V září komodity nezářily, dobré zprávy je mohou poslat nahoru

Globální akciové trhy utrpěly v průběhu září několik vážných poklesů a investorům hrály poctivě na nervy. Naděje se nyní upírají k poslednímu čtvrtletí, které patří historicky k růstovým obdobím. Pokračující nejistota ohledně problémů dluhové krize Eurozóny a ekonomického zpomalení, které ovlivňuje celou světovou ekonomiku, jen tak nezmizí. Komodity mají za sebou snižování pozic a pokles cen, jehož výsledkem je mnohem lepší výchozí situace při reakcích na další zprávy.

Tři hlavní komoditní indexy se od začátku roky pohybují ve ztrátě od 7 do 10 procent, přičemž minulý měsíc byl ve znamení významných ztrát napříč sektory. Nejvíce byly postiženy základní kovy, přičemž index kovů LMEX London Metal od začátku roku ztrácí 21 procent, nejhůře je na tom měď a nikl. Sektoru neprospěl ani 6procentní růst dolarového indexu v průběhu září. Komodity se tak proti němu vyvíjely inverzně.

Aktuální ceny komodit sledujte zde

Pozornost věnována hedgeovým fondům

Výkonnost mnoha hedgeových fondů je letos horší. HFRX Global Hedge Fund Index od začátku roku odepisuje 7,5 procenta, což vede investory k tomu, že stahují své peníze. Jako příklad může sloužit Man Group, největší světový burzovně obchodovatelný správce fondů. Jeho akcie ztratily 25 procent po oznámení, že klienti během třetího čtvrtletí stáhli zpět 2,6 miliardy dolarů. Stahování peněz z dalších fondů může mít na komodity nepříznivý vliv, protože bude třeba uzavírat pozice s tím, jak se bude snižovat objem peněz pod správou.

Kovy se po týdnu rekordů stabilizovaly

Zlato má za sebou nejlepší čtvrtletí za uplynulé čtyři dekády, navzdory srpnovým událostem, které znamenaly nejhorší měsíční výkon od října 2008. Pro kovy byl minulý týden vůbec samý rekord. Stříbro pokleslo o 34 procent během pár dní, zažilo tak nejprudší propad za 30 let. Zlato mezitím zkorigovalo od svých maxim o 20 procent, což se za uplynulou dekádu stalo jen dvakrát.

Měď vstoupila do medvědího trhu, když od únorových maxim odevzdala třetinu hodnoty, protože hedgeové fondy poprvé za více než dva roky otočily na mědi své pozice na short. To mělo za následek nejhorší ztrátu od čtvrtého kvartálu 2008, kdy se investoři do průmyslových kovů obávali zpomalení poptávky v Číně, největším světovém spotřebiteli.

Co spustilo výprodej?

Důvodů je několik: averze k riziku, potřeba hotovosti na pokrytí ztrát jinde, ekonomické zpomalení a jeho dopad na poptávku po průmyslových kovech, stahování peněz z hedgeových fondů, a v neposlední řadě také zvýšení marží na CME, největší světové burze s futures. K tomu všemu se na trhu ještě mluvilo o výrazných prodejích čínských investorů. Od začátku srpna se volatilita u zlata pohybovala na výrazně vyšších úrovních, což naznačovalo nejistotu ohledně dalšího vývoje. Nového maxima dosáhlo zlato 6. září, ale již předtím (i potom) profesionální investoři redukovali pozice, navzdory tomu, že světové trhy šly dolů. Několik 100dolarových korekcí v uplynulém měsíci neulehčilo situaci investorům, kteří ve zlatě hledají definitivní bezpečný přístav.

Riziko před námi?

Během předchozích dvou korekcí v roce 2006 a 2008 trvalo zlatu 18 měsíců, než se vyšplhalo na nová maxima. Prodeje ETF fondů ze strany investorů byly zatím velmi omezené, a tak hrozí, že pří dalších poklesech se rozhodnou prodávat i tito investoři. Největší riziko zatím pro zlato jako bezpečný přístav představuje zvýšená volatilita.

Aktuální cenu zlata sledujte zde

Technicky se zlato drží a silně se odrazilo od 200denního klouzavého průměru, který je v tuto chvíli na 1 532 dolarech, což vedlo k návratu části důvěry. Dokud se však zlato nachází pod hodnotou 1 700 dolarů, hrozí opětovné testování podpory.

Argumenty pro držení zlata během srpna dokonce zesílily, takže zlato může opět zazářit. Fyzická poptávka za strany centrálních bank během korekce zesílila, což by mělo přispět k opětovnému růstu ceny.

Ropa klesá kvůli očekávání snížené poptávky

Ropa má za sebou největší pokles od finanční krize v roce 2008. Pozornost se přesunula od malé nabídky ke zpomalující poptávce. Růst v zemích, které spotřebují většinu ropy, se zpomalil, poklesu se dokonce nevyhnula ani Čína. Důsledkem je snížení očekávané ceny v roce 2012.

Ropa Brent zatím udržela 100dolarovou hranici, ale další známky oslabující ekonomické aktivity mohou tuto úroveň dostat pod tlak, obzvláště pokud bude dolar nadále posilovat. Obchodování je nyní velmi nervózní a má sklon reagovat na sebemenší zprávy, protože investoři hledají další směr, kterým ropa půjde.

Aktuální cenu ropy Brent sledujte zde

Zásoby obilovin v USA vyšší než očekávané

Obilné trhy rozhodně nejsou proti prodejům imunní a v pátek padaly dále, protože zpráva o zásobách obilnin v USA ukázala, že snížená poptávka po pšenici i kukuřici vedla k vyšším než očekávaným zásobám. Zásoby sojových bobů dopadly dle očekávání.

Cena kukuřice s prosincovým dodáním prolomila 200 denní klouzavý průměr i rostoucí trend od července 2010, což signalizuje možnost další likvidace dlouhých pozic.

Aktuální cenu kukuřice sledujte zde

Komodity
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat