Technická analýza: Zlato po poklesu ceny opět přilákalo kupce

Zlato i stříbro v dolarových cenách v uplynulém týdnu odepsaly 0,6 %. Volatilita v rámci týdne byla ale opět výrazná.

Zlato vystoupalo hned zkraje týdne nejprve na nejvyšší cenu v rámci současné růstové vlny, když 1. června dosáhlo na 1 916 USD za trojskou unci. Vzápětí přišel prudký výprodej, který ale skončil stejně rychle, jako začal. Před týdnem jsem opakoval, že je zlato krátkodobě technicky překoupené a že by si trh "zasloužil" alespoň korekci k trendové linii, která se začala tvořit na konci března a aktuálně se nachází na zhruba 1 840 až 1 850 USD. Také jsem uváděl, že trhy někdy testují zpětně původní průlomové pásmo, které tvořilo nejprve rezistenci a po průrazu výše se stalo nejbližší podporou. V pátek 4. června ráno cena klesla téměř přesně k uvedené linii, od které se poté odrazila prudce vzhůru.

Zlato graf 4hodinový v USD

Hlavní otázkou zůstává, zda 1 916 USD je cenový vrchol současného primárního cyklu, který vstoupil již do 13. týdne. Průměrná délka primárních cyklů je 15-21 týdnů. Pokud ano, zlato může zahájit fázi sestupu k primárnímu dnu, přičemž tento pokles může trvat 2-8 týdnů. Zatím ale nenastal signál toho, že by současný růst vyvrcholil. Je možné, že se cena zlata bude nějakou dobu pohybovat mezi nedávným maximem a minimem, což by bylo zhruba pásmo 1 915 až 1 850 USD. Ale trh vykazuje nadále poměrně býčí charakter, což předpokládá, že by byl vrchol primárního cyklu stále před námi.

Býčími signály jsou pokračující růst objemu fyzického zlata i stříbra v největších světových ETF, které navyšují zásoby kovů již 5. týdnem v řadě. Překvapivým faktorem bylo opětovné snížení SHORT pozic 4 největších subjektů na prodejní straně na burze COMEX. "Velká 4" zredukovala SHORT pozice o dalších 7 000 kontraktů a nyní drží nejnižší SHORT pozice od loňského července (138 443 kontraktů).

Naproti tomu jiná kategorie komerčních obchodníků (commercials), která nese pracovní název
raptors a zahrnuje zhruba 42 menších obchodních bank, navýšila v posledních 2 týdnech agresivněji SHORT pozice okolo ceny 1 900 USD. Všimněte si, že raptors drželi průběžně SHORT pozice v podstatě uplynulé dva roky, kdy zlato zdražovalo z 1 300 USD na 2 075 USD za unci. Z tohoto hlediska nebyly jejich sázky na pokles ceny příliš úspěšné. Teprve letos v březnu se tito obchodníci na chvíli dostali na LONG stranu, když zlato tvořilo dvojité dno na ceně 1 676 USD za unci.

Raptors jsou charakterističtí i tím, že rychle a agresivně točí své pozice. Pokud při propadu 4. června opět rychle kupovali své SHORT pozice zpět (což není v aktuálním COT reportu zahrnuto), je současný trh nadále velice býčí. Je také možné, že raptors obchodují spread mezi zlatem a stříbrem, neboť jsou již delší dobu LONG na trhu se stříbrem, ale SHORT na trhu se zlatem.

Podrobná tabulka COT na zlatě

Z technického hlediska lze nadále očekávat zvýšenou volatilitu. Bollingerovo pásmo zůstává roztažené v rozpětí 100 USD, jeho horní linie je okolo 1 925 USD a spodní na 1 825 USD. Oscilátor Slow Stochastic (SSTO) vyklesal na denním grafu k 50 % a míří dolů. Zlato již není tak překoupené jako v průběhu května. Také 50denní průměr se přiblížil na vzdálenost pouhých 30 USD k průměru 200dennímu. Pokud jej protne zespodu vzhůru, nastane optimistický technický signál zvaný zlatý kříž. To by mohlo na trh přilákat další technické a momentové obchodníky. Silná technická podpora zůstává v pásmu 1 850 až 1 800 USD za trojskou unci.

Zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
18. 6. 2021 12:01
Kryptoměny? Celkem standardní součást portfolia, i když stále s obrovskou volatilitou, říká ekonom
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korelace investic
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
17. 6. 2021 10:11
Bláha (FUNDSEC): Kde a proč hrozí výplach na českém realitním trhu?
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 6. 2021 12:01
Fed může v tomto cyklu překvapit dřívějším zvyšováním sazeb. Evropu může čekat japonský scénář, říká…
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
15. 6. 2021 17:01
Pavel Hadroušek (Fio banka): Má smysl držet v portfoliu hotovost, šance na levné nákupy může přijít…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat