak docela dobrovolný.

Jack Ma tančí jako Michael Jackson. Jack Ma zpívá jako Roy Orbison. Jack Ma vydělal další miliardu dolarů. Jack Ma se zdraví se Si Ťin-pchingem. Jack Ma vytvoří ve Spojených státech milion pracovních míst. Jack Ma pracuje třicet hodin denně osm dnů v týdnu.

Tak jsme si za poslední léta zvykli čítat o zakladateli, největším akcionáři a šéfovi čínského internetového obchodu Alibaba. A najednou je konec. Ma ze svého impéria odchází v den svých 55. narozenin, na den přesně dvacet let od založení firmy a rok poté, co konec své korporátní kariéry veřejně oznámil. Šéfem představenstva se stane současný generální ředitel firmy Daniel Zhang (hezky česky čínsky Čang Jong).

Proč Ma odchází?

Již před rokem ta zpráva nadzvedla nejedno obočí. Představa, že by se workholik Ma, jenž razí pracovní kód 9-9-6 (od devíti do devíti, šest dnů v týdnu; "kdo pracuje pro Alibabu, měl by být připraven pracovat dvanáct hodin denně"), měl všeho vzdát, působí kontraintuitivně.

Zanedlouho se začaly se šířit zvěsti, že Ma byl ve skutečnosti k rezignaci na veškeré korporátní funkce přinucen. Nebylo úplně divu, doba byla na takové zprávy celkem zralá. Loni v červenci odjel šéf konglomerátu HNA Group Wang Ťien na dovolenou do Francie. Muž, který dokázal úspěšně kormidlovat bouřlivými vodami první ligy čínského byznysu, vylezl v podalpském městečku Bonnieux na zídku, aby si vyfotografoval tamní scenérii. Naneštěstí ztratil rovnováhu, upadl a zabil se. Pro HNA to bylo nepříjemné, protože se zrovna zbavovala svých zahraničních aktiv, aby snížila zadlužení. Po Wangově smrti jejich cena poklesla. Francouzská policie vyloučila cizí zavinění.

Zhruba o dva měsíce poději, 10. září 2018, oznámil Ma svůj zamýšlený odchod. O dalších deset dnů později odlétal opět z Francie jiný důležitý Číňan, šéf Interpolu Meng Chung-wej. Když přistál na domácí půdě, stačil ještě odeslat své manželce emoji znázorňující nůž, údajně na znamení, že je v nebezpečí. Pak jej nejprve dlouho nikdo neviděl, aby až o půl roku později čínská vláda oznámila, že je vyšetřován pro korupci (to znamená zhruba tolik, co kdysi v sovětském bloku označení "třídní nepřítel"). Letos v červnu se Meng přiznal k přijetí úplatků v celkové výši 2,1 milionu dolarů. S tím, že by ještě někdy vyšel na svobodu, se nepočítá.

Ma v ohrožení?

Ať je pozice šéfa Alibaby jakákoli, zdá se, že udělá dobře, vyhne-li se Francii, zní jednoduchý závěr. Západní média však nemají přesné ponětí o Maově motivaci, a proto jim nezbývá než spoléhat na svědectví z druhé ruky. Jedno z těch nejšťavnatějších (a nejspornějších) pochází od z Číny uprchlého realitního magnáta Milese Kwoka (Kuo Wen-kuj). Ten již dva roky bydlí v 900metrovém bytě nad newyorským Central Parkem, vydává jedno bizarní prohlášení za druhým a motá hlavu americkým novinářům i vládě.

Kwok absolvoval loni v říjnu rozhovor s mediálním útvarem Real Vision Finance, jenž je napojen na Stephena Bannona, architekta americké "alternativní pravice" a jednoho ze strůjců volebního úspěchu Donalda Trumpa. To samo o sobě by mohlo naznačovat, že mu nelze věřit ani slovo.

Na druhé straně je ovšem pravda, že Kwok je čínské vládě nepříjemný. Právě šéf Interpolu Meng měl Kwoka údajně přivézt do Číny, kvůli čemuž se americké ministerstvo zahraničí údajně dostalo do ostrého sporu o jeho případné vydání s ministerstvem spravedlnosti. Kwok zůstal, kdežto Meng sedí. Jedno s druhým buď může souviset, nebo nemusí.

Kwok uvedl, že již o rok dříve předpovídal smrt šéfa HNA Group i Mengovo zatčení. Záznamy oněch předpovědí, existují-li, však nejsou na YouTube naneštěstí k dispozici, takže musíme opět spoléhat na Kwokovo slovo. To tak úplně spolehlivé není. Jak zjistily newyorské Timesy, Kwok hrubě nadsadil cenu svého newyorského bytu, o němž tvrdí, že za něj zaplatil 82 milionů dolarů. To je také jediná informace, jejíž míru pravdivosti dosud známe.

A právě Kwok nyní předvídá Maův pád. "Do roka buď zmizí z Číny, nebo zemře," řekl. Podle něj je čínská vláda prezidenta Si Ťin-pchinga ve fázi, kdy ve svých rukou konsoliduje bohatství, jež nashromáždili nejúspěšnější podnikatelé (případ HNA Group by takovému scénáři odpovídal). Dotyční buď vládě vyhoví, nebo jsou efektivně vzato mrtví. Kwok popisuje nejvyšší patra čínské politiky jako mafii, jejímž jediným raison d'être je vlastní obohacení.

Méně divoký scénář nabízí tchajwanský list Liberty Times. Ten tvrdí, že Jack Ma byl při svém vzestupu v prvních letech 21. století napojen na okruh lidí blízkých tehdejšímu prezidentovi Ťiang Ce-minovi (to je nejspíše pravda, protože jinak bychom o žádné Alibabě asi nikdy neslyšeli). Ťiangovi lidé většinou přežili relativně smířlivě vedenou vládu následujícího prezidenta Chu Ťin-tchaa. Současný prezident Si se však starých kádrů zbavuje (což, jak víme, je pravda). Jack Ma tím přichází přinejmenším o část politického krytí. Je tak možné, že by setrváním v byznysu měl více co ztratit než získat, a rozhodl se být o krok napřed.

A samozřejmě je také možné, že se skutečně chce věnovat rozvoji školství, jak říká. Že nám to připadá nepravděpodobné, může být stejně dobře důsledkem naší (ne)informovanosti o čínských poměrech jako našeho cynismu.

Přestat sledovat
Alibaba
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Výhled tuzemské ekonomiky je býčí, v oblasti veřejných financí…
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat