US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Jak zůstat bohatý

Jedna věc je zbohatnout, druhá zůstat bohatý. A ještě úplně něco jiného je dokázat ochránit rodinné bohatství po několik staletí. Založena v roce 1521 Jakobem Fuggerem zvaným Bohatý, nadace rodu Fuggerových přestála mor, dvě světové války, příchod internetu i eura. Dodnes má organizace dostatek peněz na to, aby pomáhala chudým, zatímco nespočet konkurenčních rodů, zemí či celých impérií padlo. Šestašedesátiletá hraběnka Maria Elisabeth Thunová-Fuggerová, šéfka nadace a de facto i její mluvčí, se podělila o několik zkušeností s tím, jak ochránit majetek po celá staletí.

Redakce IW
Redakce IW
13. 10. 2015 | 18:00
Bohatství

1. Startovní bod: Nepředstavitelné bohatství

Nová biografie The Richest Man Who Ever Lived od Grega Steinmetze popisuje Jakoba Fuggera jako věřitele a podnikatele, který disponoval bohatstvím v hodnotě 2 % evropského HDP.

2. Pozor na hotovost

"Nejlepší věcí, jakou jsme kdy udělali," říká hraběnka Thunová-Fuggerová, "bylo přesouvat peníze z hotovosti do nemovitostí." Působilo to jako obzvláště chytré rozhodnutí během dob hyperinflace Výmarské republiky, kdy stál 1 dolar 4 miliardy říšských marek.

3. Rozumný "management"

Všechny tři větve rodu měly své zástupce. "Když přišel jeden s bláznivou myšlenkou, druzí dva ho usměrnili," vysvětluje hraběnka.

4. Poválečná obnova

Fuggerei (nejstarší komplex sociálního bydlení na světě) vyhořelo v 17. století během třicetileté války. Tři století nato srovnali se zemí polovinu domů ve Fuggerei spojenci. "Druhá světová válka ještě nebyla úplně u konce," vzpomíná Thunová-Fuggerová. Rodina se v bunkru rozhodovala, zda začít s opravami. "Celá země je v ruinách, ale my jdeme stále dál."

5. Odolat nepřátelským převzetím

Moderní dynastie by možná dnes vyjednávala s Carlem Icahnem. Předkové se museli bránit proti Napoleonovi i Hitlerovi. Jakýkoli diktátor, který se chopil moci v Německu, chtěl znárodnit rodinné bohatství. "Jsem šťastná, že jsme to vše zvládli překonat," říká dnes Thunová-Fuggerová.

6. Ignorovat módní trendy

"Ptala jsem se kronikáře, zda rod postihl někdy v minulosti velký skandál. Odpověděl, že ne," tvrdí hraběnka. "Občas ale naši předkové podlehli něčemu módnímu. Například v určitou dobu bylo pro bohaté typické, že měli pivovar." Ukázalo se ale, že Fuggerové, kteří kdysi zprostředkovali prodej odpustků z Vatikánu, nebyli dobrými pivovarníky. "Museli pivovar zavřít," říká hraběnka. "Nikdy ale nenastala situace, při níž by špatný management připravil rod o polovinu majetku."

Zdroj: Bloomberg

BohatstvíPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně