Technická analýza trochu jinak: Stříbro je v páru se zlatem nejlevnější za devět měsíců

Již třetím týdnem v řadě klesla cena stříbra (-3,2 %), zatímco zlato si do pátku 20. srpna připsalo nepatrný zisk (+0,2 %). Nejen v důsledku toho se vyšplhal poměr ceny zlata a stříbra na nejvyšší úroveň od prosince 2020.

Ceny zlata a stříbra se velice často pohybují v tandemu (pozitivně korelují). Pokud cena zlata klesá, stříbro má tendenci také oslabovat (výrazněji), opačně je to pak při růstu cen obou komodit. V posledních dvou týdnech se však vývoj ceny zlata a stříbra oddělil – zatímco zlatu se podařilo po prudkém cenovém pádu vrátit výše, stříbro naopak téměř testovalo minimum z 9. srpna, kdy jeho cena spadla (flash crash).

Tento vývoj způsobil, že poměr ceny zlata a stříbra (gold/silver ratio) dosáhl minulý pátek hodnoty 77,7. To byla nejvyšší úroveň od začátku prosince 2020. Současně se jednalo o poměrně důležitou hranici. Z grafu níže je patrné, že během uplynulých 12 měsíců bylo dosaženo největších objemů obchodů při poměru cen kolem úrovně 68,5 a také v blízkosti hodnoty 72.

Ukazuje nám to objemový profil – histogram (volume profile) – na pravé straně grafu. Tento indikátor znázorňuje, jak velké množství obchodů bylo uskutečněno na konkrétních cenách. Důležité jsou ty hladiny, na kterých byl uskutečněn největší objem obchodů, dále bod kontroly (point of kontrol, POC) a zajímá nás také horní hrana oblasti hodnoty (value area high, VAH) a spodní hrana oblasti hodnoty (value area low, VAL), případně ještě oblast nízkého zájmu obchodníků (low volume node).

Poměr cen zlata a stříbra

V pátek 20. srpna vystoupal poměr cen zlata a stříbra dokonce nad horní hranu oblasti hodnoty a zastavil se kolem poměru 77 až 78. To byla současně úroveň s největším objemem obchodů nad horní hranou oblasti hodnoty (VAH). Nad touto hladinou již zájem obchodníků upadal, objemový profil se tam snižuje. A navíc se bod kontroly (POC) nachází na úrovni 68,44. To je místo, které trh vnímá jako férovou cenu, přičemž aktiva mají často tendenci se k bodu kontroly vracet (pokud se "neusídlí" v nové zóně a postupnými objemy obchodů se nevytvoří nový POC).

Tato situace naznačuje, že cena stříbra mohla dosáhnout důležitého dna a nyní by měla začít posilovat rychleji než cena zlata. Tím by docházelo opět ke snižování poměru cen obou kovů. Na denním grafu ceny stříbra je vidět, že v blízkosti silné podpory 22 USD za unci byly v posledních 12 měsících velice nízké objemy obchodů a pod touto cenou se nachází oblast velice nízkého zájmu obchodníků (low volume node).

Pokud by stříbro mělo dále ztrácet, muselo by se skrze tuto zónu protlačit dalším agresivním pádem typu flash crash. Nastanou ale dva takové pohyby během krátké doby? Pokud ano, další zastávkou bude až cena 18 USD, což je oblast se zvýšeným objemem obchodů pod VAL. Avšak struktura COT je již nyní nejvíce býčí od května 2020, a to se tehdy cena stříbra pohybovala okolo 16 USD za unci.

Stříbro graf denní v USD

Také zlato se nachází na klíčové ceně. Pokud se na trh podíváme optikou objemového profilu, je patrné, že největších objemů bylo dosaženo kolem ceny 1 880 USD a zároveň kolem současné úrovně 1 800 USD (měřeno histogramem od historického vrcholu ze srpna 2020). Zlatu se v pondělí 23. srpna dokonce podařilo vrátit nad trendovou linii, pod kterou trh prudce spadl při výprodeji 6. a 9. srpna. Pokud by trh tuto úroveň udržel v průběhu celého aktuálního týdne, myšlenka potvrzení střednědobého dna, kterou jsem důkladně rozebíral před týdnem, by získala další podporu.

Zlato graf denní v USD

Jediným faktorem, který vnáší nejistotu do scénáře vytvoření silného dna cen stříbra i zlata, je chování akcií těžařů obou kovů. Zatímco zlato v posledních seancích zdražovalo, indexy těžařů zlata (GDX, HUI) klesaly na nová roční minima. Zda se jednalo o krátkodobou anomálii, se brzy ukáže, případné pokračování poklesu indexů na další minima by mohlo znamenat, že růst ceny zlata je prozatím "falešný" a že trh brzy upadne do další větší korekce.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Komodity, ropa, Čína
Obrázek: Thinkstock
18. 8. 2021 17:02
Před rokem vyzval k investicím do komodit. Po růstu o 100 % věří v jejich další dlouhodobý růst

V létě 2020 psal hedgeový manažer a blogger Jesse Felder o tom, že levné komodity nabízejí investorům příležitost k...

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat