Trh s kovy pod lupou: Extrémní volatilita ceny zlata a bezprecedentní short squeeze na trhu s niklem

V uplynulém týdnu cena zlata otestovala dosavadní historický rekord v amerických dolarech, konkrétně v úterý 8. března bylo dosaženo spotové ceny 2 070 USD za unci. Naposledy byla tato úroveň k vidění 7. srpna 2020, kdy trh se zlatem završil razantní 5měsíční růst z 1 450 na 2 075 USD za unci.

Po otestování historického vrcholu zlato další tři dny ztrácelo a cena se zastavila až na původní silné rezistenci (nyní podpoře) 1 960 USD. Aktuálně tedy na grafu dolarové ceny zlata je vykreslena formace dvojitého vrcholu. Mezi pesimisty se již ozývají úvahy, že to bylo od zlata vše. Ano, mohlo by být, ale na takové soudy je zatím brzy. Bude zaležet především na tom, kdy a za jakých okolností současný primární cyklus vyvrcholí.

Současný cyklus začal na ceně 1 750 USD za unci 15. prosince 2021 a nyní vstupuje do svého 13. týdne. Primární dno by tak mělo nastat do dvou až osmi týdnů, jelikož průměrná délka primárního cyklu je 15-21 týdnů. To, že trh se zlatem nepřekonal hned "na první dobrou" dosavadní historický vrchol, nemůže být bráno jako jeho slabost. Cena totiž rostla bez větší pauzy již od konce ledna a unce za tu dobu (při současném posílení dolaru) zdražila o 290 USD. Podle analýzy cyklů by rally mohla za určitých okolností po krátké pauze pokračovat ještě zhruba 4 týdny do poloviny dubna, pak by mohl přijít opětovný výprodej k primárnímu dnu.

Zlato graf denní v USD

Před týdnem jsem psal o technické formaci krachu Bollingerova pásma na denním grafu ceny zlata. Tato situace je evidentní i na grafu týdenním. Cena se v uplynulém týdnu vychýlila extrémně nad horní hranu Bollingerova pásma, což je u zlata na týdenním grafu v takové velikosti ojedinělé. Naposledy došlo k něčemu podobnému v srpnu 2020. Horní hrana pásma je nyní na 1 953 USD, takže trh v pátek zavíral 35 USD nad tímto pásmem. Dočasné zastavení růstu ceny je proto naprosto možné, než si Bollingerovo pásmo dojde k ceně nebo se cena postupně vrátí do pásma.

Zlato graf týdenní v USD

Další historický milník zaznamenala cena zlata v českých korunách. Ta se 8. března vyšplhala na 49 200 Kč za unci, následně však přišlo oslabení trhu v dolarech a současně částečné posílení koruny, a zlato v korunách tak zavíralo týden na 45 750 Kč za unci.

Technicky vzato, pokud má být současná strmá rally na trhu se zlatem v amerických dolarech udržena, cena by neměla klesnout pod pásmo 1 960 až 1 920 USD za unci. To by pravděpodobně indikovalo, že současný primární cyklus již vyvrcholil a trh míří k primárnímu dnu. Cena 1 960 USD je totiž aktuální silnou podporou, na které se vytvořil cenový vrchol v listopadu 2020 a lednu 2021. Cena 1 920 USD je naopak původním vrcholem z roku 2011, který nebyl do roku 2020 překonán. Proto jde o důležité úrovně ke sledování.

Akcie těžařů zlata se zatím solidně drží a na třídenní výprodej na trhu se zlatem nereagovaly přehnaně negativně. Index GDX (VanEck Gold Miners) přidal od konce ledna 35 % a indikuje, že párty na trhu se zlatem ještě nemusí končit. Při posledních růstech ceny zlata (v roce 2021) reagovaly akcie těžařů poměrně mdle a zpravidla zpevňovaly velice pozvolně.

Jiný příběh se ale odehrává na burze COMEX. Na ní se obchodní pozice jednotlivých důležitých subjektů dostávají do medvědího nastavení (zejména commercials). Pokud by se mělo vše odehrát podobně jako již mnohokrát v minulosti, pak se komerčním obchodníkům opět podaří stlačit ceny drahých kovů tak, aby jejich objemné SHORT pozice nebyly v ohrožení.

Commercials navýšili v týdnu do 8. března 2022 (kdy trh se zlatem otestoval rekord) své čisté prodejní pozice o 21 000 kontraktů na 306 900 kontraktů (30,6 milionu uncí). Poprvé od ledna 2021 se tak jejich pozice dostaly nad 300 000 kontraktů. Pokud ale vezmeme v úvahu, že cena zlata vrostla v reportovaném týdnu o 100 USD na unci, zvýšení o 21 000 kontraktů nevyznívá až tak výrazně.

pozice commercials na zlatě

Protistranou komerčním obchodníkům tentokrát nebyli tradeři z kategorie Managed Money, neboť ta také mírně prodávala (uzavřela část svých LONG pozic), čímž vybrala část zisků. Největšími kupujícími byli naopak other reportables (pracovní název "kdo jsou ti hoši – who are those guys"), kteří koupili celkem 22 400 kontraktů, a dále drobní spekulanti (non-reportables), již nakoupili téměř 4 500 kontraktů. To je na tuto kategorii poměrně velké množství, a protože se jedná o drobné investory či spekulanty, je možné, že při zpětném pohybu ceny zlata byly LONG pozice těchto obchodníků rychle likvidovány.

Pokud by se ale na trh s drahými kovy rozšířila panika, která se odehrála v posledním týdnu na trhu s niklem, pak by ani objemné SHORT pozice komerčních obchodníků nemusely být zárukou nižších cen do budoucna. Londýnská burza kovů (LME) musela totiž 8. března dočasně přerušit obchodování s niklem, když jeho cena raketově vzrostla (za dva dny o 250 %) a krátkodobě se dostala nad 100 000 USD za tunu. Podle agentury Bloomberq se jednalo o typický short squeeze, kdy největší držitelé SHORT pozic byli nuceni rychle kupovat tyto pozice zpět, čímž vyhnali cenu prudce vzhůru. Čínská společnost Tsingshan Holding Group tak utrpěla miliardové dolarové ztráty na sázkách proti niklu.

Graf niklu

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
28. 11. 2022 12:42
FAANMG dnes a zítra pohledem burzovního veterána: Meta Platforms bude s úbytkem peněz v ekonomice…
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: WOOD & Company
26. 11. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Pár mírně nižších inflačních čísel je na větší optimismus na trhu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
26. 11. 2022 7:00
Vladimír Bezděk (Avant): Každá krize má svůj začátek i konec, cyklických pozic bych se nezbavoval
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
23. 11. 2022 9:24
Kacerovský (WOOD & Company): Trh s kryptoměnami ještě může skrývat různé kostlivce, řada projektů je…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat