Velká zlatá story roku 2020: Nákupy kovu jako kouření marihuany aneb Zaútočí zlato na rekord?

Cena zlata se v červnu zastavila na nejvyšší úrovni od srpna 2011, kdy šlo o maximální dolarovou cenu na měsíčním grafu v historii. Od té doby zlato v jiných měnách rekordy překonalo již mnohokrát, v dolarovém vyjádření má ale nakročeno k rekordu až nyní.

Měsíční graf dolarové ceny ukazuje, že výše bylo zlato pouze na konci svého velkého býčího trendu v roce 2011.

Teoreticky lze současné úrovně dolarové ceny zlata samozřejmě číst jako blížící se dvojitý vrchol na dlouhodobém grafu, který by znamenal okolo 1 900 USD hladinu rezistence. Její prolomení by pak bylo naopak velice "býčím" znamením. Obchodování se zlatem ale jen stěží někdo zakládá na vývoji v horizontu deseti let. Žlutý kov totiž historicky umí předvádět růsty dokonce o stovky procent (a propady o vysoké desítky procent).

zdroj: The Wealth of Common Sense

Zlato je komodita, které je málo. Historicky se tak nějak ustálilo, že právě tento kov lidé vnímají jako znak luxusu, jako něco cenného a drahého. Pro mnohé nejde o investici, protože negeneruje žádný výnos ani cash flow, i tak ale mnozí, zejména movitější investoři kovu věří pro jeho schopnost zachovat hodnotu vložených peněz.

Letos má zlato již za sebou mohutnou rally. Co ji pohání? Někdo zřejmě kov nakupuje v očekávání další volatility (koronavirus, americké prezidentské volby, geopolitika), další část nakupujících bude z řad těch, kdo mají obavy z obrovského přílivu nových peněz do ekonomiky (zda jde spíše o obavu z deflace, nebo naopak z rychlého nástupu inflace, nechám na vašem posouzení).

Anketa: Co nyní čekat na trhu se zlatem (a stříbrem)? A do kterého drahého kovu raději investovat?
Cena trojské unce zlata se letos po delší době vrátila nad 1 700 USD, po propadu během nástupu pandemie koronaviru prudce posiluje také stříbro. Českých tržních expertů jsme se zeptali, jaký vývoj ceny zlata očekávají, zda může současné nadšení pro akcie a následný strach z pádu nahrávat právě žlutému kovu, a také na to, jaký mají názor na rozdílný vývoj cen zlata a stříbra.

Joshua Brown z Ritholtz Wealth Management přirovnává nakupování zlata ke kouření marihuany. "Ptát se lidí, proč kupují zlato, je stejné, jako když se jich zeptáte, proč kouří marihuanu. Spolubydlící na koleji proto, že se pak líp soustředí; vaše přítelkyně na party, aby si ji víc užila; vy sami se k jointu vrátíte až s dětmi (tedy bez nich, ale když je už máte), abyste rychleji najeli na odpočinkový režim, když konečně usnou; a vašim rodičům zase pomáhá tráva líp usnout. A pak narazíte na vědecké přístupy pěstování a vybírání té které nejlepší odrůdy na tu kterou nejvhodnější příležitost. Nebere to konce," podotýká Brown s nadsázkou.

A má vlastně pravdu. Je nakonec jedno, kdo a proč nakupuje zlato. Zkrátka se to děje a zvyšuje to cenu kovu. A cena je to jediné, na čem záleží, zlato je stejně jako marihuana nakonec hlavně komodita, i když si ho nevypěstujete na balkóně. Příběhů o zlatě vám nabídnou novináři (sic!), analytici i prodejci kovu a na něj navázaných cenných papírů hodně, nemá ale smysl z nich dělat náboženství. Na velkých cenových pohybech se můžete svézt a celkem solidně vydělat, ale i naopak.

V tabulce výše si můžete zopakovat, jak výrazné pohyby dokázalo zlato v historii v dlouhodobém horizontu předvádět. O tom, zda současná rally skončí zítra, nebo za pět let, vám to ale neprozradí vůbec nic. Pouze připomene, že růsty i poklesy mohou trvat mnohem déle, než si v dané chvíli většina lidí dokáže představit, a končit tak náhle, že řadu z investorů připraví o balík peněz.

Cena zlata (v USD za trojskou unci)

Chystá se nová vlna růstu ceny zlata?
Od únorových vrcholů snížily hedgeové fondy své pozice ve futures na drahé kovy o 62 %, což je ekvivalent třiceti miliard dolarů. Jednalo se tak o historicky jednu z největších prodejních vln. Vrátí se na trh v době, kdy centrální banky lijí do systému nové biliony dolarů?

Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
18. 10. 2021 8:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 14:30
Švýcarský výrobce hodinek přišel s revoluční technologií. Teď se součástí jeho fantastického příběhu…
Inovace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 10. 2021 12:11
Emerging markets: K překonání výkonnosti amerických akcií jsou potřeba silné fundamenty, říká…
Alibaba
Přestat sledovat
Asijské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
14. 10. 2021 12:40
Experti o budoucnosti Evropy: Žijeme si v dobrých časech, Čína nás ale hrozí převálcovat. Pohodlné…
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Inovace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat