Investiční rok 2011: Kam investovat?

Před dvěma lety jsem říkal: "Dávejte si pod stromeček akcie." Akciový index MSCI World vzrostl za rok 2009 o 27 %. Loni jsem doporučoval nakupovat pšenici a kukuřici. Obě komodity podražily zhruba o 35 %. Jaké investice si nadělit pod stromeček letos?

Letos doporučuji investovat raději do rodiny a do přátel, neboť investice do vztahů je nejnávratnější ze všech druhů investic. Navíc akcie, komodity, dluhopisy ani nemovitosti dnes rozhodně nejsou levné a vhodné k nákupu.

Dluhopisy stojí před propastí

Zatímco na komoditních trzích se zcela zjevně odráží očekávání zvýšené inflace – většina komodit podražila za rok 2010 o 20–30 % (stříbro dokonce o 70 %) – dluhopisové trhy jako by vyčkávaly. Výnos do splatnosti desetiletého vládního dluhopisu je v ČR pouhých 3,9 % p. a., v USA 3,3 % p. a. a v Německu dokonce jen 2,9 % p. a.

No řekněte, byli byste ochotní půjčit vládě Spojených států peníze na 10 let za slíbený výnos 3,3 % p. a.? Já rozhodně ne. Jednak je pro mě vláda USA velmi nedůvěryhodný dlužník, a jednak očekávám, že během těch 10 let bude kupní síla peněz klesat daleko rychleji než o 3,3 % ročně, ať už je oficiální statisticky vypočtená inflace jakákoli. A do třetice, ještě bych (s velkou pravděpodobností) dlouhodobě tratil na kurzu dolaru. Při úroku 8 % bych o investici do dluhopisů možná začal uvažovat, ale asi bych stejně dal přednost investicím, za kterými stojí skutečná hodnota, nejen příslib splacení dluhu.

Nicméně na trzích zatím panuje jiné přesvědčení a ceny dluhopisů, ačkoli v posledních měsících zrovna v USA mírně poklesly, se pořád drží vysoko. Tahle situace nebude trvat věčně. Buď svět znovu upadne do recese a do deflační spirály, pak dluhopisy budou nadále v kurzu a spadnou ceny akcií a komodit, nebo se naopak roztočí inflační spirála (tomu věřím já) a spadnou ceny dluhopisů. Momentálně však jedna noha trhu jde napravo a druhá nalevo. Za chvíli se asi tělo roztrhne.

Nemovitosti mají nízkou rentabilitu

Vzhledem k tomu, že očekávám vysokou inflaci, bylo by logickým doporučením investovat do fyzických aktiv, tj. do akcií, komodit a nemovitostí. To ostatně omílám v médiích dokola už dva roky. Problém je, že nemovitosti v ČR jsou absolutně bez jiskry. Ačkoli ceny šly za poslední tři roky mírně dolů, rentabilita pronájmu je stále velmi nízká. Hrubé roční nájemné bývá méně než 5 % z tržní ceny nemovitosti, a čistý zisk tak bývá zpravidla kolem 3 % ročně. To není mnoho. Navíc na trhu nemovitostí převládá nabídka nad poptávkou (což se s ohledem na demografický vývoj v ČR v nejbližších 20 letech těžko změní), tudíž nelze očekávat, že ceny nemovitostí porostou. Budou se stěží držet inflace. Tuhle ohranou písničku už také zpívám třetím rokem stále dokola, a přesto se spousta lidí nadále domnívá, že nejlepší investicí je koupit byt a pronajímat ho.

Akcie a komodity jsou drahé

Akcie a komodity sice jiskru mají, ale nacházejí se momentálně na dvouletých maximech. Když jsem v srpnu doporučoval přikoupit akcie, v médiích se to hemžilo pesimistickými výhledy – není se čemu divit, po čtyřech měsících korekce spousta analytiků začala být skeptická. A ejhle, máme tady velkou podzimní rally. Trhy rostou 4 měsíce v řadě, a najednou čtu samá pozitivní očekávání pro rok 2011.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Ceny komodit rostou již druhým rokem. Od července se utrhly i ceny zemědělských komodit, což brzy všichni začneme pociťovat na cenách potravin v obchodech. Na podzim výrazně podražily i drahé kovy - zlato a stříbro. Mezi bankéři i drobnými investory se komodity těší stále větší oblibě, vznikají nové komoditní fondy a komoditní certifikáty a v médiích se v hojnější míře objevují články o investici do zlata nebo kávy. Věštit neumím, ale varuji vás, naskakovat do rozjetého pendolina není dobrý nápad.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Co s tím? Do čeho investovat?

Na dluhopisech je bublina jako Brno, nemovitosti nejsou rentabilní a akcie a komodity jsou z krátkodobého pohledu drahé. Co tedy mají investoři dělat?

Kromě možné spekulace na pokles dluhopisů, což je velmi riziková spekulace, máte na výběr čtyři cesty:

1. Aktivně obchodovat

Akciové i komoditní trhy mají hlavní růst po propadu z roku 2008 za sebou, nyní nás čeká plavba po rozbouřeném moři. Můžete se snažit "plout s vlnami", tj. dělat krátkodobé operace a snažit se zachytit krátkodobé pohyby trhů. Pro nezkušené námořníky je to však cesta do pekel. Rozhodně nedoporučuji.

Aktivně vybírat podhodnocené a růstové akcie

I v rozbouřeném moři je stále možné najít dostatek atraktivních akcií, které trh podhodnocuje nebo nedoceňuje jejich růstový potenciál. Touto cestou jdeme s většinou klientů aktivní správy FINEZ. Poradím vám tři akcie, které považuji za velmi atraktivní a jež má v portfoliu většina mých klientů: Gerdau (brazilská ocelářská firma), Gazprom (ruský plynárenský koncern) a Biogen Idec (americká biotechnologická firma).

Pokračování článku najdete na serveru Finmag.cz

Komodity
Přestat sledovat
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
4. 3. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat