Před rokem vyzval k investicím do komodit. Po růstu o 100 % věří v jejich další dlouhodobý růst
V létě 2020 psal hedgeový manažer a blogger Jesse Felder o tom, že levné komodity nabízejí investorům příležitost k nákupu, jaká se nemusí v této generaci opakovat. Od té doby Bloomberg Commodity Spot Index vzrostl prakticky na dvojnásobek, a tak část trhu považuje měď, ropu a další za předražené. Podle Feldera je ale potřeba sledovat dlouhodobější trendy, než jaké jsou patrné na horizontu roku nebo dvou.
Z dlouhodobého hlediska jsou totiž komodity jako celek již déle než dekádu ve fázi cenové konsolidace. Podobně dlouhá byla i konsolidace v 60. letech 20. Století, přičemž následné proražení cen výše bylo velice dobrým signálem vyšší inflace. Další konsolidace nastala v 80. a 90. letech a byla provázena dlouhým obdobím dezinflace.
To, jak se budou ceny komodit vyvíjet, může být opět velice zajímavým dlouhodobým signálem o tom, jakého charakteru je současná (prozatím) epizoda zvýšené inflace. Vzhledem k tomu, že navzdory svému výraznému zdražení v uplynulém roce jsou komodity cenově drasticky upozaděné vůči finančním aktivům v čele s akciemi, nemělo by být až takovým překvapením, kdyby jejich ceny prorazily výše z pásma dlouholeté konsolidace. Vývoj poptávky a nabídky v době (po)koronavirové tomu podle Feldera spíše nahrává, než že by to vylučoval.
Další růst cen komodit by samozřejmě nejspíše dal zapomenout na dosud trhem přijímaný postoj Fedu k vysoké inflaci jako k dočasnému fenoménu. A jakmile by investoři přestali jet na vlně levné likvidity z centrální banky, jíž by v případě utajování měnové politiky ubývalo, hledali by (i) klasické možnosti, jak investovat v době vysoké inflace. A ochranu před růstem cen tradičně poskytují právě komodity (jakkoli je v této souvislosti vždy možné spekulovat o tom, zda bylo první pomyslné vejce, či slepice). Dlouholeté pásmo konsolidace a jeho horní hrana by v každém případě měly být v současnosti na radarech investorů.
Zdroj: The Felder Report